Odchudzanie

Analiza składu ciała

Analiza składu ciała

Kontrolowanie wagi zazwyczaj polega na ważeniu się oraz obliczaniu BMI. Tymczasem waga nie zawsze odzwierciedla postępy w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Na podstawie masy ciała oraz BMI nierzadko wyciągane są niewłaściwe wnioski. Na skutek treningów może bowiem dojść do wzrostu tkanki mięśniowej, przez co waga pokaże wyższy wynik, pomimo redukcji tkanki tłuszczowej. Z tego względu lepszym źródłem wiedzy o efektach diety oraz treningów jest badanie określane jako analiza składu ciała.

Analiza składu ciała dostarcza informacji na temat zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej, jak również masy beztłuszczowej, czyli mięśni, wody i kości. Określany jest wiek metaboliczny oraz stopień otłuszczenia narządów. Wbrew pozorom nie jest to badanie ani skomplikowane, ani czasochłonne. Osoba poddająca się analizie staje na specjalnej wadzie, które jest wyposażona w elektrody, uwalniające sygnał elektrycznym o niskim natężeniu. Sygnał ten jest transportowany przez wodę znajdującą się w tkance mięśniowej ciała, natomiast opór stawia mu uboga w wodę tkanka tłuszczowa. To właśnie ten opór umożliwia określenie składu ciała. Analizy składu ciała dokonuje się przynajmniej dwie godziny po posiłku. Badany powinien być boso i nie mieć na sobie okrycia wierzchniego. W ciągu dwunastu godzin poprzedzających pomiar należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku sportowego. Analiza jest badaniem bezpiecznym, dlatego może z niej skorzystać niemal każdy dorosły człowiek. Wyjątek stanowią chorzy na padaczkę, osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz kobiety ciężarne. Badanie zaleca się w szczególności sportowcom, osobom dbającym o zdrowy tryb życia oraz tym, którzy dążą do redukcji tkanki tłuszczowej.

Warto przyjrzeć się bliżej parametrom uzyskiwanym dzięki analizie składu ciała:

  • Zawartość tkanki tłuszczowej – jest szczególnie istotna w przypadku osób dążących do redukcji masy ciała. Umożliwia ułożenie optymalnego jadłospisu i planu treningowego. W przypadku kobiet zawartość tkanki tłuszczowej powinna wynosić od 16% do 20%, natomiast u mężczyzn od 15% do 18%.
  • Masa mięśniowa – dostarcza wiedzy o tym, jaki procent składu ciała stanowią mięśnie, które są cięższe od tkanki tłuszczowej. Nie ma tutaj ogólnie przyjętych norm, ponieważ zawartość masy mięśniowej powinna być dostosowana do stopnia aktywności fizycznej
  • Procent wody – przedstawia ogólną zawartość wody w organizmie, która zmniejsza się wraz ze zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej. Przyjmuje się, że w organizmie powinno znajdować się od 45% do 60% wody, bez względu na płeć, chociaż u mężczyzn zazwyczaj jest jej trochę więcej, z uwagi na większą zawartość tkanki mięśniowej. Utrzymanie prawidłowego poziomu wody w organizmie jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego w przypadku niedoboru należy zadbać o nawodnienie.
  • Zawartość masy kostnej – dostarcza wiedzy na temat stanu kośćca. Zgodnie z wynikami badań, istnieje związek pomiędzy rozwojem tkanki mięśniowej, a wzmocnieniem kości. Zaniżenie masy kości jest zjawiskiem wysoce niepożądanym.
  • Stopień otłuszczenia narządów – jego określenie jest szczególnie ważne w przypadku osób z nadwagą i otyłością. Wraz ze wzrostem otłuszczenia narządów zwiększa się zagrożenie nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu II oraz podwyższenia cholesterolu. Prawidłowy stopień otłuszczenia to od 1 do 12.
  • Wiek metaboliczny – zazwyczaj nie pokrywa się z wiekiem faktycznym. Jeżeli jest on zawyżony to znak, że najwyższy czas zadbać o zwiększenie tempa przemiany materii. Niski wiek metaboliczny to dobry znak, ale nie można koncentrować się wyłącznie na nim, lekceważąc fakt, że inne parametry nie są satysfakcjonujące. Na podstawie wieku metabolicznego i zawartości masy kostnej oblicza się podstawową przemianę materii.

Analiza składu ciała umożliwia zaplanowanie diety bardzo dobrze dostosowanej do indywidualnych potrzeb danego człowieka. Takie badanie pozwala także ocenić, jakie efekty przynoszą dieta oraz treningi sportowe. Jeżeli efekty nie są satysfakcjonujące, to można wprowadzić odpowiednie zmiany, aby osiągnięcie upragnionych rezultatów było prostsze. Analizę można wykonać przede wszystkim w gabinetach dietetycznych, a także w wielu klubach fitness.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Czy ziemniaki tuczą?

SylwiaGrudzień 2, 2019

100 dni do lata, czyli jak zyskać formę na wakacyjny czas?

SylwiaListopad 28, 2019

Naturalne spalacze tłuszczu

SylwiaListopad 25, 2019

Dieta Dukana

RedakcjaListopad 20, 2019

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

RedakcjaListopad 9, 2019

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalaczeListopad 7, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

Zioła o właściwościach odchudzających

RedakcjaPaździernik 30, 2019

Najgorsze diety odchudzające!

MonikaPaździernik 4, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone