Wielu ludzi z zazdrością spogląda na tych, którzy mogą pochwalić się atrakcyjnym płaskim brzuchem. Tylko w nielicznych przypadkach szczupła talia jest zasługą genów, ponieważ zazwyczaj najważniejszą rolę odgrywają właściwa dieta i regularne treningi. Nie każdy rodzaj aktywności ma taki sam wpływ na wygląd tej partii ciała. Istnieje kilka rodzajów ćwiczeń, które są szczególnie pomocne podczas pracy nad płaskim brzuchem.
Hula hop
Hula hop to popularna dziecięca zabawa, ale w pewnym wieku ludzie tracą zainteresowanie kręceniem plastikowym kołem. To błąd, ponieważ ćwiczenia z hula hop mają doskonały wpływ na mięśnie brzucha i obwód talii. Na początku najlepiej stosować zwykłe hula hop o szerokiej obręczy. Po nabraniu wprawy warto zakupić cięższe koło (anionowe) z masującymi wypustkami, ponieważ pobudza ono mięśnie do bardziej intensywnej pracy. Wypustki nie są dobrą propozycją dla osób, które mają słabsze mięśnie. W takiej sytuacji na ciele mogą pojawić się siniaki. Warto pamiętać, że wewnątrz ciała znajdują się ważne organy, których nie można nieustannie narażać na uderzenia. Im mniejsze koło, tym szybciej i mocniej trzeba kręcić, aby hula hop nie spadło. Oznacza to, że osoby zainteresowane intensywnym treningiem powinny wybierać małe koła, natomiast w przypadku słabych mięśni lepiej sprawdzi się koło szerokie. Najprostszy trening z hula hop polega na kręceniu nim w taki sposób, aby utrzymało się na wysokości brzucha. Osoby bardziej doświadczone mogą kręcić kołem tak, żeby przesunąć je ku górze albo wysokość bioder. Taki trening jest bardzo skuteczny, ponieważ angażuje wszystkie mięśnie brzucha. Podczas godzinnego kręcenia hula hop można spalić 420 kalorii. Istnieją także inne ćwiczenia z hula hop, które poprawiają wygląd brzucha. W jednym z nich należy położyć się na plecach, i przełożyć hula hop za ramiona, pod łopatki. Następnie unosimy nogi pod kątem 90° i łapiemy obiema rękami za koło. Napinamy mięśnie brzucha i unosimy jak najwyżej górną część tułowia, wdychając powietrze. Broda powinna być skierowana ku górze. Później należy powoli opuścić górną część ciała na podłogę, jednocześnie wydychając powietrze. Hula hop umożliwia trenowanie także innych partii ciała, takich jak uda, pośladki albo ramiona.
300 brzuszków
Program 300 brzuszków zdobył dużą popularność, ponieważ umożliwia osiągnięcie dobrych rezultatów, a jednocześnie nie wymaga specjalnych przyrządów i doskonale sprawdza się w przypadku zapracowanych osób. Taki program rozpoczyna się od wykonania testu, który umożliwia określenie optymalnego cyklu treningowego. Test jest bardzo prosty, ponieważ polega na sprawdzeniu, ile brzuszków jest się w stanie wykonać za jednym razem. Brzuszki należy wykonywać dokładnie i przerwać dopiero w momencie, gdy nie będzie się miało siły na kolejne podciągnięcie. Po zakończeniu testu należy wybrać odpowiedni dla siebie cykl i trenować zgodnie z jego zasadami. Program 300 brzuszków jest rozpisany na sześć dni, natomiast siódmego dnia wykonujemy test. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pozwala na przechodzenie do następnych cykli, podczas których zwiększa się liczba brzuszków. Jak wskazuje nazwa programu, celem jest dojście do etapu, na którym wykonuje się 300 brzuszków. Niestety, nie każdy może stosować ten program. Głównym przeciwwskazaniem są problemy z kręgosłupem.
Taniec brzucha
Niektórzy szybko rezygnują z wykonywania brzuszków, ponieważ takie ćwiczenia są dla nich zbyt monotonne. Znacznie ciekawszą propozycją jest taniec brzucha. Tańca brzucha najlepiej nauczyć się na profesjonalnym kursie, ale dobre efekty można uzyskać także dzięki samodzielnej nauce. Jednym z podstawowych ruchów jest shimmy. Aby wykonać shimmy należy stanąć w niedużym rozkroku i lekko ugiąć kolana. Następnie unosimy wyprostowane ręce na boki oraz napinamy mięśnie brzucha i przesuwanym prawe biodro do przodu, natomiast lewe do tyłu. Później lewe biodro należy przesunąć w przód, a prawe w tył. Kręcimy biodrami w taki sposób przez około minutę, zwracając uwagę na to, aby tułów był nieruchomy. Z każdym dniem należy próbować kręcić biodrami z większą szybkością. Kolejny element to podstawowy krok arabski, w którym tułów i jedną nogę trzyma się w tym samym miejscu, natomiast drugą nogę stawia na zmianę z przodu i z tyłu. Można dodać do tego akcent biodrem nogi, która w danej chwili jest przesuwana do przodu. Łatwe do opanowania są także kamel oraz bodywave. Kamel, zwany także wężem, falą i wielbłądem, to falowanie ciałem. Klatka piersiowa przesuwa się do przodu i lekko do góry, później podąża za nią brzuch, a na koniec miednica. Następnie klatka piersiowa powraca do tyłu, po czym podążają za nią brzuch i biodra. Bodywave jest odwróceniem tego ruchu, tak więc najpierw wysuwają się do przodu dolne partie ciała i to one jako pierwsze powracają do tyłu.
Aerobiczna 6 Weidera
Popularna aerobiczna 6 Weidera zestaw ćwiczeń wzmacniających i kształtujących mięśnie brzucha. Ćwiczenia wykonuje się w określonych w harmonogramie seriach i cyklach. Ważnym elementem każdego ćwiczenia jest zatrzymanie na 2-3 sekundy w momencie, w którym mięśnie są najbardziej napięte. Cykl treningowy trwa 42 dni. Każda seria składa się z 6 ćwiczeń, a liczba serii i powtórzeń nieustannie się zwiększa. Przed przystąpieniem do treningu warto sprawdzić, jak wygląda prawidłowe wykonanie poszczególnych ćwiczeń, ponieważ zła technika nie tylko uniemożliwia uzyskanie dobrych rezultatów, lecz także zwiększa ryzyko urazów i kontuzji, na przykład nadwyrężenia kręgosłupa. Aerobiczną 6 Weidera wypróbowało już wiele osób, a opinie na temat jej skuteczności są różne. Z pewnością jest to propozycja dla osób wytrwałych, których nie zniechęcają monotonne ćwiczenia.
Istnieje kilka sposobów na to, żeby wzmocnić mięśnie brzucha i zmniejszyć obwód talii. Ważne jest to, żeby trening był dostosowany do stanu zdrowia, kondycji oraz własnych preferencji, ponieważ tylko wtedy umożliwi uzyskanie wymarzonych rezultatów i nie doprowadzi do wystąpienia skutków ubocznych, takich jak urazy i kontuzje.
Facebook
RSS