Zdrowie

Cebula – na przeziębienie i inne dolegliwości

Cebula – na przeziębienie i inne dolegliwości

Cebulę znamy od wieków, a jest ona najczęściej wykorzystywana w kuchni. Nasze babcie znają ją i doceniają ze względu na to, że posiada ona wyjątkowe właściwości lecznicze. Cebula mimo tego, że wygląda niepozornie, to bogata jest w cenne składniki odżywcze, takie jak witamina C, a dzięki temu przyczynia się do zwalczania przeziębienia i poprawy odporności. Dodatkowo zdaniem wielu osób, jest ona doskonała, jako preparat na kaca, blizny i trądzik, czy to jednak prawda? Dowiemy się dzisiaj jakie właściwości posiada cebula i kiedy możemy jej używać.

Cebula  ma właściwości przeciwnowotworowe

Osoby, które spożywają cebulę regularnie mogą docenić jej działanie przeciwnowotworowe. Okazuje się, że spożywanie cebuli w większych ilościach, na przykład siedem sztuk na tydzień, może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego, a ryzyko to zmniejsza się o ponad pięćdziesiąt procent. Dodatkowo cebula może zmniejszyć ryzyko rozwoju:

  • Raka jamy ustniej,
  • Raka gardła,
  • Raka przełyku,
  • Raka nerek,
  • Raka jajników.

To działanie cebuli wykryły badania naukowe, które wykonane zostały na Uniwersytecie Hawajskim, a także Kalifornijskim. Badania te wykazały, że warzywo to może zapobiec występowaniu powyżej wymienionych nowotworów, ale również, dzięki temu, że cebula jest źródłem kwercetyny, która ma silne działanie przeciwutleniające, jej spożywanie może zapobiec rozwojowi raka trzustki.

Cebula poprawia trawienie

Cebula powinna się stać stałym składnikiem w naszej kuchni. Bez względu na to, jak ją przygotujemy, czy jest ona duszona, czy też gotowana w wodzie, wspomaga ona trawienie, a dzięki temu zapobiega występowaniu nieprzyjemnych objawów zaburzeń metabolicznych. Warzywo to doskonale nadaje się dla osób, które mają problemy z zaparciami. Jej składniki zapobiegają ich występowaniu. Nie zaleca się jednak spożywania cebuli na surowo, szczególnie u osób, które mają problemy z wątrobą, a także woreczkiem żółciowym. W ich przypadku cebula powinna być ugotowana lub duszona, by miała dobry wpływ na układ trawienny, na surowo może przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych.

Cebula na wzmocnienie

W obecnych czasach coraz częściej dostajemy receptę na antybiotyki. Niestety, jak wiadomo mają one za zadanie niszczyć nie tylko szkodliwe wirusy i bakterie, ale również te dobre, które są potrzebne dla utrzymania równowagi bakteryjnej w organizmie. Podczas antybiotykoterapii może dojść do uszkodzenia flory bakteryjnej, co sprawi, że narażeni będziemy na zakażenia i problemy w obrębie układu trawiennego. Po kuracji warto więc sięgnąć po cebulę, ponieważ ma ona działanie przeciwgrzybicze. Cebulę po przeziębieniu i grypie można spożywać na wiele sposobów, ale dobrym sposobem, jest jej pokrojenie, ugotowanie w wodzie, a następnie doprawienie według uznania. Jeżeli dodamy do niej ulubione dodatki, to smakować będzie znakomicie, a dodatkowo wzmocni organizm po przebytej chorobie i antybiotykoterapii.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Jak zatrzymać proces starzenia?

KlaudiaCzerwiec 14, 2019

Dlaczego masz problemy z koncentracją?

KlaudiaCzerwiec 13, 2019

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Czy sport pomaga w rzuceniu palenia?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Brak ruchu, jest zagrożeniem dla zdrowia

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Wzdęcia – diagnostyka i leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Woda w kolanie – jakie są przyczyny i objawy?

MonikaMaj 19, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone