Odchudzanie

Co osłabia przemianę materii?

Co osłabia przemianę materii?

Jednym z czynników wpływających na zmianę masy ciała jest przemiana materii. Szybki metabolizm ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki, natomiast spowolniony jest jej wrogiem. Wiele osób uważa, że problemy z przemianą materii mają u nich podłoże genetyczne. W rzeczywistości ich przyczyny mogą być zupełnie inne. Oto kilka z możliwych powodów osłabienia metabolizmu.

Zbyt mało snu

Często mówi się o tym, że niedobór snu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy i worki pod oczami to pierwsze skutki niedosypiania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że konsekwencją małej ilości snu może być także pogorszenie metabolizmu. Co więcej, w takiej sytuacji dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów, które są odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości, a to prowadzi do większej skłonności do podjadania. Warto zwrócić uwagę na to, że ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość snu. W zachowaniu prawidłowej wagi może zatem pomóc wygodny materac i dobra poduszka oraz odpowiednia temperatura w sypialni. Zaleca się także przewietrzenie pokoju tuż przed snem. Naukowcy nie są zgodni co do tego, jaka ilość snu jest odpowiednia. Często mówi się o tym, że jest to kwestia indywidualna. Z pewnością jednak nie można uznać za wystarczająco długi snu, który trwa pięć godzin.

Za dużo stresu

Niektórzy nie śpią tyle, ile powinni, ponieważ nocny wypoczynek utrudnia im stres. Innym jego skutkiem jest pogorszenie przemiany materii. Kiedy człowiek się denerwuje, to w jego organizmie wytwarzają się duże ilości kortyzolu, czyli hormonu nasilającego magazynowanie tłuszczy. U osób żyjących w stresie częstym problemem są zaparcia. Napięcie nerwowe można zmniejszyć dzięki technikom relaksacyjnym, aktywności i preparatom uspokajającym. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do uwalniania serotoniny, która jest nazywana hormonem szczęścia. Jeżeli stres utrudnia codzienne funkcjonowanie, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychologa.

Nieregularne posiłki

Kolejnym problemem jest nieregularne spożywanie posiłków. Organizm, który otrzymuje pożywienie w równych odstępach czasowych przyzwyczaja się do tego rytmu i lepiej radzi sobie z trawieniem kolejnych dawek pokarmu. Gdy odstęp między pierwszy a drugim posiłkiem wynosi dwie godziny, a między drugim a trzecim pięć, to organizm może mieć problem z prawidłowym wykorzystaniem jedzenia. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba pilnować równych odstępów między posiłkami z dokładnością co do minuty. Byłoby to bardzo stresujące, a jak już zostało wspomniane, stres jest wrogiem dobrej przemiany materii.

Nocne podjadanie

Podjadanie zawsze ma zły wpływ na sylwetkę, ale jeżeli ma miejsce w nocy, to sytuacja jest jeszcze gorsza. Metabolizm nocą i tak jest wolniejszy niż w ciągu dnia. Oznacza to, że wszystkie spożyte o tej porze przekąski gromadzą się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Noc należy zatem przeznaczyć na sen, a nie na jedzenie.

Za mało płynów

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Słabe nawodnienie prowadzi do spowolnienia metabolizmu i zaparć. Warto zaznaczyć, że woda mineralna nie jest jedynym dobrym płynem. Istnieją bowiem napoje, które wspomagają przemianę materii i są szczególnie polecane osobom dbającym o szczupłą sylwetkę. Można wymienić wśród nich zieloną herbatę i napar z mięty pieprzowej. Dobrą propozycją jest także kawa, ponieważ kofeina poprawia przemianę materii. Nie bez powodu stanowi ona częsty składnik suplementów wspomagających odchudzanie.

Choroby

Niestety, powodem złej przemiany materii mogą być również niektóre choroby. Jeżeli pomimo prawidłowego odżywiania i aktywnego trybu życia waga zwiększa się, to przyczyną może być na przykład niedoczynność tarczycy. Ważne jest zatem uważne obserwowanie swojego organizmu, a w razie wykrycia niepokojących objawów niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Podsumowując, istnieje wiele czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na przemianę materii, a tym samym na masę ciała. Nie można zatem zwalać wszystkiego na geny i lekceważyć popełnianych przez siebie błędów. Przestrzeganie zasad prawidłowego odżywienia, aktywny tryb życia i zdrowy wypoczynek pozwolą zachować sprawny metabolizm i ułatwią walkę z nadwagą.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

admin22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone