Cebula dodawana do zupy, spożywana na surowo lub pieczona, podawana w formie syropu jest od wieków lekiem na przeziębienie. Podobnie jak jej kuzyn jest uprawiana od 6000 lat i w tym czasie ugruntowała swoją reputację środka leczącego różne schorzenia. We współczesnej medycynie stosowana jest w infekcjach, biegunkach, jako lek przeciw nadciśnieniu tętniczemu, jako lek wykrztuśny, nasercowy.
Profesor Z Uniwersytetu Tufs. Woktor Gurewich zaleca swoim pacjentom chorym na serce, by jedli cebulę. Zaleca on, by każdy pacjent jadł codziennie pół średniej cebuli. Są w niej substancje działające na cholesterol zdrowotnie. Za to według profesora gotowana cebula jest także korzystna dla układu krążenia. Ma ona działanie przeciwzakrzepowe, wzmaga zdolność rozpuszczania skrzeplin powstałych we krwi.
Nowinka o cebuli
W dawnych czasach cebula była stosowana do leczenia cukrzycy. W roku 1623 naukowcy wykryli w cebuli substancję obniżającą poziom cukru we krwi. W latach sześćdziesiątych wyodrębniono w warzywie substancje podobne do tolbutamidu; znanego leku na cukrzycę. Więc i dotąd teorie potwierdzające wpływ łzawego warzywa na cukier we krwi są prawdą.
Łzawy antybiotyk
Cebula to już większość z nas wie, że cebul to silny, naturalny antybiotyk. Cebula zabija liczne bakterie w tym te z rodziny Salmonella i E.Coli. Okazje się, że żucie surowej cebuli już po 3 do 8 minut powoduje całkowitą dezynfekcję jamy ustnej.
Antynowotworowe działanie cebuli
Warzywo jest także środkiem hamującym choroby nowotworowe dzięki zawartości związków siarki. Badacze potwierdzili, że cebula zawiera substancję czynną: propylsulfid. Blokuje ona enzymy pobudzające rozwój komórek nowotworowych. Naukowcy z Harvardu stwierdzili, że wyciąg z cebuli hamuje rozwój komórek raka jamy ustnej.
Cebula również między innymi:
- podnosi poziom korzystnego poziomu cholesterolu hdl,
- pomaga w oczyszczaniu oskrzeli z wydzieliny,
PRZEPISY
Rozgrzewający syrop z cebuli
Składniki:
– 2 duże cebule
– sok z cytryny
– miód
Sposób przygotowania:
2 duże cebule drobno posiekaj. Wyciśnij sok z cytryny, wymieszaj go z dziesięcioma łyżkami miodu i zalej mieszanką cebulę. Zostaw na dobę w ciepłym miejscu. Przelej miksturę przez sitko. Gotowy syrop z cebuli (jedną łyżkę) dodawaj do połowy szklanki ciepłej wody i pij, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie.
Syrop z cebuli surowej
Dwie duże cebule drobno posiekaj. Włóż do słoiczka i zasyp dwiema czubatymi łyżkami cukru. Zakręć słoik i odstawić na kilka godzin. Kiedy cebula puści sok, przelej go przez gazę. Takie lekarstwo można pić 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.
Syrop z cebuli gotowanej
6 cebul posiekaj, dodaj 170 g miodu i ugotuj, a następnie odcedź. Pij 2-3 razy dziennie po jednej łyżce, najlepiej ciepły.I na koniec ciekawostka…
Świeża, surowa cebula może pomóc, a nawet uratować życie także w przypadku użądlenia przez pszczołę lub osę. Natychmiastowe żucie cebuli uchroni przed groźnym obrzękiem jamy ustnej.
Cebula tak ostry miły akcent kulinarny, a daje tyle zdrowia i dobrego.
Facebook
RSS