Zdrowie

Co pogarsza pamięć? – uważaj na to co robisz

Co pogarsza pamięć? – uważaj na to co robisz

Wiele osób w różnym wieku ma problemy z pamięcią. Osoby starsze, a zwłaszcza seniorzy mają problemy z zapamiętywaniem nowych informacji i kojarzeniem faktów. Przyczyn tego jest wiele. Jednak zaskakujące jest to, że w obecnych czasach coraz więcej dzieci i młodzieży nie jest w stanie skupić się na lekcjach i nie mogą zapamiętać nowych zagadnień na lekcjach. Praca mózgu może zostać zaburzona na wiele sposobów, czas więc dowiedzieć się co może wpływać negatywnie na jego pracę.

Mózg potrzebuje do rozwoju odpowiednich warunków. Jeśli mu ich nie zapewnimy, to jego praca może zostać zaburzona, a to przyczyni się do osłabienia pamięci, a także negatywnie wpłynie na funkcjonowanie komórek nerwowych. Czas więc dowiedzieć się co zmniejsza naszą pamięć. Podajemy listę najczęstszych przyczyn.

  1. Nieprawidłowo zbilansowana dieta

Wiele osób nie dba o żywienie, przez co dieta staje się niezdrowa i nieprawidłowo zbilansowana. Przez to do organizmu niedostarczane są niezbędne składniki odżywcze. Jeśli tak jest, to bardzo łatwo o groźne dla zdrowia niedobory. W diecie na zdrowy mózg, czyli dobrą pamięć i koncentrację nie powinno zabraknąć takich składników, jak:

To składniki, które budują komórki nerwowe i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli dojdzie do ich niedoborów, to pamięć może się znacząco osłabić.

  1. Brak snu

Każdy człowieka powinien przespać około ośmiu godzin w ciągu doby. Sen jest czasem, kiedy mózg i cały organizm się regeneruje i zbiera energię do kolejnego dnia pracy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wiele osób stosuje się do zasad zachowania równowagi dobowej i zamiast spać przez co najmniej osiem godzin, wiele osób potrafi nawet zarwać noc z powodu pracy, czy innych zajęć, które wydają się ważniejsze niż spanie. Trzeba jednak wiedzieć, że bez snu może dojść do zmniejszenia efektywności pracy mózgu, co prowadzić może do pogorszenia  pamięci, a także pojawienia się zaburzeń z koncentracją.

  1. Brak świeżego powietrza

Coraz więcej czasu spędzamy w domu, w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie poziom tlenu jest niski i nie ma dopływu świeżego powietrza. Mózg do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu. Tak więc niezbędne jest udanie się na zewnątrz, gdzie mamy do niego dostęp. Kiedy jednak tego nie zrobimy, to poziom tlenu w organizmie się zmniejszy, a to przyczyni się do zaburzenia pracy mózgu. Przez to zdolności umysłowe zmniejszą się, a to przyczyni się do zaburzenia efektywności naszej pracy lub nauki. Jeśli wiec chcemy zadbać o zdrowie mózgu, to konieczne jest wychodzenie na zewnątrz, czy siedzenie przy otwartym oknie.

  1. Brak przerw w czasie pracy

Wydaje nam się, że uczenie się przez osiem godzin, czy praca umysłowa przez taką samą długość czasu to żaden wysiłek. Co prawda dla ciała nie jest to wysiłek, ale już dla układu nerwowego i mózgu, to prawdziwa wyprawa na Mount Everest. Tak więc nawet podczas takiej pracy konieczne jest zrobienie sobie kilku minut przerwy co jakiś czas. Dla mózgu odpoczynkiem będzie nawet przejście się po ogrodzie, czy chodniku. Świeże powietrze, pożywne śniadanie to coś, co pobudzi mózg do pracy.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwia17 czerwca, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudia9 maja, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone