Dietetyka i zdrowe odżywianie

Batony przed, czy po treningu?

Batony przed, czy po treningu?

Batony proteinowe są jedna z funkcjonalnych przekąsek, po które sięga coraz więcej osób. Jest to przekąska dobra dla sportowców, osób aktywnych fizycznie, dbających o sylwetkę, a także uczących się i pracujących umysłowo. Ich zadaniem jest dostarczenie do organizmu dużej ilości białek, które są przecież głównym materiałem budulcowym.

Wielu sportowców sięgając po batoniki proteinowe, zaczyna się zastanawiać, kiedy najlepiej je przyjmować. Cześć sportowców spożywa je przed treningiem, a inni wybierają je jako przekąskę zaraz po treningu. Kto robi najlepiej? A może tak naprawdę nie ma znaczenia, kiedy po nie sięgniemy, ponieważ każdy moment jest dobry na ich spożycie?

Batony proteinowe przed treningiem

Niektóre osoby sięgają po batony proteinowe przed treningiem. Ich zdaniem ma to na celu dostarczenie do organizmu energii, a także ma zapobiec tworzeniu się mikrouszkodzeń w układzie mięśniowym. Jest to dobry krok, ponieważ batony proteinowe mogą mieć właśnie takie działanie na organizm sportowca. Jednak nie ma co sięgać po nie zbyt często, ponieważ mają one w sobie nie tylko wiele białek, ale również cukrów. Dla jednych będzie to plus, ponieważ glukoza dostarcza energii do układu mięśniowego. Dla innych będzie to powód do zrezygnowania z batonów, ponieważ spożywanie ich w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zwiększenia się masy ciała.

Batony proteinowe w czasie treningu

Są również osoby, które po tego rodzaju przekąski funkcjonalne sięgają w czasie wykonywanego treningu. Po batony proteinowe w czasie wysiłku treningowego najczęściej sięgają kolarze i sportowcy wytrzymałościowy. W czasie wysiłku potrzebują oni uzupełnienie energii, a także białek. Tak więc sięgnięcie po batoniki wydaje się najlepszym, a zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie można zapominać, że w przypadku sportowców wytrzymałościowych tego rodzaju przekąski mają dodawać energii i to właśnie robią. A spożyte kalorie w większości zostają spalone i wykorzystane do wytworzenia niezbędnej glikozy, która wzmacnia pracę mózgu, tkanki nerwowej, a także tkanki mięśniowej.

Batony proteinowe po treningu

Po batony proteinowe sportowcy często sięgają już po zakończonym treningu. W tym czasie, kiedy organizm potrzebuje uzupełnienia składników odżywczych, warto, jest sięgnąć po tego rodzaju przekąski. Ich zadaniem jest dostarczenie do organizmu jak największej ilości białek i aminokwasów. Najważniejsze jest to, by do organizmu białka były dostarczone wcześniej niż dwie godziny po zakończonym treningu. Tylko wtedy procesy rozpadu tkanki mięśniowej, zostaną zahamowane, a układ mięśniowy będzie się szybko regenerował. Zamiast więc po odżywkę białkową, można sięgnąć po batonik proteinowy. Ma on w sobie nieco mniej białek, ale pozwoli nam na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, który do organizmu dostarczy odpowiednie stężenia aminokwasów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone