Dietetyka i zdrowe odżywianie

Batony proteinowe – batony energetyczne – czy warto?

Batony proteinowe – batony energetyczne – czy warto?

Batony proteinowe i batony energetyczne są reklamowane jako jeden z produktów, które idealnie sprawdzają się na diecie, a także mają przyczynić się do sprawniejszej rozbudowy masy mięśniowej. Uważa się, że są one doskonałe na zmniejszenie apetytu, ponieważ mimo małych rozmiarów z łatwością zapewniają uczucie sytości na długo. Są one również wysoko białkowe, więc wydaje się, że ich spożywanie daje same korzyści. Czy to jednak prawda? Czas się o tym przekonać.

Jaki jest skład batonów proteinowych i energetycznych?

W tego rodzaju przekąskach znajduje się wysokie stężenie białka. To, w jakich porcjach się one znajdują, zależy głównie od producenta, jednak ilość białka w batonach proteinowych zazwyczaj waha się od 25 do 45 procent. Zazwyczaj białko występujące w batonach proteinowych znajduje się tam w formie hydrolizatów białek serwatkowych. Często znajdują się również inne rodzaje białek, takie jak sojowe, kazeiny, białka jaj, czy też L-glutamina. Białko to jednak niejedyny składnik, który znajduje się w tego rodzaju przekąskach. Mają one w sobie wiele cukrów prostych, a także tłuszczy nasyconych, tłuszczy trans, barwniki, składniki słodzące, czy też środki wypełniające. To wszystko sprawia, że należy się poważnie zastanowić nad tym, czy warto, jest sięgać po batony proteinowe i energetyczne?

Batony dla sportowców i na redukcji

Batony proteinowe, jak już wspomnieliśmy, są sycącą przekąską. Największą popularnością cieszą się one wśród sportowców, a także osób przebywających na diecie redukcyjnej. Mają one w składzie wiele białek i właśnie dlatego najczęściej po batony proteinowe sięgać będą sportowcy, których celem jest zwiększenie masy mięśniowej. W ich przypadku sięganie po batony proteinowe i energetyczne jest doskonałym rozwiązaniem, a to dlatego, że dostarczają one do organizmu cenne składniki budulcowe. Dzięki temu przyczyniają się one do przyśpieszenia regeneracji organizmu po wykonanym treningu siłowym. Po tego rodzaju przekąski powinny również sięgać osoby, które mają na celu zmniejszenie masy tłuszczowej ciała. W ich przypadku batony proteinowe zmniejszą uczucie głodu i mogą być doskonałym zamiennikiem słodkości od, których tak trudno się opędzić.

Trzeba jednak wiedzieć, że tego rodzaju przekąski nie mogą stać się zamiennikiem dla dobrze zbilansowanych posiłków. Nie można po nie sięgać zbyt często, ponieważ są one bogate w białka, które dostarczane są do organizmu wraz z posiłkami. Tak więc ich spożywanie w nadmiarze może prowadzić do przedawkowania białka w diecie, a więc może mieć szkodliwy wpływ na nerki i wątrobę.

Batony proteinowe – czy są zdrowe?

Niestety batony proteinowe często mają od 20 do 80 gramów cukrów prostych. Mają one również wiele tłuszczów nasyconych, a także tłuszczów trans nie można więc ich uznać za najzdrowszą przekąskę. Jeśli sięgamy po nie za często, mogą prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości. Dodatkowo mimo wysokiej zawartości białek nie mogą być one jego jedynym źródłem.  

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy warto jeść truskawki?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Co trzeba jeść podczas długiego i krótkiego treningu?

KlaudiaCzerwiec 10, 2019

Co jeść, by  przybrać  na wadze?

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Len – właściwości, zastosowanie i wartości

MonikaMaj 26, 2019

Bób – działanie i właściwości

MonikaMaj 25, 2019

Skrobia – gdzie występuje i jakie ma właściwości?

MonikaMaj 24, 2019

Białka jaj – aminokwasy dla sportowców

MonikaMaj 24, 2019

Mleko sojowe – skład, wartości i zastosowanie

MonikaMaj 23, 2019

Gluten- kiedy jest szkodliwy dla zdrowia?

MonikaMaj 23, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone