Dietetyka i zdrowe odżywianie

Kapsaicyna – zdrowy, ostry polepszacz formy

Kapsaicyna – zdrowy, ostry polepszacz formy

Kapsaicyna to nazwa dla laika dość egzotyczna, a tak naprawdę wszyscy wiemy i bez świadomości smakujemy właśnie tą substancję. Jednak tajemnice jej działania i specyfikę poznamy dzisiaj. Kapsaicyna to substancja odpowiedzialna za ostry smak papryki, to właśnie ona daje tak ostry i charakterystyczny aromat temu zdrowemu warzywu. Substancja ta specjalistycznie nazywana alkaloidem bezpośrednio działa na układ nerwowy, wysyłając sygnały do mózgu przewodzi ból i pieczenie, które odczuwamy w jamie ustnej. To taka prosta definicyjnie interpretacja definicji i istoty kapsaicyny jako substancji odżywczej.

Kapsaicyna przeciwko chorobom
Przeprowadzono kilka badań, dotyczących antynowotworowych właściwości kapsaicyny. Wstępne badania wskazują na skuteczność kapsaicyny w zwalczaniu komórek rakowych. Badacze wskazują na konieczność dalszych badań, gdyż są również naukowe doniesienia na temat drażnienia żołądka przez kapsaicynę, spożywaną w dużej ilości.  Udowodniono na pewno, że kapsaicyna ma właściwości chroniące przed wirusami i bakteriami. Pikantny smak odkaża spożywane potrawy i może chronić między innymi przed salmonellą. Kapsaicyna w dużych dawkach jest substancją toksyczną, która może uszkodzić wątrobę. Może okazać się nawet śmiertelną trucizną, ponieważ jej przedawkowanie może powodować kłopoty z oddychaniem, zasinienie skóry oraz konwulsje. Toksyczne działanie kapsaicyny wynika z nadmiernego porażenia układu nerwowego, co zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie.

Kapsaicyna, a odchudzanie

Fakty – kapsaicyna  i jej funkcje dla naszej przemiany materii

  • Stymuluje organizm do zwiększonej pracy,
  • Silny aromat i ostry smak są także odpowiedzialne za wzmożone wydzielanie adrenaliny odpowiedzialnej za spalanie kalorii,
  • Rozgrzewa organizm, tym samym pobudzając do intensywnego spalania, identycznie jak w przypadku adrenaliny,

Pamiętajmy jednak!!

Ważne, sama kapsaicyna cudu nie uczyni, ale razem z ćwiczeniami i dietą da super efekty.

Kapsaicyna, a nowotwory

Kapsaicyna odpowiada za ostry i piekący smak papryk, powszechnie wykorzystywana jest między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym (produkcja leków przeciwbólowych) oraz kosmetycznym. Przeprowadzone badania pozwalają przypisać jej właściwości: antyoksydacyjne, pomagające zmniejszyć masę ciała, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz termoregulacyjne. Działanie chemoprewencyjne oraz gastroprotekcyjne kapsaicyny znajduje się pod znakiem zapytania i wywołuje wiele dyskusji wśród ekspertów. Wynika to głównie z wysokiej toksyczności tego związku (aczkolwiek czynnikiem determinującym jej działanie jest prawdopodobnie właśnie dawka oraz częstość przyjmowania). Kapsaicyna wykazuje właściwości lecznicze tylko w bardzo małych dawkach, stosowana w nadmiernych ilościach staje się substancją wysoce toksyczną. Obecnie nie wiadomo dlaczego wysokie dawki kapsaicyny są śmiertelne (dawka śmiertelna zależna od źródeł literaturowych: ok. 56-512mg/kg mc.), prawdopodobnie związane jest to z paraliżem oddechowym. Badania na zwierzętach wykazały również jej neurotoksyczność. Mimo wielu zagrożeń płynących ze stosowania jej w bardzo wysokich stężeniach oddziałuje ona również pozytywnie na organizm człowieka, o czym będzie mowa poniżej.

Kapsaicyna - zdrowy, ostry polepszacz formy

Suplementacja jest istotna. Dlatego szukajmy suplementów, które w składzie mają paprykę chilli, która będąc składnikiem suplementów wspierających przyśpieszenie przemiany materii istotnie przyśpiesza spalanie tłuszczu. Substancje właśnie rozgrzewające nasze tkanki mają najważniejszy  wpływ na lepsze ukrwienie tkanek.

Więc dobro ale z rozsądkiem. Nawet w takiej dziedzinie jak spalanie tłuszczów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak radzić sobie z głodem? 10 sposobów, które pozwolą Ci opanować wilczy głód

Spalacze.plMaj 22, 2018

Jakie owoce jeść podczas odchudzania? Dziesięć niskokalorycznych owoców!

Spalacze.plMaj 16, 2018

Cheat day – czy warto go robić?

Spalacze.plKwiecień 10, 2018

Słodycze, które WARTO jeść podczas odchudzania

Spalacze.plMarzec 20, 2018

Odchudzasz się? Uważaj na te produkty! 10 podstępnych i tuczących produktów

Spalacze.plLuty 25, 2018

Zdrowe zamienniki cukru, czyli czym zastąpić cukier

Spalacze.plStyczeń 30, 2018

Błonnik – jaką rolę odgrywa w odchudzaniu?

Spalacze.plStyczeń 2, 2018

Beta alanina – ważny element diety sportowca

spalaczeGrudzień 30, 2017

Jak jeść w święta, by nie przytyć? Niezawodne sposoby!

Spalacze.plGrudzień 19, 2017

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone