Cellulit jest częstym problemem skórnym, który pojawia się nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Wiele osób uważa, że cellulit ma ścisły związek z nadwagą lub otyłością, ale wielu szczupłym osobom również nie udaje się go uniknąć, jak to jest możliwe? Cellulit nie jest spowodowany przez gromadzącą się tkankę tłuszczową, a jest on procesem zapalnym, który obejmuje tkankę tłuszczową, łączną, a także limfatyczny i krwionośny układ. I to właśnie ten stan zapalny sprawia, że na skórze pojawia się cellulit. Pojawia się obrzęk, który obejmuje tkankę tłuszczową, a także powoduje stwardnienie włókien elastylowych i kolagenowych.
Jakie są przyczyny cellulitu?
Błędnym stwierdzeniem jest to, że cellulit ma związek z nadwagą i otyłością. Nie ma to związku z przyrostem tkanki tłuszczowej, a mechanizm powstawania cellulitu jest skomplikowany i nie do końca znamy jego przyczyny. Nie można więc określić jednej przyczyny, która sprawia, że pojawia się on na skórze. Niestety zdaniem specjalistów predyspozycję do cellulitu można odziedziczyć po rodzinie. Niestety sama płeć zwiększa ryzyko powstawania cellulitu, ponieważ pojawia się on znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Warto również pamiętać, że cellulit powstawać może przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę. Jeżeli w codziennej diecie znajdują się tłuszcze i węglowodany, to niestety, ale w organizmie zostaje nasilony proces tworzenia się tkanki tłuszczowej podskórnej. Dodatkowo lepiej zrezygnować ze spożywania soli w nadmiernych ilościach, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do pojawienia się problemu z retencją płynów w organizmie, a to przyczynia się do powstawania obrzęków.
U kobiet bardzo częstą przyczyną pojawienia się problemów z cellulitem, jest działanie estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych, które przyczyniają się do hamowania lipolizy, czyli procesu, który odpowiada za rozpad tkanki tłuszczowej. Hormony te przyczyniają się również do pobudzenia lipognezy, czyli procesu, który wpływa na tworzenie się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo estrogeny przyczyniają się do zwiększenia się ilości płynów w przestrzeni międzykomórkowej, a także nasilają obrzęki, a te sprawiają, że uciskane zostają naczynia krwionośne i limfatyczne. Jeżeli tkanka skórka jest obrzęknięta, to znaczy, że jest ona mniej odżywiona, a także słabo dotleniona. Przez to produkty odżywcze docierają do niej w mniejszych ilościach, a to może sprawić, że pogorszy się jej kondycja.
Do czynników, które mogą doprowadzić do powstawania cellulitu można również zaliczyć:
- Palenie papierosów,
- Nadciśnienie,
- Nadmiar wolnych rodników w organizmie (stres oksydacyjny)
- Uszkodzenie włókien kolagenowych,
- Zaburzenia krążenia,
- Niedotlenienie tkanki,
- Picie dużej ilości alkoholu,
- Zwiększona objętość komórek tłuszczowych,
- Brak aktywności fizycznej,
- Siedzący tryb życia.
Facebook
RSS