Redukcja to czas, w którym jedyne o czym myślimy to… moment wejścia na masę! Zanim jednak stracimy głowę na dobre, warto zastanowić się czego nam brak oraz jakie suplementy mogą wspomóc żmudne odchudzanie. Wszak czym szybciej zrzucisz tkankę tłuszczową, tym szybciej będziesz mógł pracować nad rozbudową muskulatury.
1. Kreatyna
Kreatyna kojarzona jest okresem budowania masy, jednakże warto suplementować ją cały czas. Dlaczego? Oprócz właściwości anabolicznych wpływa na wzrost możliwości siłowych, co jest niezwykle ważne podczas odchudzania. Kreatyna pozwala pracować na treningach z większymi ciężarami, zwiększa wchłanianie białek, wzmaga odporność na stres i, co bardzo ważne w trakcie redukcji, działa antykatabolicznie. Innymi słowy pozwoli Ci zachować jak najwięcej wypracowanych w sezonie siłowym mięśni. Mitem jest, że należy ją spożywać w cyklach. Podobnie jak białko, magnez czy kwasy omega-3, powinna być zawarta w diecie cały czas. 5 gramów dziennie wystarczy.
2. Białko
Każde odchudzanie wiąże się z tym, że oprócz tkanki tłuszczowej zrzucisz z siebie także trochę mięsa. Sztuką dobrej redukcji jest to, by stracić masę mięśniową w jak najmniejszym stopniu. Już dawno zauważono, że w roli naturalnego antykatabolika doskonale sprawdza się pospolite białko. Zarówno to dostępne w pożywieniu, jak i suplementowane w formie odżywek białkowych. Te drugie mają jedną ogromną zaletę – bardzo skutecznie i szybko się wchłaniają. Dodatkowo odżywki białkowe posiadają niewiele kalorii w stosunku do zawartości białka. Warto też wspomnieć o tym, iż białko zapewnia uczucie sytości oraz wymaga największej liczby kalorii do strawienia w stosunku do węglowodanów oraz tłuszczu. Same korzyści!
3. BCAA
Czym jest BCAA? Są to trzy aminokwasy rozgałęzione, czyli walina, leucyna oraz izoleucyna. Podobnie jak białko złożone z większej liczby aminokwasów, BCAA działa antykatabolicznie. Wpływa także na procesy energetyczne w organizmie. Aminokwasy rozgałęzione są ezgogenne, czyli należy je dostarczyć z pożywienia, gdyż organizm sam ich nie syntetyzuje. Kiedy spożywać BCAA? Najlepiej okołotreningowo, czyli przed, w trakcie oraz po treningu. Aminokwasy BCAA dostępne są w formie tabletek, proszku lub napojów, co ułatwia ich pożywanie w trakcie treningów na siłowni.
4. Spalacze tłuszczu
Choć nie istnieje cudowna herbatka, dzięki której zaczniemy chudnąć, efekty odchudzania można w łatwy sposób poprawić. Służą do tego spalacze tłuszczu, czyli suplementy wpływające na termogenezę, ułatwiające spalanie trójglicerydów lub w inny sposób przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Mogą również pomóc w spaleniu tzw. trudnej tkanki tłuszczowej zalegającej w okolicach brzucha oraz ud. Polecane są zwłaszcza w końcowym okresie redukcji, gdy pojawiają się symptomy stagnacji. Spalacze tłuszczu są w pełni bezpieczne oraz skuteczne, pod warunkiem, że korzystamy wyłącznie z pewnych źródeł. Unikaj podejrzanych aukcji oraz kupowania spalaczy od osób prywatnych, gdyż nie masz pewności, że zostały odpowiednio przebadane.
5. Witaminy oraz minerały
Uboga w kalorie dieta może stać się przy okazji dietą ubogą w niezbędne do przeżycia witaminy oraz minerały. Odpowiednie zbilansowanie jadłospisu pozwala tego uniknąć, ale jak mówią – przezorny zawsze ubezpieczony. Skąd czerpać te składniki odżywcze? Dużą część zaspokoisz wprowadzając do diety po prostu więcej warzyw, najlepiej surowych. Pamiętaj także o piciu zwykłej wody, która zawiera m.in. magnez, wapń, potas czy sód. Co jednak zrobić, gdy podaż witamin oraz minerałów jest zbyt mała? Skorzystaj z suplementów. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na konkretne witaminy lub minerały (np. magnez, witaminę D+K, czy witaminy z grupy B) lub wybrać kompleks witamin i minerałów.
6. Przyspieszacze metabolizmu
Dlaczego po pewnym czasie od rozpoczęcia odchudzania efekty się zatrzymują? Jednym z powodów może być spowolnienie metabolizmu, czyli efekt uboczny długotrwałego utrzymywania deficytu kalorycznego. Mówiąc bardziej obrazowo, organizm adaptuje się do mniejszych dostaw kalorii z pożywienia i przestawia w tryb oszczędzania energii. Naszą rolą jest sprawić, by tempo metabolizmu utrzymywało się cały czas na najwyższych obrotach. W roli tej sprawdzają się najróżniejsze kompleksy suplementów oparte m.in. na kofeinie, johimbinie HCL lub forskolinie.
7. Suplementy ograniczające apetyt
Głód bywa bardzo zdradliwy. W czasie odchudzania może towarzyszyć nam cały czas, choć dostarczamy do organizmu wystarczającą liczbę kalorii potrzebną do prawidłowego działania. Dlaczego tak się dzieje? Warto wspomnieć o dwóch hormonach regulujących apetyt, czyli o grelinie (zwanej także hormonem głodu) oraz leptynie (zwanej hormonem sytości). Podczas redukcji dominuje ten pierwszy, zaś na drugi organizm może się uodpornić. Efektem jest nieustające uczucie głodu, które możemy zaspokoić sięgając po coraz większe dawki jedzenia. Na szczęście dostępne są suplementy, które pozwolą nam zapanować nad rozszalałym apetytem. Pamiętaj jednak o tym, że jest to jedynie dodatek do zbilansowanej, zapewniającej sytość diety.
Odchudzanie to długi proces, a suplementy mogą być Twoim sprzymierzeńcem w postanowieniu. Zadbają o dostarczenie wszelkich składników odżywczych, obniżą apetyt oraz przyspieszą efekty. Czego chcieć więcej? Wszystko co jest Ci potrzebne, to silna wola oraz dużo pozytywnego myślenia. Zmienianie składu swojego ciała świadczy o tym, że masz ogromną moc!
Facebook
RSS