Dietetyka i zdrowe odżywianie

Alergeny – kiedy należy wykluczyć je z diety?

Alergeny – kiedy należy wykluczyć je z diety?

Coraz więcej osób interesuje się dietetycznymi nowinkami. Ostatnio wiele się mówi o alergenach i ich negatywnym wpływie na zdrowie. Wiele osób mówi, że jednym z największych alergenów, jest gluten, który jest niebezpieczny dla zdrowia i należy go jak najszybciej wykluczyć z diety. Nie zawsze jest to jednak konieczne, ponieważ nie każdy organizm negatywnie reaguje na działanie alergenów, a większość z nich jest ważna dla organizmu. Warto więc przekonać się czym są alergeny i kiedy najlepiej wykluczać je z codziennej diety, a kiedy nie jest to konieczne.

Alergia wywołana przez alergeny

Alergia to reakcja, która polega na występowaniu reakcji immunologicznej. Jest ona związana z powstawaniem przeciwciał, które po pojawieniu się alergenów w organizmie, prowadzą do powstawania wielu różnych reakcji. Pojawić się może pokrzywka, obrzęki, a także alergiczne zapalenia jamy ustnej.  Alergia może prowadzić do biegunki, przewlekłego zapalenia żołądka, a także bólu brzucha. Te objawy pojawiają się jednak jedynie u tych osób, które są uczulone na określony składnik, który znajduje się w pożywieniu. Skutki uboczne nie powinny się jednak pojawić u osób, które nie są uczulone na dany produkt.

Produkty alergiczne i powodujące nietolerancję

W Polsce jest lista składników, które uznawane są za alergeny, a także takich, które mogą prowadzić do pojawienia się reakcji nietolerancji. Do tych produktów zaliczane są:

 • Skrobia,
 • Jajka,
 • Ryby,
 • Orzechy ziemne,
 • Soja,
 • Mleko,
 • Migdały,
 • Pistacje,
 • Orzechy włoskie,
 • Seler,
 • Gorczyca,
 • Nasiona sezamu,
 • Dwutlenek siarki,
 • Miecznik

Jakie są rodzaje reakcji alergicznych?

U osób dorosłych pojawić się mogą trzy rodzaje reakcji alergicznych. Pojawić się one mogą po zjedzeniu alergenu, na który osoba dorosła jest uczulona. Pierwsza reakcja jest natychmiastowa, co oznacza, że objawy alergii pojawiają się od razu po zjedzeniu alergenu. Mogą to być delikatne objawy, ale pojawić się również może wstrząs anafilaktyczny. Możliwa jest również reakcja, która rozwija się w tkankach i narządach w organizmie. Przez ta reakcje pojawić się może problem ze zniszczeniem komórek, a także do aktywacji mechanizmów układu immunologicznego. Ostatni typ alergii może ujawnić się nawet kilka godzin lub kilka dni po zjedzeniu alergenu.

Eliminacja alergenu

Jeżeli alergia na dany składnik zostanie rozpoznana, to konieczne jest jego wyeliminowanie z diety. Jest to konieczne, by uniknąć nieprzyjemnych objawów, które mają również niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Może nam się wydawać, że takie objawy jak pokrzywka, czy obrzęk nie jest poważny, a jednak spożywanie alergenu mimo uczulenia może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone