Suplementacja

Cholina – działanie i właściwości

Cholina – działanie i właściwości

Cholina to inaczej witamina B4. Jest ona niezbędna dla zdrowia organizmu człowieka. Powinna być obecna w organizmie płodu, ponieważ odpowiada za rozwój jego układu nerwowego. Ma również wpływ na rozwój i działanie ważnego neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną. Ma działanie ochronne dla wątroby oraz wspomaga przyswajanie się niektórych składników odżywczych z układu pokarmowego.

Czym jest cholina?

Cholina  jest substancją chemiczną, która od wielu lat nazywana jest witaminą B4. Dziś już wiadomo, że tak naprawdę cholina jest jedynie związkiem witamino -podobnym, a jednak nazwa witamina B4 została do niej przydzielona. Co prawda witamina ta występuje w organizmie człowieka naturalnie, ale w niewielkich ilościach. Naukowcy są zdania, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy jej o wiele więcej. Dzienna dawka to około 4 gramy witaminy B4. To właśnie dlatego dobrze zbilansowana dieta jest tak ważna, ponieważ jej zadaniem jest dostarczenie do organizmu takich składników jak cholina. Odpowiednia dieta powinna dostarczyć odpowiednie dawki witaminy B4 do krwi, jednak u niektórych osób może okazać się konieczna dodatkowa suplementacja tym składnikiem.

Jakie właściwości ma cholina?

Cholina jest bardzo ważna dla całego organizmu człowieka. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że jest to składnik chemiczny, który odpowiada za zdrowie układu nerwowego. Ma on również wpływ na gospodarkę tłuszczów oraz ich metabolizm. Witamina B4 odpowiada za ważny neuroprzekaźnik, który nazywany jest acetylocholiną. Niedobór tego neuroprzekaźnika może być jedną z przyczyn zwiększenia się ryzyka zachorowania na Alzhaimera. Ma ona również wpływ na gospodarkę tłuszczową w organizmie. Jeśli spożywamy jej odpowiednią dawkę to zapobiega ona odkładaniu się tłuszczu w tkankach. Ma ona również wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ponieważ obniża ona poziom złego cholesterolu we krwi, a podwyższa poziom dobrego. Warto również pamiętać, że jest to witamina, która dba o zdrowie wątroby. Cholina wpływa na pracę gospodarki lipidowej. Stwarza ona ochronę dla wątroby po stanie zapalnym. Jest również potrzebna, by chronić ten narząd przed zniszczeniami, które wywołać mogą toksyny takie jak alkohol, czy niektóre leki. Witamina B4 jest składnikiem pomocnym przy leczeniu marskości wątroby oraz zmniejsza ona stłuczenia tego narządu. Ta witamina jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. A dlaczego tak jest? Cholina jest składnikiem, który zwiększa przyswajalność kwasu foliowego do organizmu. To sprawia, że jest ona składnikiem, który ma wpływ na rozwój układu nerwowego u płodu. Pomaga również zwiększyć przepływ krwi przez łożysko. Witamina B4 ma wpływa na odporność płodu.

Jakie są skutki niedoboru choliny

U osób, które cierpią z powodu niedoboru choliny może pojawić się rozprażenie i problemy ze snem. Warto również wiedzieć, że przy niedoborach tej witaminy pojawiać się mogą stany lękowe, a sprawność umysłowa zostanie zmniejszona. Pojawić się może ból głowy, szum w uszach, mdłości, a nawet wymioty. U kobiet w ciąży może dojść do zaburzenia przyswajania kwasu foliowego, co negatywnie wpłynąć może na rozwój płodu i doprowadzić do opóźnionego rozwoju.

Nadmiar choliny w diecie – objawy

Mimo, że jest to witamina niezwykle ważna dla organizmu człowieka, to nie można jej spożywać w nadmiarze. Zbyt duże stężenie choliny we krwi może prowadzić do pojawienia się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawić się mogą częste biegunki, wymioty, mdłości, wzmożona potliwość i nieprzyjemny zapach z ust.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone