Dietetyka i zdrowe odżywianie

3 popularne mity dotyczące tłuszczy

3 popularne mity dotyczące tłuszczy

Jednego dnia media donoszą, że tłuszcz jest śmiercionośną substancją, której powinniśmy unikać. Następnego dnia dowiadujemy się, ze powinien on być podstawą naszej diety. Jaka jest  więc prawda na temat obecności tłuszczu w diecie? Low carb czy high fat? Katogenicznie czy jeszcze inaczej?!

Dawniej nie było wątpliwości odnośnie tego, czym jest zdrowe odżywianie. Wszyscy znaliśmy obowiązujące zasady, nawet jeśli nie zawsze ich przestrzegaliśmy. Wysoko złożone węglowodany, nieprzetworzone ziarna, chude mięso i ryby. Mniej kalorii – mniej tłuszczu.

Ale te proste czasy już minęły. Najnowsze badania donoszą, że większość naszych przekonań odnośnie tłuszczy była błędna, a my, jako populacja – padliśmy ofiarą masowej manipulacji.

Oczywiste jest, że nasza wiedza na temat tego, czym jest tłuszcz, co robi i czego nie robi, wymaga poważnej aktualizacji. Zacznijmy od spojrzenia na trzy z największych mitów związanych z tłuszczem i jego wpływem na nasze zdrowie.

Mit 1: Tłuszcze nasycone powodują choroby serca

W rzeczywistości tak nie jest. W ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzono kilka poważnych, poddanych wzajemnej ocenie metaanaliz, które całkowicie obalały pogląd, że tłuszcz nasycony jest czynnikiem przyczynowym w chorobach serca. W 2010 r. naukowcy przeanalizowali 21 badań dotyczących związku tłuszczów nasyconych z ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Nie mogli go znaleźć. „Nie ma znaczących dowodów na to, że nasycony tłuszcz w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem CHD (choroba wieńcowa serca) lub CVD (choroba sercowo-naczyniowa)” – podsumowali.

Ten brak związku potwierdzono w kilku innych badaniach, w szczególności w 2014 r. w Annals of Internal Medicine, które nie wykazały związku między spożyciem tłuszczów nasyconych a ryzykiem chorób serca lub śmierci.

Mit 2: Oleje roślinne są dobre

Cóż, nie zawsze. Oleje roślinne nie pochodzą z warzyw. Są przetwarzane z ziaren takich jak kukurydza lub z roślin, takich jak soja. Te, które zwykle używamy – olej kukurydziany, olej szafranowy, olej słonecznikowy i olej rzepakowy – często pochodzą z upraw GMO. Są przetwarzane w wysokiej temperaturze, często z ostrymi chemikaliami, więc zanim znajdą się na półce, pozostaje w nich niewiele wartości odżywczej. Co więcej, składają się one głównie z kwasów tłuszczowych omega-6, które – przy braku wystarczającej ilości kwasów omega-3 – działają prozapalnie.

Mit 3: Produkty zwierzęce są niezdrowe i należy je wyłączyć z „czystej” diety

To prawda, że ​​toksyczne produkty pochodzenia zwierzęcego są niezdrowe i nie należy uwzględniać ich w diecie. Ale zwróć uwagę na słowo „toksyczny”. Toksyczne produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzą od zwierząt hodowanych w złych warunkach, karmionych niskojakościową paszą, z dużą ilością antybiotyków. Są to zwierzęta szprycowane hormonami i sterydami, i karmione ziarnami spryskanymi chemikaliami. Większość tego mięsa pochodzi z „hodowli przemysłowej”.

Wołowina od krów w 100% karmiona trawą, ekologiczna jest przeciwieństwem toksycznego mięsa. Krowy pasą się na swojej naturalnej diecie pastwiskowej. Zawartość kwasów omega-3 jest wyższa, a  zawartość kwasów omega-6 jest niższa. Mają tendencję do wysokich stężeń CLA (sprzężonego kwasu linolenowego), który ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdziałające otyłości.

Nowy sposób patrzenia na tłuszcze

Biorąc pod uwagę aktualne doniesienia naukowe,  stary sposób zaklasyfikowania tłuszczy zwierzęcych jako „złego”, a jako „dobrego” – tłuszczu roślinnego – okazuje się całkiem bezużyteczny.

Jak więc możemy to krótko podsumować? Przede wszystkim – unikaj tłuszczy toksycznych, wysokoprzetworzonych. Sięgaj po możliwie jak najnaturalniejsze źródła tłuszczy, a całą resztą – po prostu się nie przejmuj.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

12 wskazówek, które pomogą Ci schudnąć cz. 2

SylwiaWrzesień 25, 2020

12 wskazówek, które pomogą Ci schudnąć cz.1

SylwiaWrzesień 22, 2020

Ćwiczenia, dieta, alkohol: nowe wytyczne na zmniejszenie ryzyka raka

SylwiaWrzesień 18, 2020

8 najważniejszych ziół adaptogennych i ich wpływ na redukcje stresu

SylwiaWrzesień 16, 2020

Dlaczego warto pić kawę – plusy i minusy

KlaudiaWrzesień 11, 2020

Jakie produkty mają dużo białka?

SylwiaWrzesień 4, 2020

Czy warzywa psiankowate są dla ciebie odpowiednie?

SylwiaSierpień 28, 2020

Napoje dietetyczne – hit czy kit?

SylwiaSierpień 25, 2020

Czy pizza jest zdrowa?

KlaudiaSierpień 18, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone