Dietetyka i zdrowe odżywianie

Co jeść po i przed treningiem

Co jeść po i przed treningiem

Wiele osób, które są aktywne fizycznie, zastanawia się co jeść przed i po treningu. To pytanie jest bardzo ważne. Jeśli zjemy nieodpowiedni posiłek przed treningiem, to ćwiczenia będą mniej efektywne, poczujemy się ciężko, może złapać nas kolka oraz wiele innych nieprzyjemnych następstw. A nieprawidłowy posiłek po treningu sprawi, że mięśnie nie będą mogły się zregenerować, a my będziemy zmęczeni i bez energii. Jak więc powinien wyglądać posiłek przed i po treningu? Koniecznie to sprawdź.

Zasady jedzenia przed treningiem

Pamiętaj, by przed treningiem wybierać tylko produkty o niskim poziomie glikemiczny. To pozwoli ci uniknąć nagłego wzrostu cukru we krwi, a potem jego szybkiego spadku, co odbierze ci energię i siłę do treningu. Jeśli wybierzesz produkty od poziomie glikemiczny nie większym niż 15, to we krwi, poziom cukru będzie podnosił się powili i stopniowo, a ty zyskasz energię na długość całego treningu. Nie odczujesz również zmęczenia w czasie treningu i po jego zakończeniu.

Trening poranny – co zjeść przed treningiem

Przed treningiem porannym posiłek powinien składać się głownie z węglowodanów złożonych i prostych. Są to produkty, które są długo trawione przez układ pokarmowy, dzięki czemu poziom cukru we krwi wzrasta stopniowo w ciągu trwania całego treningu. Jednak najlepiej spożywać większą ilość węglowodanów złożonych, ponieważ mają one mniejszą zawartość cukru. A węglowodany proste, są potrzebne jedynie do pobudzenia mózgu do pracy. Pamiętaj, by posiłek przed treningiem porannym nie składał się z błonnika i tłuszczów. Zachowaj również godzinny dostęp pomiędzy posiłkiem, a treningiem.

Trening popołudniowy – co zjeść przed treningiem

Jeśli twój trening odbywa się w godzinach popołudniowych pamiętaj, że posiłek przed treningiem nie powinien być zbyt duży. Śniadanie powinno być posiłkiem, w którym dostarczasz do organizmu dużą dawkę węglowodanów prostych i złożonych, więc teraz nie potrzebujesz ich aż tak dużo. Pamiętaj również, że ten posiłek nie powinien być bardziej kaloryczny niż śniadanie. Najlepiej decyduj się na małą przekąskę z zawartością węglowodanów złożonych i prostych, by połączenie to dało ci jak najwięcej energii, ale nie było przeciążeniem dla układu trawiennego, który najlepiej pracuje w godzinach porannych.

Zasady posiłku po treningu

Po treningu najlepiej wybierać produkty o wysokim poziomie glikogenu. Musisz uzupełnić jego zapasy w mięśniach i dostarczyć do organizmu paliwa, by nie utracić energii i sił. A co najważniejsze nie możesz zapomnieć o uzupełnieniu zapasów białka. Mięśnie aż w 20 procentach składają się z białka, a podczas wysiłku fizycznego jego metabolizm się zwiększa, przez co zapotrzebowanie na ten składnik zwiększa się u osób aktywnych fizycznie prawie o 50 procent. Po treningu porannym w posiłku powinny znajdować się węglowodany i białka w proporcjach 4:1. Dzięki temu twoje mięśnie będą miały szanse na regenerację, a ty nie musisz się obawiać, że przytyjesz. Po treningu porannym możesz wybrać sobie dowolny posiłek z zawartością białka i węglowodanów. A po treningu popołudniowym najlepiej zrobisz jeśli wybierzesz koktajl proteinowy. Nie zapomnij, by posiłek po treningu spożyć co najmniej dwie godziny po ćwiczeniach.

Kiedy jeść posiłek przed treningiem

Ostatni posiłek przed treningiem najlepiej spożyć dwie godziny przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Dzięki temu wartości odżywcze zawarte w posiłku będą miały odpowiedni wpływ na organizm. Podniosą poziom glikogenu mięśniowego i dodadzą energii i siły na długotrwały wysiłek. Jeśli zjesz posiłek bezpośrednio przed treningiem to poziom cukru we krwi szybko wzroście i równie szybko spadnie. To skutkować będzie wczesnym zmęczeniem podczas treningu oraz większym zniszczeniem włókien mięśniowych. Jeśli chodzi o posiłek po treningu najlepiej zrobisz jeśli zjesz go po upływie 30 minut po ćwiczeniach. Odczekaj ten czas, by organizm był gotowy na przyjęcie kolejnego posiłku. Możesz również odczekać nie więcej niż dwie godziny z posiłkiem po treningu. Jest on potrzebny, by mięśnie mogły się zregenerować, a ty uzupełnić zapasy energii.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone