Dietetyka i zdrowe odżywianie

Odchudzanie przy cukrzycy

Odchudzanie przy cukrzycy

Jednym ze skutków nadwagi lub otyłości jest cukrzyca typu 2. Do rozwoju tej choroby dochodzi na skutek insulinoodporności. Organizm osoby otyłej staje się odporny na insulinę produkowaną przez trzustkę. Trzustka zaczyna wówczas produkować większe dawki insuliny, czego skutkiem jest dalszy wzrost masy ciała. Niewłaściwe odżywianie dodatkowo pogarsza sytuację. Cukrzyca to choroba, która zmusza do zmiany nawyków żywieniowych. Zdrowe odchudzanie przy cukrzycy wymaga zatem opracowania takiej diety, która będzie umożliwiała redukcję wagi, a jednocześnie pozwoli kontrolować poziom cukru. Dieta jest bardzo ważna, ponieważ leki stosowane w leczeniu cukrzycy niekiedy sprzyjają przybieraniu na wadze. Należy zatem położyć szczególny nacisk właśnie na prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczną.

Osobom cierpiącym na cukrzycę zaleca się stosowanie diety opartej w 45-50% na węglowodanach. Dostosowanie się do tego zalecenia początkowo może sprawiać trudności, ponieważ diabetyk musi wiedzieć, ile cukru znajduje się w każdym spożywanym przez niego produkcie. Warto pamiętać, że specjaliści opracowali tak zwany wymiennik węglowodanowy, który jest równy 10 gramom węglowodanów. Jeden wymiennik węglowodanowy znajduje się na przykład kromce chleba razowego albo średnim ziemniaku. Taka dawka węglowodanów podnosi poziom cukru w organizmie o mniej więcej 40 mg, dlatego opierając się na wymiennikach łatwiej zachować kontrolę nad chorobą. Należy wybierać węglowodany złożone, a unikać cukrów prostych. Wyjątek stanowi niedocukrzenie, które wymaga szybkiego uzupełnienia poziom węglowodanów. W normalnej diecie białko powinno stanowić 15-20% jadłospisu, natomiast tłuszcze 30-35%.  Jednak podczas odchudzania warto ograniczyć ilość tłuszczy, które sprzyjają wzrostowi masy ciała. Błędem byłoby całkowite wyeliminowanie ich, ponieważ organizm potrzebuje minimalnej ilości tłuszczy. Należy wybierać tłuszcze roślinne, a nie zwierzęce. Zakazane są na przykład boczek, golonka i słonina. Zaleca się jedzenie pięciu posiłków dziennie o stałych porach. Według diabetolog dr Alicji Milczarczyk ograniczenie bilansu kalorycznego o 500-1000 kcal dziennie pozwala na redukcję wagi w tempie 1 kg na tydzień. Należy pamiętać, że ważny jest nie tylko rodzaj wybieranych produktów spożywczych, ale i sposób ich przygotowania. Zakazane są potrawy smażone. Warto natomiast gotować na parze lub w wodzie, piec i dusić bez obsmażania. Sosy i zupy powinny być przygotowywane na bazie wywarów warzywnych i podprawiane jogurtem naturalnym albo chudym mlekiem. Należy unikać rozgotowywania warzyw i produktów zbożowych, ponieważ w takiej formie bardziej podnoszą poziom glukozy. Dobrą propozycją są warzywa surowe. W przypadku owoców trzeba zachować ostrożność, ponieważ znaczna część z nich powoduje szybki wzrost poziomu cukru. Szczególnie niebezpieczne są dojrzałe banany i winogrona. Diabetycy mogą natomiast sięgać po jabłka, truskawki, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, grejpfruty oraz czarne jagody. Oczywiście, nie powinno się przesadzać z ich ilością. Na liście pozostałych produktów spożywczych, które są zakazane przy cukrzycy oraz nadwadze lub otyłości znajdują się wyroby garmażeryjne, sery żółte, tłuste sery białe i twarożki, słodzone napoje, śmietana i słodycze takie jak czekolada, cukierki, batony, ciasta, ciastka czy pączki. Dietę można wzbogacić odpowiednimi suplementami. Przydatne będą zarówno preparaty obniżające poziom cukru, jak i suplementy wspomagające odchudzanie, czyli usprawniające metabolizm i ograniczające łaknienie. Suplementy obniżające poziom cukru zawierają naturalne składniki, takie jak pau darco, wyciągu z cynamonowca czy kozieradka, dlatego niekiedy mogą zastąpić leki, w których znajdują się sztuczne substancje.

Należy pamiętać o tym, że prawidłowe odchudzanie to połączenie diety redukcyjnej z aktywnością fizyczną. Osoby chorujące na cukrzycę nie mogą zatem zapominać o ruchu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ruch redukuje poziom cukru we krwi i sprawia, że tkanki obwodowe stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny. Aktywność fizyczna ma także inne zalety, które są bardzo ważne dla osób z nadwagą lub otyłością oraz cukrzycą. Ruch obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, zwiększa energię oraz wzmacnia mięśnie i kości. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na każdą aktywność. Konieczne jest bowiem wzięcie pod uwagę stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań do niektórych sportów. W przypadku zaburzenia czucia w nogach nie można pozwolić sobie na przykład na biegi. Osobom chorującym na cukrzycę poleca się między innymi takie formy aktywności jak spacery i nordic walking, taniec, jazdę na rowerze, tenis, aerobik wodny oraz pływanie. W przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia zaleca się wykonanie badań, między innymi EKG i próby wysiłkowej. Podczas uprawiania sportów należy pamiętać o wygodnym obuwiu, które ochroni nogę przed powstawaniem pęcherzy i otarć. Jak wiadomo, w przypadku cukrzycy tego typu rany długo się goją i mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Podsumowując, odchudzanie przy cukrzycy jest dość skomplikowane, dlatego warto walczyć z nadwagą pod kontrolą specjalisty. Dobry dietetyk pomoże w zaplanowaniu diety, która będzie bezpieczna dla zdrowia, a jednocześnie umożliwi redukcję wagi, natomiast trener dobierze rodzaj aktywności i intensywność treningów, dostosowane do stanu zdrowia oraz formy.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone