Dietetyka i zdrowe odżywianie

Cukier i jego zamienniki

Cukier i jego zamienniki

Istnieje wiele diet redukcyjnych, jednak są zasady, które powtarzają się w wielu z nich. Wśród zaleceń żywieniowych najczęściej znajduje się wyeliminowanie białego cukru. Osoby przyzwyczajone do jedzenia słodzonych produktów oraz picia słodkiej herbaty i kawy często poszukują sposobów na to, aby zastąpić cukier produktem, który nie utrudni im walki z nadmiernymi kilogramami. Nie wszystkie substancje słodzące są zdrowe, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

W gotowych produktach spożywczych częstym zamiennikiem cukru jest aspartam. Jednocześnie jest to substancja słodząca, która wzbudza największe kontrowersje. Przeciwnicy aspartamu zwracają uwagę na to, że zaburza on apetyt, ponieważ prowadzi do wzrostu insuliny, a tym samym do spadku poziomu glukozy i większej chęci na spożycie czegoś słodkiego. Co więcej, wśród niekorzystnego działania aspartamu wymienia się zwiększenie ryzyka zaburzeń neurologicznych oraz działanie kancerogenne. Z drugiej jednak strony nie ma naukowych dowodów, które w pełni potwierdzałby negatywny wpływ aspartamu na ludzki organizm. Słodzik ten został uznany za bezpieczny przez EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Nie ma zatem powodów do tego, aby obawiać się spożywania produktów z aspartamem. Wyjątek stanowią osoby chorujące na fenyloketonurię powinny całkowicie wyeliminować ze swojej diety produkty zawierające aspartam. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że dla każdego słodzika określona jest dopuszczalna dzienna norma spożycia. Nie bez znaczenia jest także to, że nie możemy być do końca pewni wpływu substancji chemicznych na nasz organizm.

Osobom, które chcą pić słodką kawę i herbatę poleca się przede wszystkim naturalne substancje słodzące. Wśród nich można wymienić stewię. To roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej, której właściwości słodzące są 300 razy silniejsze od cukru. Co bardzo ważna, stewia jest produktem bezkalorycznym. Jej stosowanie jest bezpieczne także w przypadku diabetyków. Stewia dostępna jest w sprzedaży w kilku formach, między innymi pod postacią tabletek i płynnego wyciągu. Możliwe jest także hodowanie tej rośliny w Polsce. Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że stewia ma charakterystyczny smak, a zatem posłodzone nią napoje mogą smakować trochę inaczej niż wtedy, gdy doda się do nich biały cukier. Innym popularnym środkiem słodzącym jest ksylitol, czyli cukier brzozowy. Ksylitol zawiera o 40% mniej kalorii niż biały cukier, a dodatkowo charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, tak więc jest dobrym produktem dla diabetyków. Warto wspomnieć, że cukier brzozowy jest szkodliwy dla domowych zwierząt, dlatego nie powinno się podawać im produktów, które zostały nim posłodzone.

Dzięki zamiennikom cukru w trakcie diety redukcyjnej nie trzeba całkowicie rezygnować ze spożywania słodzonych produktów spożywczych. Wszyscy ci, którzy obawiają się stosowania sztucznych słodzików, mogą sięgnąć po naturalne substancje słodzące, które są bezpieczne nawet w przypadku osób chorujących na cukrzycę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone