Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Lato kojarzy się głównie ze słońcem, plażą, wypoczynkiem i wyjazdami. Jednak wśród skojarzeń związanych z tą porą roku można wymienić także pewne potrawy, takie jak lody, desery z owoców leśnych albo dania z grzybami. Te ostatnie często wzbudzają wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że grzyby są ciężkostrawne i nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie, natomiast inni przekonują, że jedzenie ich może przynieść pozytywne skutki. Warto zastanowić się nad tym, która strona ma rację. Czy osoby, którym zależy na zdrowiu i szczupłej sylwetce, powinny zrezygnować z jedzenia grzybów?

Składniki odżywcze zawarte w grzybach

Grzyby składają się przede wszystkim z wody, która stanowi od 80 do 90 % ich objętości. Reszta to głównie białka zawierające niemal wszystkie potrzebne człowiekowi aminokwasy, w tym aminokwasy egzogenne. Najwięcej cennego białka zawierają młode grzyby. Na szczególną uwagę zasługują pieczarki i prawdziwki. Zawartość tłuszczu w grzybach wynosi od 2-10%. Są to tłuszcze o wysokiej strawności (od 92 do 97%). Grzyby zawierają niewiele węglowodanów, ale są one dobrze przyswajalne. W grzybach znajdują się także witaminy i składniki mineralne. Szczególne znaczenie ma witamina B1, której jest tutaj nie mniej niż w ziarnach zbóż. Najwięcej witaminy B1 dostarczają kurki, w których znajduje się także dużo witaminy A. Zawartość witaminy PP w grzybach jest podobna jak w przypadku wątroby i drożdży.  Grzyby dostarczają także witamin B2, D i C oraz składników mineralnych takich jak żelazo, fosfor, wapń, potas, sód, miedź, jod, mangan i cynk. Boczniaki zawierają także B-D-glukan. To związek chemiczny z grupy polisacharydów, który wykazuje działanie antynowotworowe.

Grzyby są ciężkostrawne czy nie?

Grzyby zawierają mało kalorii. W zależności od gatunku 100 gramów dostarcza:

pieczarki – 16 kcal

borowiki – 48 kcal

maślaki – 39 kcal

kurki – 42 kcal

rydze – 44 kcal

Oczywiście, jest to kaloryczność świeżych grzybów, natomiast grzyby suszone zawierają więcej kalorii, tak samo jak w przypadku owoców. Skąd zatem teza o ciężkostrawności grzybów? Główną przyczyną jest zawarta w nich chityna. To błonnik, który nie jest trawiony w układzie pokarmowym, dlatego zalega w nim do momentu wydalenia z organizmu. Chitynę zawierają także niektóre warzywa. Problem z trawieniem grzybów może się nasilić, jeżeli połączy się je z alkoholem. Alkohol ścina w żołądku białko grzyba, dlatego staje się ono jeszcze mniej podatne na działanie soków trawiennych. Grzybów nie powinno się łączyć także z innymi ciężkostrawnymi produktami, na przykład fasolą albo smażonymi ziemniakami. Najlepiej jeść je ugotowane. Trzeba upewnić się, że nie są surowe w środku, ponieważ surowe grzyby zawierają szkodliwe toksyny. Ze względu na wspominane zaleganie w układzie pokarmowym należy unikać spożywania potraw z grzybami wieczorem.

Grzyby – nie dla każdego

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na jedzenie grzybów. Nie powinny ich spożywać dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia oraz osoby, u których w przeszłości wystąpiły reakcje alergiczne po zjedzeniu grzybów. Grzyby są odradzane także w przypadku chorób układu pokarmowego, wątroby i nerek. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze. Oczywiście, najpoważniejszym zagrożeniem związanym z grzybami jest zatrucie, będące skutkiem pomyłkowego spożycia gatunków trujących. Błędne rozpoznanie grzybów zdarza się nawet doświadczonym zbieraczom. Ważne jest zatem zachowanie dużej ostrożności zarówno podczas samodzielnego zbierania grzybów, jak i w przypadku kupowania ich od ulicznych sprzedawców.

Podsumowując, wielbiciele grzybów, którzy chcą zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę, nie muszą odmawiać sobie swoich ulubionych potraw. Grzyby zawierają cenne dla człowieka składniki odżywcze. Lista przeciwwskazań do jedzenia ich jest krótka. Większość ludzi może pozwolić sobie na spożywanie grzybów, ale w rozsądnych ilościach i pod warunkiem odpowiedniego przyrządzenia. Najważniejsze jest jednak to, aby mieć pewność, że spożywa się grzyby jadalnego gatunku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalaczemarzec 29, 2023

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone