Trening

Bieganie na bieżni elektrycznej – wady i zalety

Bieganie na bieżni elektrycznej – wady i zalety

Zimowe bieganie na świeżym powietrzu to wyzwanie dla najwytrwalszych. Przeszkoda to nie tylko mróz i szybko nadchodzący zmrok, ale i… smog. Alternatywą dla biegaczy jest korzystanie z bieżni. Ale czy sesja na bieżni zastąpi godnie zwykłą przebieżkę po okolicy? Postaramy się przeanalizować „za” i „przeciw”.

Zalety bieżni

Nie jesteś uzależniony od pogody

Pierwsza zaleta unaoczniła się już w nagłówku. Uniezależnienie biegania od pogody pozwala zaplanować treningi bez wzgląd na warunki atmosferyczne. Plany może pokrzyżować nie tyle temperatura, z którą łatwo sobie poradzić (choćby poprzez zastosowanie bielizny termoaktywnej), ale deszcz, burza lub wichura.

Masz cały czas taką samą nawierzchnię

Biegając na bieżni nie potkniesz się o kamień ani nie poślizgniesz na liściach. Do Twojej dyspozycji jest szeroki pas bardzo przyczepnej nawierzchni, która nie zaskoczy Cię brakującą kostką brukową lub wywrą, na której łatwo o skręcenie kostki.

Bieżnia zapewnia amortyzację

Ten aspekt jest ważny szczególnie dla osób, które borykają się z kontuzjami lub bólem stawów czy kręgosłupa. Nowoczesne bieżnie posiadają amortyzację łagodzącą drgania przenoszone na układ kostny. Początkujący biegacze nie władają jeszcze techniką zapewniającą bezpieczeństwo stawów, więc treningi na bieżni mogą okazać się doskonałym wprowadzeniem w świat joggingu.

Bezpieczeństwo

Mamy tu na myśli możliwość uniknięcia przestępczości. Sesja na bieżni w klubie fitness jest z pewnością bezpieczniejsza niż wieczorne bieganie po lesie, odludziu lub niebezpiecznej dzielnicy. Niestety, nie wszyscy dysponujemy doskonałymi miejscówkami do biegania, więc czasem lepiej jest po prostu wybrać się do klubu lub zakupić bieżnię do domu.

Możliwość ustawienia programów/progów tętna

Biegając w terenie jesteś uzależniony od warunków terenowych. Nie zawsze uda Ci się zaplanować trasę tak, by podbiegi, zbiegi lub wypłaszczenia zbiegły się z Twoimi oczekiwaniami treningowymi. Zaletą bieżni jest możliwość ustawienia dowolnych trybów, np. krótkich acz intensywnych podbiegów. Niektóre bieżnie na podstawie Twojego pulsu same dostosują dla Ciebie optymalne warunki treningu.

Bieżnia wymaga utrzymywania stałego tempa

Nic tak nie motywuje do biegu jak pędząca pod naszymi stopami gumowa taśma. Dobrze przecież wiemy, że jeśli choć odrobinę zwolnimy, możemy wywinąć efektownego orła. Biegając na świeżym powietrzu łatwo sobie odpuścić, biegać coraz wolniej, truchtać, zatrzymać się. Bieżnia wymusza na nas stałe tempo i robi to znakomicie. Nikt przecież nie lubi się poddawać i zmniejszać zadaną na wyświetlaczu prędkość, prawda?

Wady bieżni

Jest monotonna

Nie da się ukryć, nic nie zastąpi możliwości joggingu w pięknych miejscówkach. Witanie dnia biegając po parku, wśród śpiewu ptaków, jest z pewnością przyjemniejsze niż monotonne dreptanie w miejscu gapiąc się w ścianę. Całe szczęście, wiele klubów fitness montuje na bieżniami telewizory.

Wymusza nienaturalną technikę biegu

Podczas treningów na bieżni zauważysz, że biegnie się na niej nieco inaczej niż w rzeczywistości. Spowodowane jest to tym, że po prostu boimy się upadku i wykonujemy mniejsze kroki. Inną sprawą jest to, że nie musimy „odpychać” się od podłoża, gdyż podłoże samo się pod nami przesuwa. Nawet doświadczeni biegacze mogą mieć z tym problem po przesiadce na bieżnie.

Spala mniej kalorii

Odchudzanie na bieżni może (ale nie musi!) być gorsze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że część pracy wykonuje za nas silnik bieżni. Ponadto nie posiadamy żadnego oporu powietrza, z którym musielibyśmy się mierzyć. Część osób zwraca tez uwagę na to, że w klubach fitness posiadamy idealne warunki, więc organizm nie czerpie energii na ogrzanie ciała. Może to sprawić, że spalimy mniej kalorii niż podczas podobnego treningu na dworze.

Bieżnia może być zajęta

To wada, która zaskoczy Cię w najmniej oczekiwanym momencie. W godzinach szczytu dostanie się na wolną bieżnie może okazać się problemem. Możesz oczywiście skorzystać z innego sprzętu, ale przecież przyjechałeś tu z jasnym celem – biegać. W przypadku biegania w terenie ten problem nie istnieje.

To kosztuje

Zakup karnetu lub bieżni do domu to spory wydatek. Cena tego pierwszego to ok. 100-150 zł na miesiąc, zaś dobrej jakości bieżnia kosztuje minimum 2000 zł. Nie można też zapomnieć o prądzie, którego silniki bieżni zużywają bardzo dużo (w przeciwieństwie do np. roweru stacjonarnego lub orbitreka). Czy warto więc wydawać pieniądze na coś, co możemy mieć absolutnie za darmo? To już indywidualne pytanie, które każdy z nas musi rozważyć.

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na odchudzanie, poprawę kondycji oraz troszczenie się o serce. Wybór pomiędzy bieżnią a bieganiem w terenie wydaje się jednak nierozstrzygalny, a jego wynik, jak zwykle, najczęściej będzie uzależniony od upodobań. A Ty? Wolisz bieżnię czy teren?

A może tradycyjne bieganie? – sprawdź co będzie lepsze dla Ciebie!

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Trening

Najlepsze spalacze tłuszczu – co stosować oprócz treningu?

RedakcjaLuty 19, 2020

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

RedakcjaListopad 9, 2019

Jak prawidłowo wykonywać brzuszki?

KlaudiaPaździernik 18, 2019

Pogodzenie treningów z pracą – jak to zrobić?

MonikaWrzesień 13, 2019

Kiedy biegać – rano, czy wieczorem?

KlaudiaSierpień 11, 2019

Odpowiednia technika treningowa – co jest ważne?

KlaudiaSierpień 4, 2019

Jak zapobiec kontuzjom w treningu siłowym?

Spalacze.plLipiec 18, 2019

 Jakie są zalety i wady ćwiczenia w domu?

KlaudiaCzerwiec 18, 2019

Jak trenować w czasie letnich upałów?

Spalacze.plCzerwiec 17, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone