Zdrowie

Co warto wiedzieć o wodzie?

Co warto wiedzieć o wodzie?

To, czym jest woda, wie każdy z nas. Jednak czy na pewno wiemy na jej temat wszystko, co powinniśmy? To, że woda jest dla człowieka składnikiem niezbędnym, wiemy wszyscy, bez niej życie na naszej planecie nie byłoby możliwe. To samo tyczy się wszystkich reakcji chemicznych i biochemicznych. Bez wody nie ma możliwości tworzenia się nowych związków chemicznych.

Woda jest doskonałym składnikiem, który sprawdza się w roli rozpuszczalnika, jednak ma ona takie działanie tylko w przypadku substancji polarnych. Woda to oczywiście związek chemiczny, który zwany jest również H2O. W standardowych warunkach moda występuje w stanie ciekłym, w stanie stałym występuje ona w postaci lodu, a w stanie gazowym, jako para wodna. Te ciekawostki o wodzie większość ludzi na świecie zna już za czasów szkolnych. Co więc więcej o wodzie, powinien wiedzieć każdy z nas?

Woda jest dostępna na ziemi, jako woda słona, i jest jej bardzo dużo, ponieważ stanowi ona ponad 97 procent. Ten rodzaj wody zawiera w sobie wiele rozpuszczalnych soli, a najwięcej w niej znajduje się chlorku sodu. Mimo tego, że woda jest składnikiem niezbędnym do życia, to zanim ją spożyjemy, musi ona zostać poddana ważnemu procesowi, który zwany jest uzdatnieniem. To sposób na oczyszczenie wody, a jest na to wiele możliwości. Woda może zostać oczyszczona w sposób biologiczny, chemiczny, mechaniczny. W przypadku chemicznego oczyszczania najczęściej stosuje się metodę chlorowania ozonowego. Jeśli chodzi o metodę mechaniczną oczyszczania wody, to między innymi używa się filtracji, krystalizacji lub destylacji.

Oto kilka małych faktów na temat wody. Jest ona bezwonna, ma kolor jasnoniebieski, ale dla ludzkiego oka w małych objętościach jest ona bezbarwna. Woda ma barwę jasnoniebieską, a to dzięki temu, że pochłania ona promieniowanie elektromagnetyczne, a pochodzi ono z zakresu światła, które ma barwę czerwoną, a jest ono widzialne dla ludzkiego oka.

Dla człowieka woda jest niezbędnym składnikiem, bez którego życie nie mogłoby istnieć. Bierze ona udział w rozpuszczaniu związków ustrojowych. Pełni ona również wiele ważnych funkcji w przebiegu licznych procesów reakcji metabolicznych. Ma ona wpływ na regulowanie temperatury ciała. Służy ona jako środek transportu dla enzymów, hormonów, produktów przemiany materii, czy też substancji odżywczych. Woda jest więc transporterem wewnątrzustrojowym. Człowiek niemal w 80 procentach składa się z wody. Ważne jest to, że woda jest składnikiem osocza krwi aż w 95 procentach. W owocach woda stanowi aż 90 procent składu, a w 70 procentach limfa składa się w wody. Okazuje się, że jest to również duża część całej Ziemi, ponieważ pokrywa ona ją aż w 70 procentach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone