Dietetyka i zdrowe odżywianie

Dieta dla rowerzysty

Dieta dla rowerzysty

Jazda na rowerze to jeden z najbardziej spalających kalorię sportów. Codzienna jazda na rowerze, wysiłek z nią związany powodują, że trzeba też solidnie przygotować się do tych wyczynowych codziennych podróży. Takim przygotowaniem oprócz sprzętu niewątpliwie najbardziej istotnym jest menu, a także nawodnienie.

Rowerzysta traci w czasie jazdy na rowerze bardzo dużo energii, a przy tym pocąc się odwadnia organizm. Dlatego niezbędne jest dostarczenie prawidłowej ilości wody. Ważna oprócz ilości jest także jej jakość.

Woda dla rowerzysty

Podstawa to częstotliwość. Trzeba co 15 minut dostarczyć organizmowi około 250 ml wody mineralnej, napoju izotonicznego, a także jeżeli lubimy przegryźć warzywo lub owoc zawierające dużo wody. Także zaraz po całej przejażdżce należy wypić wodę lub inny napój.

Prawidłowe odżywianie

Dla rowerzysty podstawą diety są węglowodany. W około 60 % muszą one być wypełnieniem jadłospisu rowerzysty. Bez śniadania osoba jeżdząca na rowerze nie może uprawiać tego sportu. Najlepsze będzie w tym przypadku pełnoziarniste pieczywo i płatki owsiane. Także banany i jabłka jako dodatkowe składniki. Drugim na liście składnikiem niezbędnym i pobudzającym pracę mięśni, wzmacniającym pracę nóg stanowi białko, które napędza organizm do wysiłku fizycznego. Najbogatszymi źródłami białka są: indyk, ryby, jaja, orzechy, fasola.. Około 25 %  menu musi zawierać tłuszcze, ale te zdrowe. Są nimi np.: awokado, oliwa, ryby, siemię lniane.

 

Dieta rowerzysty – kiedy jeść?

Co jeść przed jazdą na rowerze

Około godziny przed krótką jazdą (rekreacyjną wycieczką na rowerze), zjedz mały posiłek. Mogą to być świeże owoce i pełnoziarniste tosty.

Jeśli planujesz intensywną jazdę dłuższą niż 60 minut, musisz dostarczyć organizmowi więcej węglowodanów. Polecane są płatki owsiane, banany, naleśniki, pełnoziarniste pieczywo i świeże owoce. Unikaj jedzenia żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak chipsy, ciasta, wędliny i sery. Są one mniej skutecznym „paliwem”, dłużej się trawią i mogą spowodować zapalenie śluzówki przewodu pokarmowego.

Co jeść w trakcie jazdy na rowerze

Nie próbuj budować energetycznej rezerwy poprzez jedzenie dużych ilości na śniadanie lub w trakcie jazdy. To „ładowanie” trwa od 12 do 24 godzin i zależy od wielkości mięśni i stopnia wytrenowania.

Naukowcy zachęcają do jedzenia od 30 do 40 gramów węglowodanów co 30 minut po pierwszej godzinie intensywnej jazdy. Polecane są m.in. rodzynki, bułeczki, batony musli, batony energetyczne, banany, precle, batony z prasowanych fig i owoców.

Co jeść po jeździe na rowerze

Ważne jest, aby po przejażdżce uzupełnić poziom glikogenu. W czasie pierwszych 30 minut od zakończenia treningu należy zjeść/wypić mieszankę węglowodanów i białka. Dobre przekąski to koktajl białkowy, twaróg chudy z miodem, płatki z mlekiem i owocami, banany z jogurtem, mleko czekoladowe lub bułka z twarogiem.

Najważniejsze jest uzupełnienie węglowodanów po jeździe i przygotowanie się do jazdy następnego dnia. Ładowanie węglowodanami mięśni i wątroby następuje w nocy, dlatego kolacja o dużej zawartości węglowodanów jest najważniejsza. Powinien to być makaron, ryż, domowa pizza, warzywa, chleb, produkty pełnoziarniste i owoce.

Pamiętajmy każdy kto uprawia sporty musi stosować odpowiednią dietę.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Błonnik – jaką rolę odgrywa w odchudzaniu?

Spalacze.plStyczeń 2, 2018

Beta alanina – ważny element diety sportowca

spalaczeGrudzień 30, 2017

Jak jeść w święta, by nie przytyć? Niezawodne sposoby!

Spalacze.plGrudzień 19, 2017

Co powinno znajdować się w skutecznej przedtreningówce?

Spalacze.plListopad 2, 2017

Arginina – ciekawy suplement

spalaczePaździernik 1, 2017

Detoks – składniki pożywienia oczyszczające organizm

spalaczeWrzesień 30, 2017

Elektrostymulator – nowy, innowacyjny sposób na zdrowe mięśnie i piękną sylwetkę

spalaczeWrzesień 30, 2017

Batony energetyczne – po co są i dla kogo

spalaczeWrzesień 24, 2017

Kapsaicyna – zdrowy, ostry polepszacz formy

spalaczeWrzesień 24, 2017

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone