Kto chociaż raz w życiu nie był na diecie odchudzającej, niech pierwszy rzuci kamień. Nadwaga dotyczy coraz większej liczby osób, dlatego odchudzanie to temat, którego popularność rośnie. Niestety, narosło wokół niego wiele szkodliwych mitów. Odciągają one od wymarzonych efektów i pozbawiają nas motywacji już na starcie. Jak to jest z tym odchudzaniem? Oto 20 najpopularniejszych mitów.
Mit 1: Żeby schudnąć, trzeba unikać tłuszczu.
Nieprawda. Tłuszcz jest niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu. W tłuszczu rozpuszczają się witaminy (A, D, E i K), odgrywa ogromną rolę w kontroli gospodarki hormonalnej, a poza tym jest nośnikiem smaku. Najlepiej wybierać jednak zdrowe tłuszcze np. te zawarte w oliwie z oliwek, orzechach czy oleju kokosowym.
Mit 2: Aby schudnąć, potrzebna jest rygorystyczna dieta
Dieta kojarzy Ci się z głodem i jałowymi sałatkami? To popularny błąd. Diety nie muszą być rygorystyczne. Wręcz przeciwnie, dobrze skonstruowana dieta sprawi, że nie będziemy czuć głodu. Liczy się dobre dobranie produktów (zapewniających sytość oraz substancje odżywcze) oraz ustalenie niewielkiego (200-300 kcal) deficytu kalorycznego.
Mit 3: Nie mogę schudnąć, bo mam geny po mamie/tacie/babci
Mit. Genetyka może utrudnić, jednak nie uniemożliwia schudnięcia. Dodatkowo, odpowiada za niewielki procent przypadków otyłości. Znacznie częściej „dziedziczymy” złe nawyki żywieniowe, które są najczęstszą przyczyną tycia. Rzeczywiste problemy z chudnięciem mogą jednak wynikać z chorób metabolicznych (np. Hashimoto), dlatego warto się zbadać.
Mit 4: Zamiast zjeść posiłek, lepiej wypić sok owocowy
Soki swego czasu lansowane były jako alternatywa dla posiłku. To przeszłość. Nie dość, że zawierają masę cukru (naturalnego, ale jednak), to najczęściej pozbawione są cennego błonnika. Zamiast wypić sok, lepiej zdecydować się na zdrową przekąskę, która zaspokoi nasz głód. Do picia zaś wybierzmy wodę, to najdoskonalszy napój.
Mit 5: By uzyskać wymarzoną sylwetkę, wystarczy ograniczyć kalorie
Owszem, można skutecznie i zdrowo schudnąć stosując deficyt kaloryczny. Jednak czy na pewno uzyskamy sylwetkę, o której zawsze marzyliśmy? Niekoniecznie. Potrzebne są do tego ćwiczenia fizyczne, które wyrzeźbią nasze mięśnie oraz wysmuklą sylwetkę. Doskonała figura to nie tylko niski poziom tłuszczu, ale i odpowiednia masa mięśniowa.
Mit 6: Nie pójdę na siłownię, bo będę wyglądała jak mężczyzna
Wiele kobiet boi się, że ćwiczenia siłowe zrobią z nich kulturystki. Nie należy się tego obawiać. W przypadku pań rozrost mięśni jest niezwykle trudny, gdyż nie posiadają one m.in. tyle testosteronu co mężczyźni. Sylwetki wyjątkowo umięśnionych kobiet są najczęściej dziełem sterydów anabolicznych. Ciężkie ćwiczenia wielostawowe mogą zaś przynieść wiele korzyści, m.in. poprawę talii, zaokrąglenie pośladków, wysmuklenie nóg i ramion itd.
Mit 7: Aby spalić tłuszcz na brzuchu, należy robić brzuszki
Niestety, nie da się spalić tłuszczu miejscowo, więc brzuszki nie przyniosą rezultatu. Znacznie lepiej postawić na ćwiczenie mięśni całego ciała, w szczególności ud, które należą do największych w ciele. Co więcej, zbyt częste ćwiczenia brzucha są niewskazane, gdyż mogą poszerzyć talię. Zamiast tego postaw na przysiady, hip thrusty lub martwe ciągi.
Mit 8: Najlepsza jest dieta śródziemnomorska/Dukana/kapuściana/paleo/wegańska/tłuszczowa
Trzymanie się kurczowo konkretnych diet nie ma żadnego sensu. Tym bardziej, że wiele z nich to wręcz ideologie, które, z niewiadomych przyczyn, odrzucają cenne dla zdrowia produkty. Chcesz skutecznej diety? Idź do dietetyka, który ułoży ją dla Ciebie indywidualnie.
Mit 9: Głodówka i posty to doskonały sposób na odchudzanie
Mit. Decydując się na głodówkę lub post nie zrzucisz tkanki tłuszczowej, a cenne mięśnie. Oprócz tego, rozregulujesz sobie układ hormonalny. Zdecydowanie odradzamy, podobnie zresztą jak czynią to publikacje naukowe.
Mit 10: Ćwiczenie na czczo jest bardziej efektywne
To kwestia mody, nie skuteczności. Znacznie lepiej zjeść przed treningiem posiłek, który będzie dla organizmu źródłem węglowodanów oraz aminokwasów. Dzięki temu spalisz tłuszcz, a nie mięśnie.
Mit 11: Produkty FIT i LIGHT są mniej tuczące
Czy na pewno? Brak tłuszczu nie oznacza, że produkt jest nietuczący. Najczęściej w produktach light i fit znajdziemy ogromną ilość cukru, który tuczy bardziej od tłuszczu. Pozbawione tłuszczu produkty byłyby po prostu niesmaczne (tłuszcz jest nośnikiem smaku), więc producenci ratują się cukrem w najróżniejszych postaciach.
Mit 12: Owoce można jeść do woli
Owoce są zdrowe, zawierają witaminy oraz cenny błonnik. Niektóre z nich (np. banany, winogrona czy czereśnie) zawierają też sporo cukrów, które mogą być dla nas tuczące. Zjedzenie kilku bananów lub kilograma winogron to spożycie kilkaset kcal i to głównie w formie węglowodanów. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj należy zachować umiar.
Mit 13: Zdrowa dieta jest bardzo droga
Nieprawda. Warzywa, zdrowe węglowodany (ryż, kasze, ziemniaki), chude mięso (kurczak, indyk) czy ryby mogą być bardzo tanie. Nie trzeba sięgać po jagody goi, lub inne drogie produkty, by chudnąć.
Mit 14: Przed odchudzaniem należy przeprowadzić detoks
Detoksy są w modzie. Liczba koktajli, mieszanek, diet oraz rytuałów służących oczyszczeniu organizmu wręcz nie ma końca. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że organizm doskonale oczyszcza się sam, dzięki wątrobie oraz nerkom. Wystarcz zmienić dietę na zdrową, by tych toksyn nie dostarczać w zbyt dużej ilości.
Mit 15: Nie należy jeść po 18:00
Każdy z nas kładzie się spać o innej porze. Osławiona już godzina 18:00 nie ma więc nic wspólnego z nauką. A mówi ona, że możemy zjeść posiłek nawet bezpośrednio przed snem, pod warunkiem, że będzie on lekkostrawny. Analogicznie im cięższy posiłek, tym wcześniej warto go zjeść. Zasypianie na głodzie nie ma absolutnie żadnego sensu. Wręcz przeciwnie, wówczas łatwiej o nocne niekontrolowane podjadanie.
Mit 16: Cheat meal można robić jedynie raz w tygodniu.
Cheat meal robiony raz w tygodniu kończy się najczęściej totalną rozpustą. Wpychamy w siebie wszystkie te potrawy i przekąski, na które mieliśmy ochotę przez cały tydzień zdrowego jedzenia. O przekroczenie sumarycznego bilansu tygodniowego lub miesięcznego bardzo łatwo. Zdecydowanie lepiej wprowadzić małą przekąskę do codziennego jadłospisu, wliczając ją w bilans kaloryczny. To uciecha nie tylko dla ciała, ale i dla ducha.
Mit 17: Aby schudnąć, należy wyeliminować z diety gluten
Gluten, czyli mieszanina białek roślinnych, bywa posądzana o całe zło tego świata. W rzeczywistości szkodzi tylko osobom chorym na celiakię lub alergie pokarmowe. Dla reszty społeczeństwa eliminowanie glutenu z diety nie jest wskazane, tym bardziej, że rezygnujemy wówczas z wielu cennych składników zawartych w ziarnach zbóż.
Mit 18: Spalacze tłuszczu nie działają
Spalacze tłuszczu często utożsamiane są z ziołową herbatką odchudzającą, której jedynym skutkiem stosowania jest działanie moczopędne. Warto jednak pamiętać, że najlepsze spalacze tłuszczu to suplementy znacznie bardziej złożone, o doskonale udokumentowanym, potwierdzonym działaniu. Zawierają szereg substancji czynnych, które wspomogą nas w odchudzaniu.
Mit 19: Trzeba jeść konkretną liczbę posiłków o ściśle określonej porze
Systematyczność w jedzeniu ma znaczenie, to fakt. Nie należy jednakże podchodzić do tematu zbyt restrykcyjnie, gdyż nie jesteśmy niewolnikami diety. To, czy w kontekście całego dnia zjemy 3,4 czy 6 posiłków ma mniejsze znaczenie niż fakt, że posiłki powinny być zdrowe, pełne składników odżywczych. Nie powinniśmy także trzymać się kurczowo konkretnych godzin, gdyż znacznie lepiej zjeść posiłek na spokojnie nieco później, niż w pośpiechu wchłaniać go wprost z plastikowego pojemnika.
Mit 20: Wystarczy ćwiczyć, by schudnąć
Aktywność fizyczna wymaga energii. Ale po pierwsze, niekoniecznie musi ona pochodzić z tkanki tłuszczowej, po drugie zaś, w przypadku dużej nadwyżki kalorycznej i to nie wystarczy. Wniosek? Aby skutecznie się odchudzić potrzebujemy zarówno ćwiczeń, diety, jak i… odpoczynku!
Facebook
RSS