Trening

Modelowanie sylwetki z taśmami TRX

Modelowanie sylwetki z taśmami TRX

Jednym z treningów, które mają na celu przede wszystkim modelowanie sylwetki, jest TRX, czyli trening z masą własnego ciała, w którym wykorzystywane są specjalne taśmy. Z taśmami można ćwiczyć w dowolnym miejscu, tak więc jest to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią trenować w domu.

Historia TRX

Zasady treningu TRX opracował były amerykański komandos United States Navy Seals Randy Hetrick. Jego zadaniem było stworzenie metody treningowej dla żołnierzy, jaką można będzie wykorzystywać w warunkach panujących w bazach, w których stacjonowały amerykańskie wojska. Efektem pracy wykonanej przez Randy’ego Hetricka było powstanie lekkich i poręcznych, lecz jednocześnie wytrzymałych pasów, które mają szerokie zastosowanie nawet w trudnych warunkach. Korzyści wynikające z treningów z taśmami sprawiły, że TRX zaczęli wykorzystywać sportowcy. Później zyskał on popularność wśród pasjonatów fitnessu.

Zalety treningu z taśmami

Jedną z najważniejszych zalet treningu TRX jest niski koszt zakupu taśm, szczególnie w stosunku do drogich sprzętów, które znajdują się na siłowniach. Na zakup zestawu pasów może pozwolić sobie każdy, co pozwala na korzystanie z nich we własnym domu bez potrzeby chodzenia na siłownię. Istotną rolę odgrywa także poręczność taśm. Można ich używać wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie przyrządów dostępnych w siłowniach. Ze względu na lekkość i poręczność możliwe jest zabranie ich w podróż i ćwiczenie także podczas wakacji lub wyjazdów służbowych.

Efekty treningów

Podczas treningu mięśnie muszą nie tylko udźwignąć ciężar ciała osoby ćwiczącej, lecz także pokonać siłę grawitacji. Pracuje tutaj wiele grup mięśniowych jednocześnie, między innymi mięśnie głębokie, których stan ma istotny wpływ na postawę i stabilność sylwetki. Rezultatem regularnych treningów jest równomierny rozwój mięśni. Nie dochodzi przy tym do nadmiernego obciążenia kręgosłupa i stawów. TRX modeluje sylwetkę, a zarazem poprawia wytrzymałość i kształtuje równowagę.

Taśmy TRX

Pasy przeznaczone do treningu TRX mają kształt litery Y. Są bardzo wytrzymałe i lekkie, ponieważ wykonuje się je z wysokiej jakości polimeru. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy jeden z końców pasa przywiesić do czegoś solidnego, na przykład do drzwi albo trzepaka do dywanów. Pozostałe dwie linki posiadają specjalne uchwyty, umożliwiające wygodne zaczepienie rąk albo stóp. Pasy są wyposażone w klamry pozwalające na dostosowanie długości taśmy do swoich potrzeb. Czasami taśmy są sprzedawane z przydatnymi akcesoriami, na przykład pasem przedłużającym.

Komu można polecić TRX?

Taśmy mogą być wykorzystywane przez każdego, niezależnie od kondycji, ponieważ możliwe jest dostosowanie poziomu trudności do swojego poziomu i doświadczenia. Trening posiada kilkaset wariantów, tak więc ćwicząc z pasami TRX nie można narzekać na nudę. W szczególny sposób warto polecić go osobom, które muszą unikać treningów obciążających kręgosłup i stawy, ale chcą popracować nad swoją sylwetką i wytrzymałością.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trening

More in Trening

Jak wyrzeźbić mięśnie brzucha? To musisz wiedzieć!

Spalacze.plLuty 24, 2018

Odchudzanie z trenerem – jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Spalacze.plLuty 13, 2018

Czym są ćwiczenia wielostawowe i dlaczego warto je robić?

Spalacze.plGrudzień 27, 2017

5 doskonałych ćwiczeń na klatkę piersiową

Spalacze.plGrudzień 7, 2017

Tętno – jakie ma znaczenie w odchudzaniu?

Spalacze.plGrudzień 4, 2017

Martwy ciąg – najlepsze ćwiczenie?

Spalacze.plPaździernik 17, 2017

Tkanka tłuszczowa u kobiet, tkanka tłuszczowa u mężczyzn

spalaczeCzerwiec 28, 2017

Nastolatek na siłowni- poradnik rozsądnego rodzica

RedakcjaMarzec 27, 2017

Aeroboxing – fitness i boks w jednym

RedakcjaMarzec 16, 2017

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone