Zdrowie

Białko – jakie ma znaczenie w diecie?

Białko – jakie ma znaczenie w diecie?

 

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych w naszej codziennej diecie. Szczególnie ważną rolę pełnią w diecie sportowców. Są one jednym ze źródeł energii. A przede wszystkim stanowią one podstawowy budulec tkanki mięśniowej, dzięki czemu wspomagają szybki wzrost mięśni oraz biorą udział w ich regeneracji po treningu. Dziś dowiemy się kilku ważnych rzeczy o białkach i powiemy, dlaczego koniecznie powinny znaleźć się w naszych posiłkach.

 

Białko – czym jest?

Białka to wielocząsteczkowa grupa, która składa się z połączeń aminokwasów. Łączą się one ze sobą wiązaniami peptydowymi. Białka występują we wszystkich organizmach żywych i wirusach. Dzieli się je na dwa rodzaje ze względu na skład. Wyróżnia się białka pełnowartościowe, czyli takie, które zawierają w sobie pełen zestaw aminokwasów egzogennych. Do takich białek należy:

  • Białko z jajka,
  • Białko z mięsa,
  • Białko z mleka,

Są również białka niepełnowartościowe, do tej grupy zalicza się wszystkie białka, które nie mają nawet jednego aminokwasu egzogennego. Do tej grupy zaliczają się:

  • Żelatyna,

Jakie znaczenie ma białko dla organizmu

Białka to jeden z ważniejszych budulców naszego organizmu. Bierze ono udział w licznych procesach enzymatycznych. Ma wpływ na pracę hormonów i enzymów. Jest budulcem niemal każdej tkanki i komórki w organizmie. Białko odpowiada za budowę i wzrost. To dzięki nim do wzrostu zostają pobudzone włosy, paznokcie, skóra i naskórek szybciej się regeneruje, a rany goją. Białko odpowiada za transport oraz magazynowanie krwi. I jest odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów biochemicznych. Przy niedoborze białka pojawić się mogą takie objawy, jak:

  • Wolniejszy rozwój u dzieci,
  • Zahamowanie procesu wzrostu,
  • Organizm zacznie przyswajać więcej toksyn i zmniejszy się jego tolerancja na te substancje,
  • Niedokrwistość,
  • Problemy z układem trawiennym,
  • Obrzęki,
  • Wolniejszy proces regeneracji,
  • Zmniejszenie się masy mięśniowej, a nawet jej całkowity zanik,
  • Problemy z cerą,
  • Słabe paznokcie, które zaczynają się łamać i rozdwajać,
  • Słabe i wypadające włosy.

Białka w diecie sportowca- jaka jest ich rola?

Kiedy zaczynamy ćwiczyć, nasz organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Przez to konieczne jest wprowadzenie wielu zmian w codziennej diecie. W diecie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie szczególnie ważne są białka. Musimy dostarczać je do organizmu, ponieważ są one składnikiem budulcowym dla układu mięśniowego. Tak więc jeśli naszym celem treningowym, jest rozbudowa masy mięśniowej, to niski poziom białek w diecie może sprawić, że nasze treningi i wysiłki pójdą na marne, ponieważ mięśnie nie będą miały głównego składnika, który pozwala na ich wzrost. Szacuje się, że w codziennej diecie dla sportowców powinna się znaleźć dawka białka w postaci 2g protein na jeden kilogram masy ciała. A jeśli chcemy wesprzeć proces przyswajania białek i ich trawienia konieczne jest połączenie ich z węglowodanami. Warto wiedzieć, że białka powinny być spożyte po każdym treningu, czy wysiłku fizycznym. To właśnie wtedy organizm, a przed wszystkim układ mięśniowy potrzebuje składników  takich, jak aminokwasy egzogenne. A co oznacza egzogenne? Oznacza to, że nasz organizm nie jest ich w stanie samodzielnie wytworzyć. A są one szczególnie ważne, ponieważ wspomagają one nie tylko wzrost mięśni, ale również przyśpieszają procesy regeneracji bez, których mięśnie nie byłby w stanie powiększyć swojej objętości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone