Dietetyka i zdrowe odżywianie

3 popularne mity dotyczące tłuszczy

3 popularne mity dotyczące tłuszczy

Jednego dnia media donoszą, że tłuszcz jest śmiercionośną substancją, której powinniśmy unikać. Następnego dnia dowiadujemy się, ze powinien on być podstawą naszej diety. Jaka jest  więc prawda na temat obecności tłuszczu w diecie? Low carb czy high fat? Katogenicznie czy jeszcze inaczej?!

Dawniej nie było wątpliwości odnośnie tego, czym jest zdrowe odżywianie. Wszyscy znaliśmy obowiązujące zasady, nawet jeśli nie zawsze ich przestrzegaliśmy. Wysoko złożone węglowodany, nieprzetworzone ziarna, chude mięso i ryby. Mniej kalorii – mniej tłuszczu.

Ale te proste czasy już minęły. Najnowsze badania donoszą, że większość naszych przekonań odnośnie tłuszczy była błędna, a my, jako populacja – padliśmy ofiarą masowej manipulacji.

Oczywiste jest, że nasza wiedza na temat tego, czym jest tłuszcz, co robi i czego nie robi, wymaga poważnej aktualizacji. Zacznijmy od spojrzenia na trzy z największych mitów związanych z tłuszczem i jego wpływem na nasze zdrowie.

Mit 1: Tłuszcze nasycone powodują choroby serca

W rzeczywistości tak nie jest. W ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzono kilka poważnych, poddanych wzajemnej ocenie metaanaliz, które całkowicie obalały pogląd, że tłuszcz nasycony jest czynnikiem przyczynowym w chorobach serca. W 2010 r. naukowcy przeanalizowali 21 badań dotyczących związku tłuszczów nasyconych z ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Nie mogli go znaleźć. “Nie ma znaczących dowodów na to, że nasycony tłuszcz w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem CHD (choroba wieńcowa serca) lub CVD (choroba sercowo-naczyniowa)” – podsumowali.

Ten brak związku potwierdzono w kilku innych badaniach, w szczególności w 2014 r. w Annals of Internal Medicine, które nie wykazały związku między spożyciem tłuszczów nasyconych a ryzykiem chorób serca lub śmierci.

Mit 2: Oleje roślinne są dobre

Cóż, nie zawsze. Oleje roślinne nie pochodzą z warzyw. Są przetwarzane z ziaren takich jak kukurydza lub z roślin, takich jak soja. Te, które zwykle używamy – olej kukurydziany, olej szafranowy, olej słonecznikowy i olej rzepakowy – często pochodzą z upraw GMO. Są przetwarzane w wysokiej temperaturze, często z ostrymi chemikaliami, więc zanim znajdą się na półce, pozostaje w nich niewiele wartości odżywczej. Co więcej, składają się one głównie z kwasów tłuszczowych omega-6, które – przy braku wystarczającej ilości kwasów omega-3 – działają prozapalnie.

Mit 3: Produkty zwierzęce są niezdrowe i należy je wyłączyć z „czystej” diety

To prawda, że ​​toksyczne produkty pochodzenia zwierzęcego są niezdrowe i nie należy uwzględniać ich w diecie. Ale zwróć uwagę na słowo “toksyczny”. Toksyczne produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzą od zwierząt hodowanych w złych warunkach, karmionych niskojakościową paszą, z dużą ilością antybiotyków. Są to zwierzęta szprycowane hormonami i sterydami, i karmione ziarnami spryskanymi chemikaliami. Większość tego mięsa pochodzi z “hodowli przemysłowej”.

Wołowina od krów w 100% karmiona trawą, ekologiczna jest przeciwieństwem toksycznego mięsa. Krowy pasą się na swojej naturalnej diecie pastwiskowej. Zawartość kwasów omega-3 jest wyższa, a  zawartość kwasów omega-6 jest niższa. Mają tendencję do wysokich stężeń CLA (sprzężonego kwasu linolenowego), który ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdziałające otyłości.

Nowy sposób patrzenia na tłuszcze

Biorąc pod uwagę aktualne doniesienia naukowe,  stary sposób zaklasyfikowania tłuszczy zwierzęcych jako “złego”, a jako “dobrego” – tłuszczu roślinnego – okazuje się całkiem bezużyteczny.

Jak więc możemy to krótko podsumować? Przede wszystkim – unikaj tłuszczy toksycznych, wysokoprzetworzonych. Sięgaj po możliwie jak najnaturalniejsze źródła tłuszczy, a całą resztą – po prostu się nie przejmuj.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

admin22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone