Suplementy i odżywki

Beta-alanina – czym jest, jak działa, jak stosować?

Beta-alanina – czym jest, jak działa, jak stosować?

Beta-alanina to popularny suplement stosowany przez miłośników siłowni. Dostępny jest w postaci tabletek lub proszku rozpuszczalnego w wodzie. Ma bardzo szerokie zastosowanie, gdyż sprawdza się doskonale nie tylko w sportach siłowych, a również (lub przede wszystkim) w sportach wytrzymałościowych. Z beta-alaniny korzystają m.in. piłkarze, biegacze czy rowerzyści. Jak działa beta-alanina i kiedy warto ją stosować?

Czym jest beta-alanina?

Beta-alanina (zapisywana także jako β-Alanina) to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, będący składnikiem (wraz z histydyną) karnozyny – dipeptydu występującego w mięśniach, odpowiedzialnego za wspomaganie prawidłowej pracy mięśni. Karnozyna odpowiada m.in. za łagodzenie stresu oksydacyjnego, zwalczanie rodników, chelatowanie jonów metali (działanie antytoksyczne), usuwa zmiany degeneracyjne w enzymach oraz białkach oraz buforuje spadek pH wywołany na skutek potreningowej produkcji kwasu mlekowego w mięśniach.

Beta-alanina jest kwasem endogennym, a więc wytwarzanym w organizmie człowieka. Jej biosynteza zachodzi w wątrobie, w wyniku rozpadu uracylu. Kwas 3-aminopropionowy może być dostarczany także w formie suplementu diety i jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Suplementacja beta-alaniny wspomaga odżywienie mięśni, co w zauważalny sposób przekłada się na jakość treningu.

Jak działa beta-alanina?

Już kilkutygodniowa suplementacja beta-alaniny skutkuje poprawieniem wyników treningu. Osoby przyjmujące beta-alaninę w badaniach naukowych przed 4 tygodnie, były w stanie zwiększyć całkowitą objętość treningu (całkowita wykonana praca przy maksymalnej mocy) aż o 13%. Dziesięciotygodniowa suplementacja przyniosła zaś poprawę o 16%. Jest to związane obecnością karnozyny, która poprawia kurczliwość mięśni, zwiększa ich siłę, zapobiega „zakwasom”, ułatwia regenerację po treningu i zwiększa wydolność organizmu. Pozwala to na zintensyfikowanie treningów oraz na szybszą rozbudowę tkanki mięśniowej.

Nie bez znaczenia jest także wpływ beta-alaniny na zapewnienie mięśniom optymalnego środowiska pracy. Wiązanie kwasu mlekowego oraz regulacja przewodnictwa nerwowego umożliwia prowadzenie długotrwałego, wyczerpującego treningu o charakterze wytrzymałościowym. Wysoka dawka karnozyny w krwi domięśniowej pozwala na prawidłową pracę mięśni szkieletowych oraz zmniejsza ryzyko bolesnych kurczów. Z tego powodu suplementacja beta-alaniną doskonale sprawdza się w sportach, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zmęczenia mięśniowego np. w piłce nożnej, biegach długodystansowych, triathlonie czy kolarstwie.

Kiedy warto stosować beta-alaninę?

Kwas 3-aminopropionowy najlepiej sprawdza się w sportach o charakterze wydolnościowym, jednak nie trudno zauważyć, że jego potencjał jest znacznie większy. Doskonałe efekty przyniesie np. w okresie budowania masy mięśniowej, gdyż umożliwi wykonywanie cięższych ćwiczeń, pozwoli zwiększyć objętość treningu oraz ułatwi regenerację potreningową. Beta-alanina zapobiegnie też katabolizmowi, bowiem neutralizując kwas mlekowy znacząco niweluje degradację włókien mięśniowych.

Tutaj kupisz przedtreningówki z beta-alaniną.

Beta-alaninę warto suplementować także w trakcie odchudzania. Dzięki niej wykonamy cięższe treningi w czasie redukcji i zmniejszymy uczucie zmęczenia, które tak często towarzyszy deficytowi kalorycznemu. Tutaj kolejny raz zapunktuje antykataboliczny potencjał beta-alaniny. Za jej sprawą zachowamy wypracowaną masę mięśniową i pozbędziemy się tłuszczu. Co warte odnotowania, beta-alanina wspomaga także pośrednio rozpad i spalanie tkanki tłuszczowej.

Dawkowanie beta-alaniny

Przyjmuje się, że optymalna dawka beta-alaniny to ok. 3-8 gramów (w zależności od masy ciała). Nie jest konieczny okres ładowania beta-alaniną ani przyjmowanie jej w cyklach. Najlepiej spożyć beta-alaninę tuż przed treningiem, dzięki czemu wykorzystamy maksimum jej potencjału. Nie bez powodu jest ona popularnym składnikiem przedtreningówek. Beta-alaninę warto łączyć z kreatyną, co dodatkowo wzmaga potencjał treningowy i przyspiesza efekty.

Skutki uboczne beta-alaniny

Charakterystycznym działaniem beta-alaniny jest parestezja, czyli mrowienie. Występuje ono zwłaszcza w okolicach twarzy, rąk i nóg. Choć bywa nieprzyjemne, nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia i jest w pełni naturalnym zjawiskiem. Aby uniknąć zaskoczenia, warto zacząć od mniejszych dawek beta-alaniny i zwiększać je wraz ze wzrostem tolerancji na to zjawisko.

Tutaj kupisz najlepsze suplementy z beta-alaniną.

Beta-alanina to jeden z najbardziej skutecznych i przebadanych suplementów. Ogromną zaletą jest także niska cena odżywek zawierających beta-alaninę. Wybierz beta-alaninę w tabletkach lub proszku rozpuszczalnego w wodzie. Ten ostatni dostępny jest w wielu pysznych smakach. Gwarantujemy, że szybko zauważysz efekty działania suplementu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Suplementy i odżywki

TOP10 Przedtreningówek – Ranking Czerwiec 2018

Spalacze.plCzerwiec 30, 2018

Jaki suplement białkowy wybrać? Rodzaje odżywek białkowych

Spalacze.plCzerwiec 13, 2018

Cytrulina – czym jest, dla kogo, jak stosować?

Spalacze.plCzerwiec 6, 2018

Sprawdź, czego Ci brakuje – popularne niedobory witamin i minerałów

Spalacze.plMarzec 27, 2018

L-karnityna – jak pomaga w odchudzaniu?

Spalacze.plMarzec 23, 2018

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalaczeMarzec 14, 2018

Najlepsze witaminy b-complex!

spalaczeLuty 16, 2018

Berberyna, a odchudzanie.

spalaczeLuty 1, 2018

Żywność wysokobiałkowa, czyli co oprócz odżywki białkowej

Spalacze.plListopad 3, 2017

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone