Trening

Ból mięśni podczas treningu na budowanie masy mięśniowej

Ból mięśni podczas treningu na budowanie masy mięśniowej

Wiele jest osób, które ćwiczą fizycznie, a po treningu pojawia się u nich ból mięśni. Dla jednych osób ból ten nie jest silny, dla innych jest powodem do rezygnacji z treningów. Jak to jest z tym bólem? Czy każdy go odczuwa, a jeśli tak to dlaczego jedni go wymagają, a inny się obawiają? Czas się tego dowiedzieć.

Ból mięśni-postrzeganie bólu

Jest wiele osób, które uważają, że ból jest potrzebny, by widzieć jakiekolwiek efekty z intensywnych treningów. Wydaje im się nawet, że brak bólu jest czymś nie naturalnym, ponieważ zmęczenie organizmu powinno doprowadzić do jego większej podatności na ból. Takie osoby zazwyczaj odczuwają ból mięśni po treningu w mniejszym stopniu. Jest tak dlatego, że uważają oni ból za coś dobrego. Tak samo może być podczas rehabilitacji. Pacjenci, którzy przebywają na oddziale rehabilitacyjnym czują się lepiej, jeśli podczas ćwiczeń odczuwają ból, ponieważ to świadczy o tym, że ich organizm pracuje. Im więcej będą oni pracować, tym szybciej zniknie uczucie bólu i wrócą oni do zdrowia. Są jednak osoby, które nawet najmniejszy ból traktują, jak kontuzję. W takim wypadku ból nawet niewielki wydaje się być silny i niepokojący. Tak więc to, jak odczuwamy ból zależy od tego, jakie mamy do niego nastawienie.

Paradoks bólu

Niestety ból świadczyć może on tworzących się mikrouszkodzeniach w tkankach mięśniowych. Taki stan powinien nas zmusić do przerwania treningów, aż ból zniknie. Jednak osoby, które uważają, że taki dyskomfort świadczy o postępach treningowych mimo bólu przechodzą przez kolejne ćwiczenia, które powodować będą jeszcze większe uszkodzenia w mięśniach. W efekcie może dojść do poważnych uszkodzeń układu mięśniowego i kontuzji, która zmusi nas do przerwania treningów. Jeśli więc czujesz, że ból mięśni jest silny nie możesz od razu zacząć ćwiczyć. Układ mięśniowy potrzebuje odpowiedniego czasu na odpoczynek i regeneracje. Jeśli mu tego nie damy, to mięśnie zaczną się rozpadać aż zanikną one całkowicie.

Jak zachować się, kiedy pojawia się ból?

Nie zawsze konieczna jest rezygnacja z treningu, kiedy pojawia się ból. Jeśli dyskomfort zacznie się pojawiać po treningu, a następnego dnia, przed następnymi ćwiczeniami zmniejszy się albo zniknie, to nie ma przeciwwskazań do wykonywania treningu. Jednak jeśli ból nie zmniejszył się między kolejnymi dniami treningowymi, to warto zrobić sobie przerwę, na to, by mięśnie miały czas na regenerację. Jeśli od razu zaczniesz ćwiczyć, to ból może się nasilić, a to doprowadzić może do kontuzji, którą ciężej będzie wyleczyć niż mikrouszkodzenia, które powstają w tkance mięśniowej na skutek wysiłku fizycznego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone