Trening

Co najlepiej pić na siłowni i podczas treningu?

Co najlepiej pić na siłowni i podczas treningu?

Co pić podczas treningu? To pytanie zadaje sobie wiele osób aktywnych fizycznie. Czy dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po zwykłą wodę mineralną, a może konieczne jest spożywanie napoju izotonicznego? Dodatkowo pojawiają się wątpliwości, czy nawadnianie organizmu rozpocząć w trakcie treningu, czy może kilka godzin przed rozpoczęciem aktywności fizycznej? To często zadawane pytania, więc zdecydowaliśmy się na znalezienie odpowiedzi, która różowieje wszelkie wątpliwości każdego sportowca.

Odwodnienie podczas treningu?

Woda jest jednym z ważniejszych składników dla organizmu człowieka. Stanowi ona ponad dziewięćdziesiąt procent składu osocza krwi, a składnik ten bierze udział w transporcie tlenu w organizmie. Mięśnie człowieka w siedemdziesięciu procentach składają się z wody, a kości to ponad dwadzieścia procent tego składnika. W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do utraty wody, a wraz z nią wytrącane zostają elektrolity i zmniejsza się energia. Proces wytrącania wody z organizmu w czasie treningu jest jednak niezbędny, ponieważ gdyby nie on, doszłoby do przegrzania. Temperatura ciała w czasie wysiłku fizycznego co pięć minut wzrasta o jeden stopień. Z tego względu po czterdziestu minutach treningu doszłoby do podniesienia się temperatury ciała nawet do czterdziestu stopni. To znacząco utrudniłoby prowadzenie treningu, a nawet jego przerwanie.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli organizm wytrąca wodę w słusznej sprawie, to nadal utrata tego składnika prowadzi do znaczącego osłabienia wydajności fizyczno-psychicznych. Dochodzi również do obciążenia serca, ponieważ zwiększa się objętość krwi. A ponadto tracimy cenne składniki mineralne, takie jak:

Te składniki mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym mięśni.

Co pić w trakcie treningu?

Najczęściej nasz wybór pada na wodę mineralną. Jest to bardzo dobry wybór dla osób trenujących, ale sprawdza się jedynie wtedy, jeżeli nasz trening nie jest intensywny i nie trwa on dłużej niż godzinę. Co prawda posiada ona stały poziom minerałów, ale przy długotrwałym treningu woda mineralna może okazać się za słaba i nie przyczyni się do prawidłowego uzupełnienia elektrolitów.

W takim wypadku nasuwa się pytanie, czy dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po napoje izotoniczne? To popularne napoje, które mają za zadanie nawodnić organizm podczas wysiłku fizycznego. Warto po nie sięgać, jednak nie zawsze jest to konieczne. Jeżeli trening nie jest wymagający i nie trwa dłużej niż godzinę, to wystarczająca będzie woda mineralna. Czasem jednak zaleca się stosowanie napoi izotonicznych, a dotyczy to szczególnie osób, które prowadzą treningi interwałowe. Największą zaletą napoi izotonicznych, jest to, że ich skład jest łudząco podobny do składu ludzkiej krwi. Dodatkowo wspomagają one uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. Zawierają w sobie sód, który jest odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wodnej. Odpowiednie stężenie tego składnika jest niezbędne do właściwego nawodnienia, zwłaszcza podczas treningu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Trening

Ćwiczenia wyszczuplające nogi

KlaudiaMaj 4, 2020

Porady dla opornych, czyli jak nie zrezygnować z treningu? 

MonikaKwiecień 24, 2020

Dlaczego warto jeździć na rolkach

KlaudiaKwiecień 21, 2020

Jak bieganie wpływa na nasze zdrowie

KlaudiaKwiecień 17, 2020

Siedzący tryb życia

SylwiaMarzec 6, 2020

Najlepsze spalacze tłuszczu – co stosować oprócz treningu?

RedakcjaLuty 19, 2020

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

RedakcjaListopad 9, 2019

Jak prawidłowo wykonywać brzuszki?

KlaudiaPaździernik 18, 2019

Pogodzenie treningów z pracą – jak to zrobić?

MonikaWrzesień 13, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone