Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Olej kokosowy to produkt, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dużo się mówi o jego prozdrowotnych właściwościach i szerokim zastosowaniu. Nie brakuje jednak osób, które twierdzą, że olej kokosowy może być szkodliwy dla zdrowia człowieka. Warto zwrócić uwagę na argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego produktu.

Prozdrowotne właściwości oleju kokosowego

Nasycone kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym to przede wszystkim kwasy średniołańcuchowe, tak więc olej kokosowy usprawnia metabolizm. Pozytywny wpływ tego produktu na redukcję wagi potwierdziły badania brazylijskich naukowców, którym udało się dowieść, że u kobiet spożywających olej kokosowy BMI spada szybciej. Olej ten usprawnia trawienie, a przy tym nie obciąża wątroby, woreczka żółciowego i trzustki. Olej kokosowy jest także bardzo dobrym, łatwo przyswajalnym źródłem energii. Zawarte w nim substancje mają działanie antyseptyczne. Olej kokosowy uznawany jest za produkt, który zwiększa odporność organizmu i wspomaga wchłanianie substancji odżywczych. Uznaje się także, że olej kokosowy redukuje napięcie nerwowe i wspiera leczenie niektórych schorzeń, a szczególnie cukrzycy, chorób jelita grubego i tarczycy oraz osteoporozy. Produkt ten wspomaga również leczenie chorób skórnych i spowalnia starzenie się skóry, dlatego jest wykorzystywany w kosmetologii. Wiele osób wykorzystuje go do domowych zabiegów pielęgnacyjnych skóry, włosów i paznokci. Olej kokosowy stosowany zewnętrznie nawilża włosy i wzmacnia ich cebulki oraz pomaga w leczeniu łupieżu, a także wzmacnia płytkę paznokci.

Szkodliwość oleju kokosowego

Olej kokosowy składa się z kwasów nasyconych, głównie laurynowego oraz mirystynowego. Kwasy tłuszczowe mają niekorzystny wpływ na aktywność płytek i zwiększają skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach. Prowadzą także do wzrostu stężenia lipoprotein LDL, a tym samym zwiększają ryzyko miażdżycy. Przeciwnicy oleju kokosowego zwracają także uwagę na to, że producenci mijają się z prawdą, przypisując dobry stan zdrowia ludności wysp Pacyfiku właśnie temu olejowi. Dieta tych ludzi różni się od diety europejczyków nie tylko pod względem rodzaju wykorzystywanego oleju. Ważną rolę odgrywa także ilość spożywanych owoców i warzyw oraz ryb i tłuszczów zwierzęcych. Dietę mieszkańców Pacyfiku ogólnie można uznać za zdrowszą, dlatego niższa zapadalność na przykład na choroby układu krążenia nie powinna być kojarzona wyłącznie z olejem kokosowym.

Spór dotyczący oleju kokosowego z pewnością nie zakończy się szybko. Na razie nie ma naukowych dowodów na to, że spożywanie tego produktu prowadzi do problemów z układem krążenia czy innych chorób. Istnieją natomiast dowody potwierdzające jego właściwości prozdrowotne. Warto jednak pamiętać o tym, że olej kokosowy, podobnie jak każdy inny tłuszcz, ma dużo kalorii, dlatego można spożywać go tylko w niewielkich ilościach. Osoby odchudzające się nie powinny przekraczać dawki dwóch łyżek oleju kokosowego dziennie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone