Trening

Akcesoria treningowe, które pomieścisz nawet w niewielkiej kawalerce

Akcesoria treningowe, które pomieścisz nawet w niewielkiej kawalerce

Domowa siłownia kojarzy się ze sztangami, ławeczkami, atlasem oraz innymi rzeczami, które zajmują mnóstwo miejsca. Innym problemem jest hałas, jaki powodują upadające hantle lub obciążenia. Dlatego też na domowy pokój fitness decydują się najczęściej osoby mieszkające w domu, które mogą sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pokoju oraz nie muszą przejmować się pretensjami sąsiadów.

Postanowiliśmy przygotować poradnik, który pomoże wybrać akcesoria treningowe nie rzucające się w oczy. Takie, które można bez trudu schować w szafkach i wyjąć dopiero wtedy, gdy będą potrzebne do wykonania ćwiczeń. To akcesoria idealne dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca w mieszkaniu, wynajmują pokój, mieszkają w akademiku lub po prostu chcą, by przedmioty treningowe nie rzucały się w oczy. Co warto kupić do domowej siłowni, gdy priorytetem jest oszczędność miejsca?

1. Gumy oporowe

Wielokrotnie zachwalaliśmy i polecaliśmy gumy oporowe, więc i tutaj znajdą swoje zastosowanie. Są bardzo lekkie, a zwinięte nie zajmą więcej miejsca niż mała miseczka. Schowasz je bez problemu nawet do szuflady w akademikowym biurku. Główną zaletą gum oporowych jest to, że mogą symulować duży opór dla mięśni bez udziału jakiegokolwiek obciążenia. Jest on bowiem wywoływany przez rozciągającą się gumę, a nie oddziałującą na sztangę grawitację. Ma to też tę zaletę, że treningi przy użyciu gum oporowych nie wymagają asekuracji ze strony innych osób.

Do dyspozycji znajdziesz wiele gum oporowych o różnej sile oporu. Czym grubsza guma, tym większy opór będzie nam stawiać. Można też ten opór podwoić, składając gumę na pół. Co więcej, rośnie on w miarę rozciągnięcia gumy, co daje zupełnie inny bodziec dla mięśni niż np. jednostajny wyciąg. Gumy oporowe wykonane są z bardzo elastycznego i wytrzymałego materiału, więc nie trzeba się obawiać pęknięcia — zdarza się to tylko w wyniku nieprawidłowego użytkowania lub mechanicznego uszkodzenia gumy. Oprócz gum oporowych warto zakupić także taśmy elastyczne, które umożliwią wykonanie np. chodu bokiem z gumą na wysokości kolan.

2. Pasy TRX

System dwóch pasów o regulowanych długościach zrobił ogromną furorę w świecie fitness. Choć dedykowany był służbom wojskowym, szybko zadomowił się niemal na wszystkich siłowni. Pasy TRX umożliwiają trenowanie z masą własnego ciała, opierając dłonie lub nogi na dwóch uchwytach. Wymagają zaangażowania wszystkich mięśni stabilizacyjnych, przez co bardzo dobrze wpływają na równomierny rozwój sylwetki.

Zaletą pasów TRX jest możliwość zamontowania ich niemal w każdym miejscu. Można przypiąć je karabinkiem do uchwytu przykręconego w suficie, zamontować pasami do latarni, bramki piłkarskiej czy drzewa, a nawet zaklinować we framudze drzwi. Dzięki uniwersalności pasy TRX są częstym wyborem do pokoju hotelowego, na biwak czy jako akcesorium do trenowania w parku.

3. Mata do ćwiczeń

Lubisz ćwiczenia fitness lub jogę? Niezbędna będzie zwijana mata do ćwiczeń. Zapewnia nie tylko amortyzację i wygodę, ale i zapobiega poślizgnięciu się na podłodze. Wbrew pozorom, na macie wykonasz wiele świetnych ćwiczeń, nie tylko siłowych. Posłuży Ci także jako miejsce do rozciągania. Warto bowiem pamiętać, że treningi odchudzające lub rozwijające masę to jedno, zaś dbanie o mobilność — drugie. To właśnie rozciąganie pomoże uniknąć wielu kontuzji, które często spotykają osoby o słabej mobilności.

Mata to ćwiczeń szczególnie przypadnie do gustu kobietom, dla których przygotowuje się wiele planów treningowych możliwych do wykonania w domu bez jakichkolwiek akcesoriów. Jeśli rozpoczynasz przygodę z fitnessem skorzystaj z darmowych filmików treningowych, wraz z którymi będziesz wykonywać ćwiczenia. To świetna zabawa oraz motywacja w dążeniu do celu.

4. Drążek

Podciąganie to jedno z najważniejszych ćwiczeń rozwijających mięśnie grzbietu. Ale jak wykonać je w domu? Rozwiązanie jest bardzo proste: zamontować drążek. Osoby dysponujące domową siłownią mogą sobie pozwolić na drążek montowany na stałe do ściany lub sufitu. Dla tych, którzy ćwiczą zaś w salonie lub sypialni do dyspozycji jest zdejmowany drążek. Po treningu zdejmiesz go z framugi i schowasz do szafy.

Jaki drążek zaś wybrać? Są dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to drążek rozporowy. Składa się z dwóch rurek połączonych gwintem, zakończonych gumowymi podkładkami. Obracając drążek rękami rozpiera on ościeżnicę drzwi, automatycznie się klinując. Drugi typ drążków opiera się zaś na górze futryny i zapiera o jej boki. Jego zaletą jest to, że posiada także inne uchwyty umożliwiające podciąganie się chwytem neutralnym i młotkowym.

5. Ekspander

Ekspander to urządzenie oporowe, na którym ćwiczymy rozciągając go. Składa się z dwóch rączek i przytwierdzonych do nich pięciu sprężyn lub rozciągliwych gum. Zaletą ekspandera jest to, że możemy łatwo regulować siłą oporu poprzez zdejmowanie kolejnych gum lub sprężyn. Choć jego angielska nazwa brzmi „chest expander”, przećwiczysz na nim nie tylko klatkę piersiową, ale i inne mieśnie: grzbiet, braki, triceps, biceps czy przedramię. Wiele ćwiczeń z ekspanderem znajdziesz w Internecie, choć jego możliwości są niemal nieograniczone — wszystko zależy od Twojej kreatywności.

6. Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha

Jednym z ważniejszych wyznaczników dobrej formy jest płaski, umięśniony brzuch. Choć często spotkasz się ze stwierdzeniem, że nie trzeba go ćwiczyć, warto posłuchać specjalistów w dziedzinie kulturystyki, którzy zalecają wprowadzenie choć kilku ćwiczeń mięśni brzucha. Jednym z tych, które z powodzeniem wykonasz w domu jest ćwiczenie z wykorzystaniem kółka. Kółko do ćwiczenia mięśni brzucha jest niedrogie bez problemu schowasz go do szafki. Ćwiczenie z nim wymaga jednak dość mocnych mięśni brzucha, więc nie powinni z niego korzystać początkujący. Zamiast kółka możesz także wykorzystać w podobnej roli pasy TRX lub piłkę fitness.

Aby wykonać świetny trening nie potrzebujesz wyposażonej po brzegi siłowni. Wystarczą Ci ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała oraz drobne akcesoria treningowe, które schowasz po treningu do szafy. Dzięki temu nie zagracisz małego mieszkania bieżniami, atlasami lub rowerkami, wymagającymi sporej ilości wolnego miejsca. W roli sprzętu treningowego możesz też wykorzystać domowe przedmioty: butelki z wodą, plecak wypełniony książkami lub krzesła. Dla chcącego nic trudnego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone