Wiele osób w różnym wieku ma problemy z pamięcią. Osoby starsze, a zwłaszcza seniorzy mają problemy z zapamiętywaniem nowych informacji i kojarzeniem faktów. Przyczyn tego jest wiele. Jednak zaskakujące jest to, że w obecnych czasach coraz więcej dzieci i młodzieży nie jest w stanie skupić się na lekcjach i nie mogą zapamiętać nowych zagadnień na lekcjach. Praca mózgu może zostać zaburzona na wiele sposobów, czas więc dowiedzieć się co może wpływać negatywnie na jego pracę.
Mózg potrzebuje do rozwoju odpowiednich warunków. Jeśli mu ich nie zapewnimy, to jego praca może zostać zaburzona, a to przyczyni się do osłabienia pamięci, a także negatywnie wpłynie na funkcjonowanie komórek nerwowych. Czas więc dowiedzieć się co zmniejsza naszą pamięć. Podajemy listę najczęstszych przyczyn.
-
Nieprawidłowo zbilansowana dieta
Wiele osób nie dba o żywienie, przez co dieta staje się niezdrowa i nieprawidłowo zbilansowana. Przez to do organizmu niedostarczane są niezbędne składniki odżywcze. Jeśli tak jest, to bardzo łatwo o groźne dla zdrowia niedobory. W diecie na zdrowy mózg, czyli dobrą pamięć i koncentrację nie powinno zabraknąć takich składników, jak:
- Kwasy omega-3,
- Kwasy omega-6,
- Witamina D,
- Witamina A,
- Witamina E,
- Witaminy z grupy B,
- Magnez
To składniki, które budują komórki nerwowe i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli dojdzie do ich niedoborów, to pamięć może się znacząco osłabić.
-
Brak snu
Każdy człowieka powinien przespać około ośmiu godzin w ciągu doby. Sen jest czasem, kiedy mózg i cały organizm się regeneruje i zbiera energię do kolejnego dnia pracy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wiele osób stosuje się do zasad zachowania równowagi dobowej i zamiast spać przez co najmniej osiem godzin, wiele osób potrafi nawet zarwać noc z powodu pracy, czy innych zajęć, które wydają się ważniejsze niż spanie. Trzeba jednak wiedzieć, że bez snu może dojść do zmniejszenia efektywności pracy mózgu, co prowadzić może do pogorszenia pamięci, a także pojawienia się zaburzeń z koncentracją.
-
Brak świeżego powietrza
Coraz więcej czasu spędzamy w domu, w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie poziom tlenu jest niski i nie ma dopływu świeżego powietrza. Mózg do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu. Tak więc niezbędne jest udanie się na zewnątrz, gdzie mamy do niego dostęp. Kiedy jednak tego nie zrobimy, to poziom tlenu w organizmie się zmniejszy, a to przyczyni się do zaburzenia pracy mózgu. Przez to zdolności umysłowe zmniejszą się, a to przyczyni się do zaburzenia efektywności naszej pracy lub nauki. Jeśli wiec chcemy zadbać o zdrowie mózgu, to konieczne jest wychodzenie na zewnątrz, czy siedzenie przy otwartym oknie.
-
Brak przerw w czasie pracy
Wydaje nam się, że uczenie się przez osiem godzin, czy praca umysłowa przez taką samą długość czasu to żaden wysiłek. Co prawda dla ciała nie jest to wysiłek, ale już dla układu nerwowego i mózgu, to prawdziwa wyprawa na Mount Everest. Tak więc nawet podczas takiej pracy konieczne jest zrobienie sobie kilku minut przerwy co jakiś czas. Dla mózgu odpoczynkiem będzie nawet przejście się po ogrodzie, czy chodniku. Świeże powietrze, pożywne śniadanie to coś, co pobudzi mózg do pracy.
Facebook
RSS