Trening siłowy kojarzy się, co zrozumiałe, z siłownią. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy dostępu do klubu fitness lub z różnych powodów nie chcemy z nich skorzystać? Spieszymy z pomocą. Oto 5 sposobów na doskonały trening, podczas którego wylejesz ostatnie poty. Co równie ważne, nie wydasz ani złotówki na karnet!
1. Siłownia zewnętrzna/plenerowa
Kolejne siłownie plenerowe pojawiają się na naszych osiedlach w zawrotnym tempie. To cieszy, bowiem jeszcze dziesięć lat temu były zjawiskiem zaliczanym do ciekawostek. Dziś zaś stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych siłowni. Owszem, nie dysponują takim sprzętem jak kluby fitness, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać na nich solidnego treningu.
Zaletą siłowni zewnętrznych jest to, że w większości maszyn obciążeniem jest ciężar naszego ciała. Choć nie posiadają one regulacji, w wielu przypadkach możemy regulować poziom trudności poprzez zmianę chwytu lub dodania dodatkowego oporu (np. poprzez założenie gum oporowych). Z siłowni plenerowych mogą korzystać zarówno młodzi jak i osoby starsze, co sprawia, że jest to bardzo egalitarna aktywność fizyczna. Większość siłowni zewnętrznych jest ogólnodostępnych, więc możesz korzystać z nich do woli i całkowicie za darmo. I to na świeżym powietrzu!
Zalety:
– dostępność,
– różnorodność ćwiczeń,
– możliwość przetrenowania całego ciała,
– bardzo dobre dla osób odchudzających się,
– dostępne na świeżym powietrzu.
Wady:
– ograniczona możliwość progresji treningowej,
– niektóre stanowiska bywają źle zaprojektowane.
2. Kalistenika
Kalistenika, czyli ze starogreckiego kallos sthenos oznacza – „piękno i siła”. Na czym polega? Jest to forma treningu opartego na wykorzystaniu własnej masy ciała. W kalistenice nie potrzebujesz żadnych maszyn, sztang, obciążeń oraz hantli. Wystarczy Ci zwykły drążek do podciągania oraz poręcze do wykonywania dipów. Możesz je zamontować we własnym domu lub skorzystać z tych miejskich. Coraz częściej można bowiem spotkać w miastach parki do street workoutu wyposażone we wszystkie potrzebne do kalisteniki akcesoria.
Dużą zaletą kalisteniki jest to, że opiera się na prostych i bardzo skutecznych ćwiczeniach. Pompki, wznosy tułowia, podciąganie, przysiady, dipy – te ćwiczenia pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy oraz wyrzeźbić idealną sylwetkę. Co ciekawe, choć jedyne dostępne obciążenie to masa naszego ciała, możemy w całkiem dobry sposób progresować zwiększając poziom trudności ćwiczeń.
Zalety:
– nie wymaga dużej ilości sprzętu,
– doskonale rozwija siłę i rzeźbę,
– świetnie spisuje się w spalaniu tłuszczu,
– parki do street workoutu są coraz popularniejsze.
– można całkiem łatwo progresować.
Wady:
– ograniczone możliwości trenowania nóg.
3. Gumy oporowe
Do zalet gum oporowych nie trzeba już przekonywać. Zdobyły rynek fitnessowy szturmem i wielu ćwiczących, także tych na siłowni, nie wyobraża sobie bez nich treningu. Na czym polega ich skuteczność? Magia tkwi w zmiennym obciążeniu zadawanym przez naprężającą się gumę. To zupełnie nowy bodziec dla mięśni, więc gwarantujemy, że po pierwszym treningu z gumami oporowymi będziesz mieć zakwasy.
Gumy oporowe dostępne są w kilku różnych grubościach, dzięki czemu możesz dobrać je do własnej siły oraz rodzaju wykonywanego ćwiczenia. Jak się okazuje, jest ich bardzo wiele. Dzięki gumom oporowym przetrenujesz całe ciało, wliczając w to nogi. W Internecie znajdziesz setki inspiracji treningowych, które nie pozwolą Ci się treningiem znudzić. Koszt zakupu jednej gumy oporowej to ok. 50 zł. Wystarczą dwie/trzy, by przeprowadzić kompletny trening.
Zalety:
– bardzo duża liczba ćwiczeń,
– niski koszt zakupu,
– możliwość wzięcia w podróż,
– możesz trenować w dowolnym miejscu.
Wady:
– mocno sfatygowana guma oporowa może się zerwać.
4. Ćwiczenia z pasami TRX
Czym są popularne TRX-y? To nic więcej, jak pasy z dwoma uchwytami, które możemy chwycić dłońmi lub oprzeć na nich stopy. Według marketingowców, zostały stworzone dla amerykańskich żołnierzy, aby umożliwić im przeprowadzanie treningów siłowych w warunkach wojennych. Odkładając na bok warstwę marketingową musimy przyznać – TRX-y mogą zaserwować doskonały trening.
Jak się okazuje, w ich przypadku również masz do dyspozycji ogromną ilość ćwiczeń. Są to różnego rodzaju podciągania, pompki, wypychania, przysiady bułgarskie, uginania ramion itd., słowem – wszystko, co potrzebujesz do przetrenowania każdej partii mięśniowej. Dodatkową zaletą, podobnie jak w przypadku gum oporowych, jest mobilność TRX-ów. Możesz wziąć je na urlop, wakacje czy, po prostu, do parku.
Zalety:
– doskonałe do ćwiczenia mięśni głębokich,
– poprawiają koordynację,
– umożliwiają płynny dobór obciążenia (poprzez odchylenie ciała)
– są lekkie, więc można wziąć je w podróż lub do parku,
– łatwe w montażu (wystarczy znaleźć słup lub drzewo).
– możesz trenować w dowolnym miejscu.
Wady:
– ograniczone możliwości trenowania nóg.
– nieprawidłowe użytkowanie TRX-ów może skutkować kontuzją.
5. Domowa siłownia
Nie potrzebujesz dostępu do wyposażonego po brzegi klubu fitness, by osiągnąć doskonałą sylwetkę. Popularne domowe siłownie sprawdzą się w tej roli równie dobrze. Wystarczą Ci: sztanga, hantle, regulowana ławeczka oraz drążek do podciągania. Jeśli chcesz, możesz później doposażyć swoją domową siłownię o np. wyciąg, poręcze do dipów lub atlas. Owszem, wiąże się to z wydatkiem, jednak jest to wydatek jednorazowy. W porównaniu do cen karnetów może się okazać, że zwróci Ci się już po pierwszym roku ćwiczeń.
Zalety:
– możesz trenować we własnym domu,
– trening z ciężarami może dać lepsze efekty niż trening z gumami lub TRX-ami.
– bez problemu przećwiczysz nogi,
– nie jesteś uzależniony od karnetu.
Wady:
– konieczność wygospodarowania miejsca na sprzęt i treningi,
– nawet podstawowy sprzęt na domową siłownię to spory wydatek.
Oto propozycje, które mogą zastąpić Ci Twój karnet na siłownię. Jeśli dojazdy do klubu fitness Cię męczą lub masz już dość oczekiwania na wolne stanowisko, rozważ któryś z pomysłów. Tym bardziej, że do skorzystania z nich nie potrzebujesz żadnego karnetu. Która opcja odpowiada Ci najbardziej?
Facebook
RSS