Zdrowie

5 mitów na temat aktywności fizycznej

5 mitów na temat aktywności fizycznej

Sport wspomaga odchudzanie. Jeśli będę ćwiczyć codziennie, to szybko powiększy się moja masa mięśniowa, a zmniejszy tłuszczowa. Przy sporcie konieczne jest spożywanie suplementów diety. Jest wiele mitów dotyczących aktywności fizycznej i w wiele z nich nadal wierzymy. Dziś dowiemy się jakie są największe mity na temat sportu.

Przy treningu musisz się spocić, tylko wtedy będzie on efektowny

Wiele osób sądzi, że treningi podczas, których wylejemy litry potu są efektowne i w szybkim tempie pozwolą nam na schudnięcie i rozbudowanie masy mięśniowej. To jednak nie jest prawda. To jak mocno się pocimy jest sprawą indywidualną. Ma na to wpływ nasza kondycja, dieta, hormony i genetyka. Warto więc pamiętać, że jeśli po treningu jesteśmy lekko spoceni nie oznacza to wcale, że nasze ćwiczenia nie były intensywne i nie dadzą efektów.

Podczas biegania niszczą się stawy

Mówi się, że u biegaczy najczęściej występują urazy stawów, zwłaszcza kolanowych. To jednak nie wina dyscypliny sportu, ale naszych błędów. Jeśli biegamy po twardym i równym podłożu, nie dbamy o dietę, zapominamy o kupnie dobrego obuwia i prowadzimy zbyt intensywne treningi, to rzeczywiście nasze stawy będą obciążone. Jeśli jednak będziemy dbać o rozgrzewkę przed treningiem, będziemy mieli dobre i wygodne buty, to bieganie sprawi, że nasz stawy się wzmocnią.

Przy treningach konieczna jest suplementacja

Jest wiele osób, które ćwiczą kilka razy w tygodniu, a ich celem jest wyrzeźbienie sylwetki i zwiększenie mięśni. To właśnie takie osoby najczęściej sięgają po suplementy diety. Są to produkty, które mają za zadanie wspomóc i przyśpieszyć proces rozbudowy masy mięśniowej. Jednak jeśli twoje treningi nie są intensywne i nie chcesz mieć dużej masy mięśniowej, jak kulturyści, nie potrzebna jest suplementacja. Najlepiej sięgnąć po źródła białek w naturalnej formie, a odżywki białkowe zastosować, jeśli codzienna dieta jest niewystarczająca. Wato jednak pamiętać, że każda osoba aktywna fizycznie może uzupełnić niedobory witamin, minerałów i składników odżywczych w organizmie dzięki dobrze zbilansowanej diety, a suplementy diety, to jedynie dodatkowe uzupełnienie.

Lepiej nie zaczynać ćwiczyć, jeśli nie mamy więcej niż godzinę

Mówi się, że spalanie tkanki tłuszczowej, czyli ćwiczenia na odchudzanie stają się skuteczne dopiero po godzinie. To jednak nie jest prawda. Wystarczy pół godziny, by temperatura ciała podniosła się, przez co organizm zmuszony jest do wytworzenia energii, by unormować temperaturę, a do tego potrzebna jest energia z zapasów komórek tłuszczowych. Możemy ćwiczyć codziennie po dwadzieścia lub trzydzieści minut i po miesiącu zobaczymy pierwsze efekty, ponieważ masa ciała spadnie, a ilość tkanki tłuszczowej zmniejszy się.

Ból mięśni świadczy o efektywności treningów

To oczywiste, że podczas ćwiczeni pojawić się może uczucie lekkiego dyskomfortu. Pojawia się ono zwłaszcza jeśli zaczynamy zwiększać obciążenie i intensywność treningów. Jednak to nie oznacza, że uczucie bólu jest prawidłowe.  Ból świadczyć może o rozwijającej się kontuzji, a jeśli nie przerwiemy ćwiczeń to może się ona pogłębić. Jeśli więc podczas ćwiczeń czujesz ból, to koniecznie przerwij i sprawdź, co cię boli. Może mięśnie nie były wystarczająco rozgrzane, przez co  pojawiło się nadciągnięcie. Jeśli tak to przerwij trening i nie nadwyrężaj uszkodzonego mięśnia. Możesz nadal ćwiczyć, jednak pamiętaj, by przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę. Naucz się również odróżniać uczucie dyskomfortu od bólu.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Mleko – fakty i mity

MonikaLuty 22, 2019

Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne?

MonikaLuty 21, 2019

Postanowienia noworoczne, a rzeczywistość

KlaudiaLuty 20, 2019

Jakie wartości odżywcze ma żeń-szeń?

KlaudiaLuty 20, 2019

Jak zapobiec grypie?

MonikaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma pokrzywa?

KlaudiaLuty 18, 2019

Jak przygotować się na narty?

MonikaLuty 17, 2019

Hormon stresu – jak wpływa na nasze zdrowie?

MonikaLuty 17, 2019

Jakie wartości odżywcze ma cytryna?

KlaudiaLuty 17, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone