Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy rezygnacja z masła orzechowego jest konieczna?

Czy rezygnacja z masła orzechowego jest konieczna?

Masło orzechowe jest jednym spośród produktów, z których osoby dbające o szczupłą sylwetkę zazwyczaj rezygnują. Jest to spowodowane jego wysoką kalorycznością, a także z opinią, według której masło orzechowe jest szkodliwe dla zdrowia. Z drugiej jednak strony produkt ten bardzo dobrze smakuje, dlatego nie wszyscy chcą całkowicie z niego rezygnować. Warto zastanowić się nad tym, czy naprawdę jest to konieczne.

Nie sposób zaprzeczyć temu, że masło orzechowe jest produktem wysokokalorycznym, podobnie jak orzechy, z których jest wykonane. Warto jednak pamiętać o tym, że zdrowe odchudzanie nie polega na obsesyjnym przeliczaniu kalorii. Każdy dietetyk potwierdzi, że orzechy są bardzo zdrowe. Stanowią one źródło wielu witamin i minerałów. Wykazują właściwości przeciwzapalne, wspomagają układ nerwowy, redukują poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko miażdżycy, udaru mózgu oraz zawału serca. Orzechy zawierają dużo tłuszczów nienasyconych, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Według amerykańskiego dietetyka Jonny’ego Bowdena, dieta redukcyjna powinna zawierać niewielkie ilości tłuszczów nienasyconych, ponieważ dają one długotrwałe uczucie sytości, a tym samym ograniczają chęć podjadania. Istotne znaczenie ma fakt, że podejrzenia te zostały potwierdzone naukowo. Dokonali tego naukowcy z bostońskiego uniwersytetu Harvard School of Public Health. Podczas prowadzonych przez nich obserwacji okazało się, że kobiety jedzące masło orzechowe przynajmniej dwa razy w tygodniu chudły szybciej niż te, które całkowicie z niego zrezygnowały. Orzechy są także cennym źródłem lekkostrawnego białka. Z tego względu są szczególnie polecane osobom, które eliminują bądź znacznie ograniczają spożycie mięsa. Warto zatem, żeby orzechy stanowiły stały element jadłospisu. Oczywiście, powinny być spożywane w rozsądnych ilościach. Taką porcją orzechów może być właśnie masło orzechowe. Nie oznacza to jednak, że każde masło jest godne polecenia. Wpływ masła orzechowego na zdrowie uzależniony jest przede wszystkim od jego składu. Dobre masło powinno składać się wyłącznie z orzechów oraz niewielkiego dodatku oleju roślinnego. Należy natomiast unikać masła orzechowego, które zawiera cukier, jak również tego, które zostało wyprodukowane z orzechów prażonych albo solonych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie masła orzechowego. Wbrew pozorom wykonanie go nie jest zbyt skomplikowane. Do tego celu można wykorzystać zarówno orzeszki ziemne lub arachidowe, jak i migdały. Takie masło będzie idealnym dodatkiem na przykład do pieczywa albo deserów. Bardzo dobrze komponuje się nie tylko ze słonymi, ale i ze słodkimi potrawami.

Masło orzechowe jest zdrowe, ale nie oznacza to, że można spożywać je w nieograniczonych ilościach. W 100 gramach produktu znajduje się aż 655 kcal, a w jednej płaskiej łyżeczce 32,75 kcal, dlatego osoby, które pragną zachować szczupłą sylwetkę, z masła orzechowego powinny korzystać z umiarem.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone