Dietetyka i zdrowe odżywianie

Kreatyna – czym jest oraz formy występowania

Kreatyna – czym jest oraz formy występowania

Kreatyna jest jednym z prostych związków organicznych, znajdujących się w naszych mięśniach. Występuje w dwóch postaciach – fosfokreatyny oraz wolnej kreatyny. Jest to zdecydowanie najlepiej poznana i przebadana substancja, dostępna wśród obecnych na rynku suplementów oferowanych sportowcom. Decydując się na cykl, niezależnie od formy w jakiej ona występuje, jej głównym zadaniem jest kumulowanie energii w komórkach mięśniowych w taki sposób, aby była ona uwalniania w jak najszybszy sposób. W praktyce oznacza to iż im wyższy poziom kretyny w mięśniach, tym większy poziom energii do wykorzystania. Można więc śmiało stwierdzić, iż kretyna zwiększa siłę oraz wytrzymałość mięśni, a także zwiększa poziom energii w organizmie i pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej.

Wspomniany wcześniej fakt, że jest to najlepiej przebadany suplement na rynku sprawia, iż jest to także najbezpieczniejszy ze wszystkich dostępnych środków. Dodatkowo, jak wykazały badania przeprowadzone przez światowej sławy ekspertów, różnice wynikające z przyswajania różnej formy jej występowania są bardzo niewielkie. Z kolei inne badania dowiodły, iż po odbytym cyklu nasycenia, masa mięśniowa danego sportowca, praktycznie zawsze zostaje zwiększona, a jej konkretna wartość jest mocno uzależniona także od diety oraz stosowania ewentualnych innych odżywek i sposobu odżywiania w okresie suplementacji.

Rodzaje kretyny

Wśród rodzajów kreatyny wyróżniamy następujące formy, w jakich jest ona dostępna na rynku. Warto także zaznaczyć iż ze względu na formę występowania, suplement ten można nabyć zarówno w formie proszku rozpuszczanego w wodzie oraz w kapsułkach. Oto poszczególne typy:

  • Monohydrat kreatyny – monowodzian, jest to podstawowa forma kreatyny, która składa się z kwasu metylowo-iminomocznikowo-octowego. Ten rodzaj najlepiej łączy wodę w komórkach mięśniowych. Jest to najczęściej wybierany rodzaj kretyny.
  • Jabłczan kretyny – jest to połączenie cząsteczki kretyny z dwoma lub trzema cząsteczkami kwasu jabłkowego. Ten rodzaj cechuje się najlepszą przyswajalnością oraz jest najlepiej tolerowany przez nasz układ pokarmowy. Szczegółowe badania wykazały, iż mięśnie zbudowane tym rodzajem kretyny, wykazują lepszą jakość niż w przypadku stosowania wcześniej opisanego monohydratu.
  • Cytrynian kreatyny – połączenie monowodzianiu z organicznym kwasem cytrynowym ( pośredniki cyklu Krebsa ) Nie wykazuje szczególnych właściwości dodatkowych.
  • Azotan kreatyny – połączenie monohydratu z cząsteczkami azotanu, dzięki czemu, następuje rozszerzenie mięśniówek naczyń krwionośnych, a co za tym idzie o wiele lepszy transport składników odżywczych oraz tlenu. Dodatkowo ta forma wykazuje się o wiele lepszą rozpuszczalnością w płynach.
  • Fosforan kreatyny – połączenie cząsteczek monowodzianu i fosforu. Główną zaletą jest fakt iż fosfor, uzupełnia straty fosforanów spowodowane zużywaniem energii z komórek.
  • Orotan kretyny – połączenie cząsteczek monohydratu z kwasem orotowym. Jest to kolejny rodzaj kretyny, który wykazuje się cechami lepszej przyswajalności przez nasz organizm, dzięki czemu, podczas ćwiczeń jest ona szybciej wykorzystywana przez nasz organizm.
  • Pirogronian kreatyny – połączenie monohydratu kreatyny z pirogronianem. Ta forma występowania cechuje się większym wychwytywaniem glukozy, a co za tym idzie jej efektywnego wykorzystywania podczas procesów fizjologicznych.
  • Glukonian kreatyny – połaczenie cząsteczek monohydratu z glukozą. Dzięki glukozie, wspierany jest proces wchłaniana kreatyny, co z kolei stymuluje produkcję anabolicznej insuliny.
  • Ester etylowy kreatyny – ten rodzaj, to poddana setryfikacji kreatyna ( CCE ), dzięki czemu nie potrzebuje ona cukrów ani do transportu, ani do fazy ładowania.
  • Chelat magnezowy kreatyny – połączenie monohydratu z magnezem, efektem czego jest uzyskanie najbardziej stabilnej formy kretyny. Forma ta wykazuje się intensywnym transportem do komórek mięśniowych.
  • Alfa-ketoglutaran kreatyny – połączenie kreatyny z alfa-ketoglutaranem. Metabolizuje ona węglowodany, dzięki czemu w połączeniu z monohydratem lepiej nasyca mięśnie kreatyną.

Z perspektywy przyswajalności, istnieją opinie, często potwierdzone badaniami iż pierwsza z nich jest bardziej efektywna.

Który rodzaj kreatyny jest odpowiedni dla Ciebie ?

Zarówno wśród ekspertów jak i samych użytkowników, istnieją opinie iż nowsze formy kretyny, są lepsze od tych starszych ( monohydrat oraz jabłczan ). O ile jest w tym ziarno prawdy, to różnice są na tyle niewielkie, iż nie zawsze efekty końcowe rekompensują większe koszty poniesione kupując nowszą formę kreatyny. Możliwe jest zatem postawienie tezy, iż monohydrat, to najprostsza a zarazem najtańsza forma dostępna na rynku, którą można stosować przez wiele lat. Odstępstwem od tej reguły jest moment, kiedy nasz organizm nie toleruje tej formy suplementacji, ponieważ w takim przypadku warto wybrać wśród pozostałych rodzajów dostępnych na rynku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone