Zdrowie

Bor – jakie ma działanie i właściwości?

Bor – jakie ma działanie i właściwości?

Bor jest pierwiastkiem chemicznym, który znajduje się na liście grup półmetali. W organizmie człowieka bor jest pierwiastkiem, który obecny jest w śladowych ilościach, a jednak ma on działanie niezastąpione i jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór tego pierwiastka może doprowadzić do pojawienia się niekorzystnych zmian w obrębie tkanki kostnej.

Bor jest składnikiem, który koniecznie w odpowiednich ilościach powinien znaleźć się w ludzkim organizmie. Najlepiej, jeśli dostarczymy go wraz z dietą, ale w niektórych przypadkach konieczne może okazać się spożywanie preparatów uzupełniających. Niedobory boru są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, czy przedawkowanie tego pierwiastka jest równie groźne?

Niedobory boru

Co prawda bor nie jest tak ważnym pierwiastkiem, jak na przykład żelazo, czy wapń. Nie ma on również tak kluczowej roli dla zdrowia, ale trzeba pamiętać, że jego działanie jest niezastąpione dla zdrowia. W niektórych przypadkach ma on decydujące działanie na nasze zdrowie. Jest on szczególnie ważny dla organizmu, jeśli dochodzi do niedoboru witaminy D, magnezu, czy miedzi. Bor jest ważnym pierwiastkiem dla osób aktywnych fizycznie. Przyjmowanie boru ma ogromne znaczenie dla kobiet w okresie menopauzy, a także u mężczyzn mających więcej niż 40 lat. Dla osób powyżej 40 roku życia bor jest szczególnie ważny, ponieważ w tym wieku jesteśmy najbardziej narażeni na utratę i osłabienie tkanki kostnej.

Niedobory boru nie dają jednoznacznych pierwszych objawów. Przez to nie łatwo jest określić, co jest przyczyną nieprawidłowości i zaburzeń zdrowotnych. Jednak trzeba pamiętać, że długotrwały niedobór tego pierwiastka chemicznego może doprowadzić do rozwoju osteoporozy. Jest to ogromne ryzyko, ponieważ niskie stężenie boru w organizmie przyczynia się do utraty wapnia, a także demineralizuje kości. Niekorzystny wpływ na układ kostny to jednak nie wszystko, niedobory boru prowadzić mogą do choroby zwyrodnieniowej stawów, nowotworu prostaty, a także zaburzeń hormonalnych.

Toksyczność boru

Medycyna od wieków zna bor, jako pierwiastek o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym, a także używanym przy gorączkach i różnego rodzaju infekcjach. Okazuje się więc, że bor nie ma zbawiennego działania jedyne na nasze kości, ale posiada również wiele innych cennych właściwości, które należy doceniać. Niestety zdolności boru są ograniczone, ponieważ jest to pierwiastek o niebezpiecznym działaniu. Badania wykazują, że spożywanie dużych dawek boru- w suplementach diety zaczyna gromadzić się w organizmie, a po kilku dniach może on doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jeśli w ciągu doby do organizmu dostarczany by był bor w za dużych dawkach, to zacznie on się kumulować w nerkach, wątrobie, a także w tkance tłuszczowej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalaczewrzesień 18, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwiaczerwiec 17, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudiamaj 9, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczemaj 6, 2021

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Klaudialuty 18, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone