Zdrowie

Bor – jakie ma działanie i właściwości?

Bor – jakie ma działanie i właściwości?

Bor jest pierwiastkiem chemicznym, który znajduje się na liście grup półmetali. W organizmie człowieka bor jest pierwiastkiem, który obecny jest w śladowych ilościach, a jednak ma on działanie niezastąpione i jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór tego pierwiastka może doprowadzić do pojawienia się niekorzystnych zmian w obrębie tkanki kostnej.

Bor jest składnikiem, który koniecznie w odpowiednich ilościach powinien znaleźć się w ludzkim organizmie. Najlepiej, jeśli dostarczymy go wraz z dietą, ale w niektórych przypadkach konieczne może okazać się spożywanie preparatów uzupełniających. Niedobory boru są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, czy przedawkowanie tego pierwiastka jest równie groźne?

Niedobory boru

Co prawda bor nie jest tak ważnym pierwiastkiem, jak na przykład żelazo, czy wapń. Nie ma on również tak kluczowej roli dla zdrowia, ale trzeba pamiętać, że jego działanie jest niezastąpione dla zdrowia. W niektórych przypadkach ma on decydujące działanie na nasze zdrowie. Jest on szczególnie ważny dla organizmu, jeśli dochodzi do niedoboru witaminy D, magnezu, czy miedzi. Bor jest ważnym pierwiastkiem dla osób aktywnych fizycznie. Przyjmowanie boru ma ogromne znaczenie dla kobiet w okresie menopauzy, a także u mężczyzn mających więcej niż 40 lat. Dla osób powyżej 40 roku życia bor jest szczególnie ważny, ponieważ w tym wieku jesteśmy najbardziej narażeni na utratę i osłabienie tkanki kostnej.

Niedobory boru nie dają jednoznacznych pierwszych objawów. Przez to nie łatwo jest określić, co jest przyczyną nieprawidłowości i zaburzeń zdrowotnych. Jednak trzeba pamiętać, że długotrwały niedobór tego pierwiastka chemicznego może doprowadzić do rozwoju osteoporozy. Jest to ogromne ryzyko, ponieważ niskie stężenie boru w organizmie przyczynia się do utraty wapnia, a także demineralizuje kości. Niekorzystny wpływ na układ kostny to jednak nie wszystko, niedobory boru prowadzić mogą do choroby zwyrodnieniowej stawów, nowotworu prostaty, a także zaburzeń hormonalnych.

Toksyczność boru

Medycyna od wieków zna bor, jako pierwiastek o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym, a także używanym przy gorączkach i różnego rodzaju infekcjach. Okazuje się więc, że bor nie ma zbawiennego działania jedyne na nasze kości, ale posiada również wiele innych cennych właściwości, które należy doceniać. Niestety zdolności boru są ograniczone, ponieważ jest to pierwiastek o niebezpiecznym działaniu. Badania wykazują, że spożywanie dużych dawek boru- w suplementach diety zaczyna gromadzić się w organizmie, a po kilku dniach może on doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jeśli w ciągu doby do organizmu dostarczany by był bor w za dużych dawkach, to zacznie on się kumulować w nerkach, wątrobie, a także w tkance tłuszczowej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Dieta ketogeniczna działa najlepiej krótkookresowo?

SylwiaLuty 5, 2020

Dieta ketogeniczna dla początkujących – FAQ

SylwiaGrudzień 29, 2019

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

SylwiaGrudzień 15, 2019

Przyczyny bólu głowy

MonikaListopad 19, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

Żeń-szeń – działanie i właściwości

MonikaPaździernik 20, 2019

Gorzka czekolada – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

KlaudiaPaździernik 17, 2019

Cytryna – działanie i wartości odżywcze

KlaudiaPaździernik 14, 2019

Jak naturalnie zwiększyć libido?

MonikaPaździernik 3, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone