Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy warto pić wodę z cytryną?

Czy warto pić wodę z cytryną?

Wiele osób sięga po szklankę wody z sokiem z cytryny na czczo. Jest to ich sposób na początek każdego dnia. Taki napój ma mieć wiele właściwości prozdrowotnych, a dodatkowo dostarcza do organizmu liczne składniki odżywcze. Okazuje się jednak, że nie wszystkie właściwości, jakie przypisuje się wodzie z cytryną, są prawdziwe, a weryfikować je można na podstawie wyników badań naukowych. Czas więc dowiedzieć się, jakie właściwości posiada ten napój oraz, kiedy warto po niego sięgać?

Woda z cytryną to napój bogaty w przeciwutleniacze

Wiele osób sięga po ten napój, ponieważ uważa, że jest on bogaty w przeciwutleniacze. Jest to prawda, ponieważ to właśnie w soku z cytryny znajdują się liczne flawonoidy, czyli związki, które mają charakter antyoksydacyjny. Dzięki temu mają one zdolność do zwiększenia ochrony DNA,  także białek, przed szkodliwym działaniem nowotworów. Dodatkowo te związki zmniejszają ryzyko rozwoju wielu nowotworów, a także chronią układ krążenia przed rozwojem groźnych chorób. Okazuje się także, że flawonoidy, które znajdują się w soku z cytryny, obniżają ciśnienie krwi i dodatkowo sprawiają, że tkanki zwiększają swoją wrażliwość na insulinę. Tak więc picie wody z cytryną może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy.

Woda z cytryną poprawa pracę nerek

W wodzie z cytryną znajduje się wysokie stężenie kwasu cytrynowego. Jest to związek chemiczny, który ma za zadanie zapobiegać wiązaniu wapnia, a dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych, które są nierozpuszczalne. Na temat działania kwasu cytrynowego wykonano wiele badań naukowych, które przeprowadzone były na ludziach. Badania te wykazały, że estry kwasu cytrynowego przyczyniają się do rozpuszczania kamieni nerkowych, które już istnieją, a także zapobiegają one powstawaniu nowych.

Woda z cytryną na lepsze trawienie

Picie wody z cytryną sprawia, że procesy trawienne zachodzą znacznie sprawniej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to głównie zasługa wody, która wspomaga przesuwanie się pożywienia przez przewody pokarmowe. Sok z cytryny ma tutaj również swoją niezastąpioną rolę, ponieważ jest on odpowiedzialny za pobudzanie wydzielania żółci. To sprawia, że tłuszcz z pożywienia jest znacznie szybciej trawiony.

Woda z cytryną wspomaga pracę mózgu

Tak właściwość tego napoju powinna być znana wszystkim osobom, które się uczą lub mają pracę umysłową. Nie raz w ciągu dnia dopada nas zmęczenie, które nie pozwala na jasne myślenie i skupienie. Trzeba więc pamiętać o tym, że mózg do prawidłowej pracy potrzebuje nawodnienia, a także licznych składników odżywczych. Trzeba więc zadbać o to, by w ciągu dnia regularnie nawadniać organizm, co przyczyni się do poprawienia pamięci, a także zwiększy koncentrację.

Woda z cytryną dla równowagi kwasowo-zasadowej

Cytryna ma kwaśny smak, a mimo to po wypiciu wody z cytryną  napój ten będzie miał alkalizujący wpływ. Okazuje się więc, że jej picie może sprawić, że organizm łatwiej zachowuje równowagę kwasowo-zasadową, a to ma doskonały wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy warto jeść truskawki?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Co trzeba jeść podczas długiego i krótkiego treningu?

KlaudiaCzerwiec 10, 2019

Co jeść, by  przybrać  na wadze?

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Len – właściwości, zastosowanie i wartości

MonikaMaj 26, 2019

Bób – działanie i właściwości

MonikaMaj 25, 2019

Skrobia – gdzie występuje i jakie ma właściwości?

MonikaMaj 24, 2019

Białka jaj – aminokwasy dla sportowców

MonikaMaj 24, 2019

Mleko sojowe – skład, wartości i zastosowanie

MonikaMaj 23, 2019

Gluten- kiedy jest szkodliwy dla zdrowia?

MonikaMaj 23, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone