Trening

Czy jazda konna to dobry wybór?

Czy jazda konna to dobry wybór?

Jeździectwo nie zalicza się do najbardziej popularnych w Polsce sportów, ale dla wielu osób stanowi ważną część życia. To sport bez wątpienia wyjątkowy, ponieważ wymaga kontaktu z żywym zwierzęciem, a nawiązanie z nim dobrego kontaktu jest jeszcze ważniejsze niż opanowanie techniki jazdy. Warto spróbować jazdy konnej, ponieważ można z niej czerpać wiele korzyści.

Jazda konna a zdrowie

Jeździectwo to sport, który sprzyja zdrowiu i poprawia kondycję fizyczną. W trakcie jazdy intensywną pracę wykonują mięśnie ud, łydek i pośladków, a także pleców, ramion i brzucha. Jazdy odbywają się najczęściej na świeżym powietrzu, co wzmacnia układ odpornościowy i dotlenia mózg. Według badań przeprowadzony przez University of Brighton i Plumpton College jazda konna ma korzystny wpływ na układ krążenia, a tym samym ogranicza ryzyko chorób serca. Jednocześnie poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, stymuluje pracę wątroby i poprawia trawienie. Według wielu kobiet jeździectwo zmniejsza dolegliwości związane z menstruacją, ponieważ zmusza do pracy miednicę i poprawia ukrwienie macicy oraz okolic tego narządu. Warto zwrócić uwagę także na wpływ jazdy konnej na koordynację ruchową. Jeździec musi utrzymywać prawidłową postawę, a jednocześnie dawać koniowi odpowiednie sygnały, wykorzystując zarówno nogi, jak i ręce. Na początku sprawia to pewne trudności, jednak po pewnym czasie skoordynowanie pracy wszystkich partii ciała staje się znacznie prostsze.

Jazda konna a odchudzanie

Podczas godzinnej jazdy spalamy od 300 do 650 kalorii, w zależności tempa oraz intensywności ćwiczeń. Istotne znaczenie ma także czas przed oraz po zakończeniu jazdy. Czynności takie czyszczenie i siodłanie konia także sprzyjają utracie tkanki tłuszczowej. Pewien problem stanowią koszty. Cena jednej jazdy wynosi od 30 do 70 złotych. Wprawdzie nie jest to duży wydatek, jeżeli jeździ się raz w tygodniu, jednak taka częstotliwość treningów jest zbyt niska, jeżeli chcemy pozbyć się nadmiernych kilogramów. Dobrym rozwiązaniem jest potraktowanie jeździectwa jako dodatkowej formy aktywności. Na szczęście jeździec nie musi kupować drogiego stroju i sprzętu. Toczek zazwyczaj można wypożyczyć ze stadniny, a zamiast jeździeckich bryczesów na początek wystarczą legginsy albo getry. Można jeździć konno w zwykłym obuwiu sportowym z twardą podeszwą, ale warto zakupić tanie sztyblety, które kosztują mniej niż 100 złotych.

Jazda konna a samopoczucie psychiczne

Jeździectwo ma bardzo dobry wpływ także na psychikę człowieka. Jazda na koniu, a nawet samo przebywanie w towarzystwie tych zwierząt, redukuje napięcie nerwowe, rozluźnia i poprawia samopoczucie. Nie bez powodu konie są wykorzystywane są w resocjalizacji. Wiele osób przyznaje, że chętnie wsiadłoby na konia, ale powstrzymuje je strach. Wbrew pozorom to właśnie takie osoby mogą czerpać z jazdy konnej najwięcej korzyści. Na początku warto wyjaśnić, że strach przed jazdą konną jest zrozumiały i czasami odczuwają go nawet doświadczeni jeźdźcy. Ma on swoją pozytywną stronę, ponieważ zmusza do zachowania ostrożności i powstrzymuje przed ryzykownymi zachowaniami, które w jeździectwie mogą mieć dramatyczne skutki. Jednak poważne wypadki zdarzają się naprawdę rzadko, a większość upadków kończy się na siniakach. Osoby, które bardzo boją się jazdy albo samego konia, mogą potraktować jeździectwo jako trening przełamywania własnych lęków. Nie trzeba narzucać sobie zbyt szybkiego tempa. Lepiej pokonywać lęk stopniowo i nagradzać się za drobne postępy. Oczywiście, trzeba przygotować się na to, że upadków nie da się uniknąć. Niektórzy mówią nawet, że dopiero po pierwszym upadku można nazywać się jeźdźcem.

Jazda konna bardzo dobra propozycja dla osób w różnym wieku. Chociaż wielu jeźdźców zaczynało naukę w dzieciństwie, to nie brakuje osób, które po raz pierwszy wsiadły na konia w wieku pięćdziesięciu lat, a nawet jeszcze później. Warto wspomnieć o tym, że niektórzy doświadczeni jeźdźcy przyznają, że planowali wsiąść na konia tylko raz, ale szybko uświadomili sobie, że ten sport stał się dla nich pasją, z której nie potrafią i nie chcą zrezygnować.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone