Trening

Co najlepiej pić na siłowni i podczas treningu?

Co najlepiej pić na siłowni i podczas treningu?

Co pić podczas treningu? To pytanie zadaje sobie wiele osób aktywnych fizycznie. Czy dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po zwykłą wodę mineralną, a może konieczne jest spożywanie napoju izotonicznego? Dodatkowo pojawiają się wątpliwości, czy nawadnianie organizmu rozpocząć w trakcie treningu, czy może kilka godzin przed rozpoczęciem aktywności fizycznej? To często zadawane pytania, więc zdecydowaliśmy się na znalezienie odpowiedzi, która różowieje wszelkie wątpliwości każdego sportowca.

Odwodnienie podczas treningu?

Woda jest jednym z ważniejszych składników dla organizmu człowieka. Stanowi ona ponad dziewięćdziesiąt procent składu osocza krwi, a składnik ten bierze udział w transporcie tlenu w organizmie. Mięśnie człowieka w siedemdziesięciu procentach składają się z wody, a kości to ponad dwadzieścia procent tego składnika. W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do utraty wody, a wraz z nią wytrącane zostają elektrolity i zmniejsza się energia. Proces wytrącania wody z organizmu w czasie treningu jest jednak niezbędny, ponieważ gdyby nie on, doszłoby do przegrzania. Temperatura ciała w czasie wysiłku fizycznego co pięć minut wzrasta o jeden stopień. Z tego względu po czterdziestu minutach treningu doszłoby do podniesienia się temperatury ciała nawet do czterdziestu stopni. To znacząco utrudniłoby prowadzenie treningu, a nawet jego przerwanie.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli organizm wytrąca wodę w słusznej sprawie, to nadal utrata tego składnika prowadzi do znaczącego osłabienia wydajności fizyczno-psychicznych. Dochodzi również do obciążenia serca, ponieważ zwiększa się objętość krwi. A ponadto tracimy cenne składniki mineralne, takie jak:

Te składniki mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym mięśni.

Co pić w trakcie treningu?

Najczęściej nasz wybór pada na wodę mineralną. Jest to bardzo dobry wybór dla osób trenujących, ale sprawdza się jedynie wtedy, jeżeli nasz trening nie jest intensywny i nie trwa on dłużej niż godzinę. Co prawda posiada ona stały poziom minerałów, ale przy długotrwałym treningu woda mineralna może okazać się za słaba i nie przyczyni się do prawidłowego uzupełnienia elektrolitów.

W takim wypadku nasuwa się pytanie, czy dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po napoje izotoniczne? To popularne napoje, które mają za zadanie nawodnić organizm podczas wysiłku fizycznego. Warto po nie sięgać, jednak nie zawsze jest to konieczne. Jeżeli trening nie jest wymagający i nie trwa dłużej niż godzinę, to wystarczająca będzie woda mineralna. Czasem jednak zaleca się stosowanie napoi izotonicznych, a dotyczy to szczególnie osób, które prowadzą treningi interwałowe. Największą zaletą napoi izotonicznych, jest to, że ich skład jest łudząco podobny do składu ludzkiej krwi. Dodatkowo wspomagają one uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. Zawierają w sobie sód, który jest odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wodnej. Odpowiednie stężenie tego składnika jest niezbędne do właściwego nawodnienia, zwłaszcza podczas treningu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone