Po suplementy diety sięga coraz więcej osób, ponieważ wydaje nam się, że są one niezbędnym uzupełnieniem naszej codziennej diety. Jednak na temat suplementów diety wie się nie wiele, a w internecie pojawia się coraz więcej błędnych informacji na ich temat. Zanim sięgniesz po kolejny preparat uzupełniający, warto byś dowiedział się, jakie tak naprawdę działanie mają suplementy i kiedy nie warto po nie sięgać.
-
Suplementy diety nie zawsze są potrzebne
To może być zaskoczeniem dla wielu osób, ale suplementy diety nie są produktem, który jest niezbędny w naszej codziennej diecie. To prawda jest to składnik, który ma za zadanie uzupełniać niedobory, wspierać pracę całego organizmu, jednak nie zawsze musimy po nie sięgać. Głównym źródłem składników odżywczych powinna być dieta. To właśnie dlatego powinna być ona dobrze zbilansowana i zróżnicowana. Tak, więc jeśli zastanawiasz się nad włączeniem kolejnego preparatu uzupełniającego do swojej diety, warto byś zastanowił się, czy jest to konieczne? A może naszym problemem jest nieprawidłowo zbilansowana dieta, która nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych? Zamiast więc szukać pomocy w preparatach z apteki, czy sklepów internetowych, warto wprowadzić odpowiednie zmiany do swojego sposoby żywienia.
-
Suplementy diety da się przedawkować
Jest wiele osób, które nie zdają sobie sprawy, że przedawkowanie suplementów diety również, jest możliwe. Przez to nie pilnują się one zalecanych dawek i przyjmują ich za duże ilości. Są również osoby, które robią to celowo, ponieważ wydaje im się, że im więcej składników odżywczych w naszym organizmie tym lepiej. To jednak błędne myślenie, które może doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem, ponieważ witaminy i minerały, a także inne składniki odżywcze można przedawkować, tak samo, jak leki. Nadmiar niektórych składników jest niebezpieczny dla zdrowia. Tak, więc jeśli zaczynamy stosować jakikolwiek suplement diety, to należy zapoznać się z zasadami suplementacji i przyjmować zalecane przez producenta dawki.
-
Od suplementów diety można się uzależnić
O tym powinien pamiętać każdy z nas. Kiedy zaczynamy przyjmować suplementy diety, to warto dowiedzieć się, jak długo dany preparat powinien być przyjmowany. Niektóre preparaty można spożywać przez trzy lub sześć miesięcy. A po tym czasie należy przerwać suplementację na dwa-trzy miesiące, by organizm nie uzależnił się od składników odżywczych, które dostarczane są do układu pokarmowego w tak prosty sposób. Jeśli nie przerwiemy suplementacji w odpowiednim czasie, to organizm może przyzwyczaić się do tak prostego źródła składników odżywczych i przestanie pobierać witaminy i minerały z pokarmów, które powinny być ich głównym źródłem.
-
Suplementacja powinna zostać przerwana podczas antybiotykoterapii
Kiedy jesteśmy chorzy, to specjalista często decyduje się na przepisanie nam antybiotyku. Jednak w tym samym czasie decydujemy się na spożywanie preparatów, których zadaniem jest wsparcie układu odpornościowego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ może doprowadzić do odżywienia wirusów i bakterii, a jednocześnie zmniejszyć może działanie antybiotyku.
Facebook
RSS