Bóle mięśni i stawów mogą nam utrudniać życie i zmniejszać naszą sprawność ruchową. U sportowców i osób starszych mogą się one często pojawiać, a utrudniają one między innymi poruszanie się, a także wykonywanie pracy. Bóle mięśni i stawów mają wiele przyczyn, często jest nią przetrenowanie lub starzenie się organizmu. Bóle te można jednak skutecznie zwalczać, a pomagają przy tym leki przeciwbólowe, fizjoterapia, a także ćwiczenia.
Dlaczego mięśnie i stawy bolą?
Ból mięśni i stawów może być objawem chorób układu ruchu. Bóle mięśni mogą pojawiać się przy infekcji i stanie zapalnym. Jednak jeżeli ból jest silny, a dolegliwość nie mija mimo upływu czasu, to konieczne jest udanie się do specjalisty na konsultację. Warto pamiętać, żeby leczenie bólu stawów i mięśni leczyć od razu po pojawieniu się pierwszych dolegliwości ze strony układu ruchu. Najczęściej ból stawów i mięśni pojawia się przez:
- Zapalenie stawów,
- Choroby reumatoidalne,
- Urazy,
- Zmniejszoną lub zaburzoną stabilność stawów,
- Obciążenie tkanki mięśniowej,
- Zakażenie wirusami lub bakteriami,
- Wady nabyte,
- Wady wrodzone,
- Choroby metaboliczne (otyłość, nadwaga, cukrzyca).
Co zrobić przy nagłym bólu mięśni i stawów?
Jeżeli pojawił się u ciebie nagły ból mięśni lub stawów, to koniecznie rozpocznij czynności, które w domowych warunkach mogą pomóc zmniejszyć obrzęk, ból i ciepłotę ciała. Na początek warto zadbać o to, by miejsce bolące zostało dobrze ochronione. Należy zmniejszyć ruchliwość, by stawy i mięśnie nie zostały obciążone. Do czasu aż ból nie mija, a kontuzja nie zniknie zaleca się ograniczenie wykonywania ruchów, które mogą wywołać ból lub prowadzić do nadwyrężenia mięśni i stawów. Zdaniem niektórych dobrym sposobem na pozbycie się nagłego bólu, jest jego ochłodzenie. Do tego można wykonać zwykły zimny okład z lodu lub mrożonki z lodówki. Należy lód owinąć w tkaninę, a potem przyłożyć do bolącego miejsca. Jeżeli masz pod ręką możesz użyć żelu chłodzącego lub sprayu, takie preparaty dostępne są bez recepty w aptekach.
Kiedy iść do lekarza?
Wizyta u lekarza jest podstawową czynnością, jeżeli ból nasila się lub często się powtarza. Jeżeli takie dolegliwości często pojawiają się u ciebie, to najlepiej od razu iść na konsultację do ortopedy, reumatologa lub neurologa. Lekarz do prawidłowego zdiagnozowania przyczyny bólu potrzebuje kilku ważnych faktów. Konieczne jest opisanie bólu, u lekarza pojawić się mogą również pytania o:
- Długość dolegliwości,
- Charakter bólu,
- Lokalizację bólu,
- Przeszłość związaną z urazami, czy chorobami,
- Rodzajem wykonywanej pracy,
- Początek bólu – kiedy się pojawił,
- Aktywność fizyczną,
- Dietę.
Facebook
RSS