Suplementy i odżywki

Czy suplementy diety są nam potrzebne?

Czy suplementy diety są nam potrzebne?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu są potrzebne odpowiednie grypy witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i innych substancji odżywczych. Powinna nam je dostarczać dobrze zbilansowana dieta, bogata w pełnowartościowe produkty. Jednak wiele osób, zamiast zadbać o prawidłową dietę, woli wybrać suplementy diety. A czy tak naprawdę są one bezpieczną alternatywną? Czy suplementy diety są nam w ogóle potrzebne?

Czym są suplementy diety

Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie „Czym są suplementy diety?”, by móc stwierdzić, czy są one potrzebne w naszej diecie. Krajowa Rada Suplementów i Odżywek podaje nam definicję suplementów diety, która brzmi następująco:

„Suplement diety to produkt złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji.”

A jednak wiele osób traktuje suplementy diety, jako stały element codziennej diety. Suplementy diety mają jedynie za zadanie uzupełnienie diety w niezbędne dla zdrowia substancje odżywcze, nie mogą jednak zastąpić witaminy, które zawarte są w pokarmie. Suplementy podzieliły społeczeństwo na dwie grupy. Zwolenników wspomagaczy dla organizmu i tych, który twierdzą, że suplementy są nie potrzebne, a nawet szkodliwe dla zdrowia. A jaka jest prawda? Zgodnie z prawem suplementy powinny być zrobione z naturalnych składników. Tylko wtedy mogą one przynieść jakiekolwiek korzyści dla zdrowia. Jednak wielu producentów stara się obejść ten system i zamiast naturalnych składników, decyduje się na ich tańsze i mniej wartościowe zamiennik. Rynek suplementów diety jest tak ogromny i zwiększa się z każdym rokiem, że kontrole nad każdym nowo wyprodukowanym suplemencie, nie są możliwe. Wiele nowych produktów, jest wypuszczane na rynek, bez żadnej kontroli. Nie wiem ile, jest w aptekach, czy supermarketach suplementów, które mają naturalny skład i są bezpieczne dla organizmu. Warto również zaznaczyć, że długotrwałe stosowanie suplementów diety, nawet tych dobrej jakości, może sprawić, że organizm przyzwyczai się do łatwiejszego sposobu na pozyskiwanie witamin i minerałów i przestanie je przyswajać z pokarmu, który powinien być dla nas głównym źródłem wszystkich substancji odżywczych. Czy w tym momencie możemy już stwierdzić, czy suplementy diety są nam potrzebne?

Ryzyko niedoboru witamin i minerałów

Niestety nie możemy jeszcze odpowiedzieć sobie na to pytanie. Należy spojrzeć jeszcze na to, jakie ryzyko niesie ze sobą niedobór witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które przecież możemy dostarczać wraz z pokarmem lub przy pomocy suplementów diety. W dzisiejszych czasach nie mamy czasu na przygotowanie posiłku, który jest bogaty w witaminy i minerały. Nie patrzymy co, kładziemy na talerz i jemy to, nie zastanawiają się, czy jest to posiłek wartościowy, czy jedynie puste kalorie. To sprawia, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu odpowiedniej dawki substancji odżywczych wraz z pokarmem. A to prowadzi do niedoboru ważnych składników. Przez to nasz organizm staje się osłabiony. Mamy mniej energii, szybko się męczymy i stajemy się rozkojarzeni. Jednak to nie wszystko. Niedobór witamin, czy minerałów, szybko odbija się na naszym zdrowiu. Wszystkie procesy, jakie zachodzą w organizmie człowieka, napędzane są witaminami i innymi składnikami odżywczymi. Są one paliwem, które napędza cały organizm do pracy. A jeśli go zabraknie, to nie jesteśmy w stanie utrzymać się przy zdrowiu. Wszystkie bakterie i wirusy z łatwością nas zaatakują, a my nie będziemy mieli siły z nimi walczyć. Bez witamin i minerałów, które zatrzymują wytwarzanie komórek rakowych, większa się ryzyko zachorowania na nowotwór. Konsekwencji nieprawidłowo zbilansowanej diety jest nieskończenie wiele. I to dlatego tak ważna jest dieta bogata we wszystkie niezbędne dla zdrowia substancje odżywcze. Suplementy mogą nam pomóc w uzupełnieniu diety. Jednak nie powinny być jedynym źródłem witamin, czy minerałów.

Rola suplementów diety

 

Są one traktowane, jako wzmocnienie dla organizmu. Mają za zadanie uzupełnić dietę i dzięki temu poprawiają zdrowie. Dzięki rozwiniętemu rynkowi suplementów diety możemy znaleźć suplementy dla dzieci i dorosłych. A każdy znajdzie odpowiedni suplement, który pomoże przy danej dolegliwości. Jednak wszystkie nasze problemy zdrowotne pojawiają się przez nieprawidłową dietę. Jeśli zadbamy o zdrowe odżywianie, to organizm będzie w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób. A dzięki temu nie pojawią się u nas niepokojące dolegliwości. Można więc uznać, że suplementy są alternatywą dla leniwych. To osoby, którym nie chce się zadbać o zdrowie w naturalny sposób i wybierają suplementy. Jednak nie rozwiążą one problemów zdrowotnych. Nie mają one tak silnego działania, jak leki i  są jedynie wspomagaczami. Jeśli zdrowo się odżywiamy, dbamy o to, by dieta była bogata we wszystkie składniki odżywcze, które są dla nas niezbędne, prowadzimy aktywny tryb życia, to suplementy nie będą nam potrzebne. Jednak kiedy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to suplementy diety mogą być dobrą alternatywą, ale nie na długi czas.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone