Zdrowie

Beta karoten – działanie i efekty

Beta karoten – działanie i efekty

Pod nazwą Beta Karoten skrywa się nic innego jak prowitamina A. Jest ona powszechnie znana i ceniona ze względu na jej działanie przyspieszające opalanie. To właśnie ten składnik sprawia, że nasza skóra z łatwością zabarwia się na brązowy odcień. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne właściwości beta-karotenu, a rola tego składnika jest istotna, z wielu powodów. Beta karoten jest składnikiem wielu spożywczych produktów. Może pojawić się jednak obawa, że w prowadzonej przez nas diecie, jest za mała ilość tego związku, więc z powodzeniem możemy rozpocząć dodatkową suplementację, która uzupełni wszystkie niedobory.

Działanie Beta Karotenu

Beta Karoten zaliczany jest do karotenoidów, a jest to ogromna grupa barwników roślinnych, które nadają kolor pomarańczowy, czerwony lub żółty. Po dotarciu do organizmu beta-karoten przez enzymy wątrobowe i nienasycone kwasy tłuszczowej jest przemieniany w witaminę A. Dzięki temu w organizmie uzupełnia się niedobór związku, który ma niezwykle ważną rolę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak Beta Karoten wpływa na skórę?

Składnik ten cieszy się największą popularnością wśród kobiet, ponieważ umożliwia on szybkie opalanie, a także pomaga utrzymać opaleniznę na dłużej. Beta Karoten jest związkiem posiadającym zdolność do magazynowania się w skórze. Dzięki temu ma on możliwość działania, jako naturalny barwnik, a to sprawia, że zabarwia on skórę na subtelny brązowy kolor. Dodatkowo potwierdzono, że bata karoten chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV. U osób, które spożywają odpowiednie stężenia tego związku zauważono zmniejszoną wrażliwość na pojawienia się oparzeń słonecznych. Z tego względu wielu specjalistów poleca przyjmowanie beta-karotenu zamiast stosowania kremów z filtrem. Ten związek ma również wpływ na wizualny wgląd skóry. Okazuje się skuteczny w zmniejszaniu stanów zapalnych skóry, a także wspomaga leczenie trądziku. Jednocześnie ma on zdolność do opóźnienia procesu starzenia się skóry. Dzięki temu nie traci ona na jędrności i elastyczności, co zahamowuje powstawanie przedwczesnych zmarszczek.

Beta Karoten w profilaktyce nowotworowej

Główną zaletą stosowana beta-karotenu, jest to, że związek ten skutecznie neutralizuje szkodliwe działania procesów oksydacyjnych. Nadmiar aktywnych form tlenu w organizmie przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Badania wykazały, że regularne stosowanie odpowiednich dawek beta-karotenu może skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory:

  • Przełyku,
  • Jamy ustnej,
  • Krtani,
  • Pęcherza moczowego.

Beta karoten i jego wpływ na narząd wzroku

Beta Karoten w organizmie człowieka przetwarzany jest do formy witaminy A, która jest niezastąpioną substancją wpływającą na funkcjonowanie narządu wzroku. Jest to składnik barwnika wzrokowego, który umiejscowiony jest w siatkówce oka. To właśnie ta część pozwala na widzenie w półmroku. Optymalna ilość witaminy A, a co za tym idzie Beta Karoten w diecie znacząco zmniejsza ryzyko występowania zwyrodnienia plamki żółtej. Badania wykazały, że osoby, które przez długi czas spożywały ten związek w za małych stężeniach miały przedwczesne problemy ze wzrokiem, a także zwiększało się u nich ryzyko uszkodzenia soczewki oka.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone