Często mówi się o tym, żeby nie jeść w pośpiechu. Konsekwencjami takiego postępowania mają być dolegliwości ze strony układu pokarmowego i tycie. Nie jest to dobra informacja dla ludzi, którzy mają na głowie wiele obowiązków i ciągle się śpieszą. Jednak czy naprawdę jest się czego obawiać?
Jedzenie w pośpiechu to zły pomysł, głównie ze względu na proces wytwarzania soków trawiennych. Sygnał stymulują wydzielanie tychże soków dociera do żołądka w czasie, gdy pożywienie jest przeżuwane w jamie ustnej. Jeżeli pokarm nie jest przeżuwany dostatecznie długo, to sygnał ten nie dotrze do żołądka, zanim znajdzie się w nim pokarm. Co więcej, duże kawałki pożywienia się trudniejsze do strawienia nawet wtedy, gdy w żołądku znajduje się dostatecznie duża ilość soków trawiennych. Oznacza to zwiększone obciążenie dla układu pokarmowego. W takiej sytuacji mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i bóle brzucha. Nie jest to jedyny powód, dla którego należy unikać jedzenie w pośpiechu, szczególnie w trakcie odchudzania. Ważną rolę odgrywają także hormony, które regulują uczucie głodu i sytości, które są wydzielane dopiero kilkanaście minut po spożyciu posiłku. Po szybkim zjedzeniu właściwej porcji żywności uczucie sygnału może nie pojawić się od razu. O tym, że szybkie jedzenie ma negatywne skutki, świadczą także efekty przeprowadzonych badań. Okazuje się, że osoby szybko spożywające pożywienie mają większe BMI, a także obwód talii. Co więcej, częściej cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że spożywanie posiłków w pośpiechu sprzyja błędom żywieniowym. Człowiek, który nie ma czasu na spokojne zjedzenie, zazwyczaj nie ma go także na wybór i przyrządzenie odpowiedniej potrawy. W pośpiechu nierzadko sięga się po produkty, które są łatwo dostępne i pozwalają na szybkie przyrządzenie posiłku, ale nie sprzyjają zdrowiu i zachowaniu szczupłej sylwetki.
Podsumowując, obawy dotyczące jedzenia w pośpiechu są słuszne. Spożywanie w ten sposób posiłków ma negatywny wpływ na metabolizm, sprzyja zwiększeniu apetytu oraz dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Bardzo ważne jest zatem to, aby przeznaczyć na każdy posiłek odpowiednio dużo czasu, niezależnie od tego, jak wiele ma się obowiązków.
Facebook
RSS