Aminokwasy są związkami chemicznymi, które pełnią w ludzkim organizmie szereg ważnych funkcji. Wielu sportowców stara się ograniczyć ryzyko ich niedoboru poprzez stosowanie suplementów diety. Nad suplementacją aminokwasami często zastanawiają się także osoby, które dążą do redukcji masy ciała. Inni natomiast mają wątpliwości co do ich przydatności w czasie odchudzania. Żeby zrozumieć wpływ aminokwasów na tempo redukcji tkanki tłuszczowej, należy przyjrzeć się bliżej ich właściwościom.
Potrzebne człowiekowi aminokwasy dzieli się na endogenne oraz egzogenne. Pierwsze z nich to te, które organizm może syntezować samodzielnie, natomiast drugie muszą być dostarczane wraz z pokarmem. Wśród aminokwasów egzogennych szczególne znaczenie mają aminokwasy rozgałęzione, określana w skrócie jako BCAA, czyli leucyna, izoleucyna i walina. Leucyna przede wszystkim poprawia wykorzystywanie białek, a tym samym wspomaga budowę mięśni, a jednocześnie ułatwia odbudowę uszkodzonych włókien mięśniowych. Badania wykazały, że posiada właściwości termogeniczne, co oznacza, że zwiększa wydatkowanie energii. Oddziałuje na białko odpowiedzialne za produkcję ciepła, czyli UCP-3, które jest obecne w tkance mięśniowej i tłuszczowej. Niedobór tego białka sprzyja nadwadze. Izoleucyna jest natomiast aminokwasem, który organizm może szybko przekształcić w potrzebną mu energię. Oznacza to, że dzięki niej możliwe są dłuższe oraz bardziej intensywne treningi. Walina również jest szybko przekształcana w energię, a dodatkowo zmniejsza zmęczenie centralnego układu nerwowego.
Aminokwasy endogenne są wprawdzie syntezowane w organizmie człowieka, jednak dostarczanie ich z zewnątrz w wielu sytuacjach jest bardzo korzystne. Jednym spośród aminokwasów endogennych, które mogą wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej, jest glutamina. Pośród wielu korzystnych funkcji glutaminy należy wymienić stabilizowanie poziomu cukru we krwi, ograniczanie ryzyka zaburzeń metabolicznych oraz przeciwdziałanie napadom głodu. Korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego wykazuje także tauryna, która w suplementach diety często łączona jest z kofeiną. Zdaniem japońskich naukowców, tauryna silnie stymuluje produkcję receptorów PPAR oraz białek transportowych i enzymatycznych, które biorą udział w spalaniu kwasów tłuszczowych, między innymi UCP, czyli wspomnianego już białka odpowiadającego za produkcję ciepła. Warto zwrócić uwagę również na beta-alaninę. To aminokwas niebiałkowy, który pełni funkcję prekursora karnozyny, czyli dipeptydu, który wpływa na zdolności wysiłkowe oraz na tempo regeneracji. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli dieta redukcyjna jest połączona z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Podobne działanie mają dwa inne aminokwasy endogenne- arginina oraz cytrulina. Cytrulina przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i bierze udział w produkcji hormony wzrost (HGH), którego odpowiedni poziom ułatwia zachowanie prawidłowej masy ciała.
Podsumowując powyższe informacje, niektóre aminokwasy mogą ułatwić redukcję tkanki tłuszczowej, natomiast inne w trakcie odchudzania pełnią funkcję pomocniczą. Aminokwasy poprawiają zdolności wysiłkowe, umożliwiając dłuższe oraz bardziej intensywne treningi, jak również wspomagają późniejszą regenerację. Jak wiadomo, redukcja wagi wymaga nie tylko odpowiedniej diety, ale i aktywności fizycznej, tak wiec aminokwasy mogą pomóc w szybszym osiągnięciu zaplanowanych rezultatów. Co więcej, ich stosowanie ogranicza ryzyko utraty tkanki mięśniowej w trakcie odchudzania, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie.
Wyjątkowe właściwości aminokwasów sprawiają, że wiele osób decyduje się na ich suplementację. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest sporo tego typu produktów, ale najlepsze rezultaty przynosi stosowanie tych preparatów, które zawierają mieszankę wielu ważnych dla człowieka aminokwasów. Takimi produktami są na przykład Amino Complex firmy Activelab oraz Anabolic Amino 9000 marki Olimp, które są jednocześnie jedynymi z najpopularniejszych suplementów aminokwasowych.
Facebook
RSS