Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego?

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego?

 

Osobom dążącym do redukcji wagi zazwyczaj zaleca się rezygnację z cukru. Wiele osób decyduje się wówczas zastąpić biały cukier brązowym, co związane jest z przekonaniem, że ten drugi jest znacznie zdrowszy i mniej kaloryczny. Warto jednak przekonać się, czy jest to zgodne z prawdą, czy też jest to kolejna pułapka dietetyczna.

Czy brązowy cukier to cukier trzcinowy?

Na początku należy wyjaśnić, czy brązowy kolor cukru oznacza, że został on wyprodukowany z trzciny cukrowej, a biały wskazuje na pochodzenie z buraków cukrowych. Na to pytanie nie można udzielić odpowiedzi twierdzącej. Biały kolor cukru oznacza, że został on poddany rafinacji. Proces ten stosuje się zarówno w przypadku cukru buraczanego, jak i trzcinowego. Oznacza to, że oba rodzaje cukru dostępne są w wersji białej i brązowej. Podczas rafinacji, czyli oczyszczania, od cukru oddziela się ciemnobrązowy syrop, nazywany melasą. Melasa zawiera substancje odżywcze, dlatego pozyskany z buraków syrop wykorzystuje się między innymi do produkcji paszy dla bydła oraz alkoholu. Cukier buraczany najczęściej sprzedawany jest w wersji rafinowanej, natomiast cukier trzcinowy w nierafinowanej. Niestety,

Który cukier jest zdrowszy?

            Biorąc pod uwagę informację na temat substancji zdrowotnych zawartych w melasie, odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Zdrowszy jest cukier nieoczyszczony, a w takiej formie oferowany jest przede wszystkim cukier trzcinowy. Melasa zawiera głównie składniki mineralne, takie jak żelazo, potas, magnez i wapń. Należy jednak podkreślić, że ilość tych minerałów jest minimalna. Wprawdzie cukier nierafinowany jest trochę zdrowszy od rafinowanego, jednak nie oznacza to, że jest zdrowy. Lepszym określeniem byłoby tutaj „mniejsze zło”. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj cukru, składa się głównie z sacharozy. Sacharoza to cukier prosty, który jest pozbawiony właściwości odżywczych. Co więcej, kupując brązowy cukier trzeba uważać na działania podejmowanie przez producentów, którym zależy na osiągnięciu jak najwyższych zysków. Nierzadko dodają oni do oczyszczonego cukru karmelu, aby uzyskać brązowy kolor. Sytuacja wygląda zatem podobnie jak w przypadku ciemnego pieczywa, którego kolor jest efektem dodania słodu jęczmiennego albo karmelu.

Kaloryczność białego i brązowego cukru

Osoby odchudzające się z pewnością interesuje wartość kaloryczna cukru. Niestety, nierafinowany cukier trzcinowy zawiera niewiele mniej kalorii niż oczyszczony cukier buraczany. W 100 gramach tego pierwszego znajduje się 373 kalorii, natomiast w drugim 396. Różnica nie jest zbyt duża, dlatego zastąpienie cukru białego nierafinowanym cukrem trzcinowym nie ma większego znaczenia dla tempa redukcji wagi.

Czy warto wybrać nierafinowany cukier trzcinowy?

Zastąpienie rafinowanego cukru buraczanego brązowym nierafinowanym cukrem trzcinowym nie ma większego sensu. Żaden z nich nie jest zdrowym produktem, a zawartość kalorii jest w nich niemal taka sama. Różnicę widać natomiast w cenie. Niektórzy twierdzą też, że cukier trzcinowy ma lepszy smak. Jednak jeżeli decyzja o zamianie jednego cukru drugim wynika z troski o zdrowie i chęci ograniczenia kalorii, to lepiej postawić na inne słodziki. Oczywiście, nie chodzi tutaj o sztuczne substancje słodzące, takie jak asparatam, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowia. Można jednak sięgnąć po naturalne słodziki, na przykład po stewię albo po cukier brzozowy, czyli ksylitol. Mogą z nich korzystać nawet diabetycy. Stewia jest praktycznie pozbawiona kalorii, natomiast w 100 gramach ksylitolu znajduje się 240 kcal. Oznacza to, że wybór pierwszego z tych słodzików jest bardziej korzystny dla sylwetki. Jednak nie wszystkim odpowiada jej charakterystyczny smak. Stewię można nawet uprawiać w doniczkach we własnym domu. W przypadku wyboru ksylitolu należy pamiętać, że jest on silnie trujący dla psów. Właściciele tych zwierząt musza zatem dopilnować, aby czworonogi nie miały dostępu do tego słodzika i produktów, które zostały nim posłodzone.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone