Zdrowie

Choroby paznokci – jak leczyć

Choroby paznokci – jak leczyć

Choroby paznokci objawiają się w różny sposób i nie łatwo samodzielnie określić, jaki rodzaj choroby nas dotknął. W większości przypadków konieczne jest udanie się do dermatologa, który pomoże zdiagnozować chorobę i podejmie najlepsze kroki leczenia. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, a jej prawidłowy kolor to bladoróżowy. Niestety jest wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju zakażeń.

Niedobory witaminy i minerałów, urazy, czy zetknięcie się z drobnoustrojami mogą prowadzić do pojawienia się zmian w wyglądzie płytki paznokcia. Wszystkie niepokojące objawy powinny nas skłonić do szybkiej konsultacji ze specjalistą, by jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. Dziś dowiemy się, jakie są choroby paznokci, czym się objawiają oraz jaki jest sposób ich leczenia.

Grzybica

Grzybica pojawić się może na paznokciach u rąk i stóp. A jednak dotyczy ona najczęściej paznokci u nóg, a przyczyną tego jest wysokie stężenie grzybów na powierzchni, które dotykają nasze stopy. Pierwsze objawy widoczne są na bokach paznokci. Choroba ta atakuje szybko, więc kiedy tylko pojawią się u nas pierwsze objawy grzybicy, konieczne jest udanie się do dermatologa, by móc rozpocząć leczenie. Nieleczona grzybica może przejść na łożysko i je uszkodzić. Może to doprowadzić do zniekształcenia płytki paznokcia, a nawet jej całkowitego odejścia. Objawy grzybicy są charakterystyczne, więc łatwo ją rozpoznać. Płytka paznokcia zaczyna zabarwiać się na zgniło- żółty kolor, a wraz z rozwojem choroby zaczynają one ciemnieć. Po rozpoznaniu objawów konieczne jest udanie się do specjalisty, a w międzyczasie możemy sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego, który ma silne działanie przeciwgrzybicze i może spowolnić rozwój choroby.

Łuszczyca paznokcia

Łuszczyna paznokcia nie pojawia się samodzielnie. Najczęściej jej przyczyną jest łuszczyca skóry. Kiedy dotyka nas to schorzenie, paznokcie stają się suche i matowe. Na płytce mogą pojawić się wyraźne wgłębienia. Leczenie tego schorzenia nie jest łatwe. Najlepiej udać się do dermatologa, ale konieczne jest, używanie maści z witaminą A oraz salicyną. Jeśli choroba nie mija mimo stosowania maści, to warto poprosić lekarza o zastosowanie leków steroidowych.

Drożdżyca

Drożdżyca przez wiele osób może być mylona z grzybicą. Jest ona jednym z rodzajów grzybicy, ale daje charakterystyczne objawy, które łatwo jest rozpoznać. Płytka paznokcia nie jest naruszona, ale zakażenie widoczne jest przy jej brzegu. Drożdżyca jest bolesna, a jej objawem jest zaczerwienienie, silny ból podczas dotyku, a także wydzielina ropna. Należy udać się do specjalisty, by zdiagnozować chorobę. Warto również sięgnąć po leki bez recepty, które pomogą zwalczyć drożdżycę. Doskonałym sposobem na zahamowanie rozwoju, jest unikanie kontaktu paznokcia z wodą i wilgocią.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone