Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy warzywa psiankowate są dla ciebie odpowiednie?

Czy warzywa psiankowate są dla ciebie odpowiednie?

Warzywa psiankowate należą do rodziny roślin o łacińskiej nazwie Solanaceae. Ziemniaki, pomidory, papryka i bakłażany są najbardziej powszechnymi przedstawicielami tej grópy. Wiele z nich jest bogatym źródłem składników odżywczych i służy jako podstawowy pokarm dla kuchni wielu różnych kultur. Jednak niektórzy uważają, że niektórym grupom ludzi więcej korzyści może przynieść wyeliminowanie tej grupy warzyw. Twierdzą, że szkodliwe substancje zawarte w tych warzywach mogą przyczyniać się do nieswoistego zapalenia jelit i innych chorób autoimmunologicznych. W tym artykule omówimy wpływ warzyw warzywa psiankowate na zdrowie, aby pomóc Ci zdecydować, czy te produkty są dla Ciebie odpowiednie.

Czym są warzywa psiankowate?

Warzywami psiankowatymi nazywamy jadalne części roślin kwiatowych należących do rodziny Solanaceae. Pochodzenie nazwy warzywa psiankowate jest niejasne, ale może być związane z ich mroczną i mistyczną przeszłością. Mówi się, że niektóre z nich były wcześniej używane w dalekiej przeszłości jako narkotyki i halucynogeny.

Rodzina psiankowatych zawiera ponad 2000 odmian roślin, ale bardzo niewiele z nich jest faktycznie spożywanych jako pokarm. Niektóre, takie jak wilcza jagoda, są nawet trujące. Jednak psiankowate obejmują również warzywa, które od setek lat są podstawowym pożywieniem wielu ludzi.

Niektóre z najczęściej używanych warzyw psiankowatych to:

  • bakłażany
  • papryka
  • ziemniaki
  • tytoń
  • pomidory

Należy do nich również wiele ziół i przypraw.

Bogate źródła składników odżywczych

Wielu lekarzy oraz dietetków zachęca do spożywania warzyw psiankowatych ze względu na ich wysoką gęstość składników odżywczych. Oznacza to, że zawierają dużo składników odżywczych w stosunku do ilości dostarczanych kalorii.

Jakie warzywa psiankowate warto spożywać i dlaczego?

Pomidory: Pomidory są dobrym źródłem witamin A i C. Zawierają również przeciwutleniacz zwany likopenem. Antyoksydanty mogą zmniejszać markery stanu zapalnego i zmniejszać ryzyko wielu chorób przewlekłych .

Papryka: Papryka zawiera ogromne ilości witaminy C, która może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych, w tym pomóc zwiększyć wchłanianie żelaza oraz wzmacniać odporność.

Papryczki chili: Papryczki chili zawierają kapsaicynę, która jest odpowiedzialna za charakterystyczny ostry smak. Stwierdzono, że suplementacja kapsaicyną pomaga łagodzić objawy zgagi i może przynieść korzyści w odchudzaniu, pomagając ilość przyjmowanych kalorii.

Bakłażany: Bakłażany są dobrym źródłem błonnika pokarmowego , dostarczając 2,5 grama błonnika na jednego bakłażana. Ten ważny składnik odżywczy pomaga regulować pracę układu trawiennego i może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Ziemniaki: Ziemniaki ze skórką zawierają spore ilości potasu, Witaminy B6 i manganu. Jednak w przeciwieństwie do większości psiankowatych ziemniaki są warzywem bogatym w skrobię. Jeden średniej wielkości ziemniak zawiera około 30 gramów węglowodanów. Osoby z cukrzycą lub starające się obniżyć poziom cukru we krwi, powinny unikać jedzenia zbyt dużej ilości ziemniaków.

Czy warzywa psiankowate są szkodliwe dla osób z chorobami autoimmunologicznymi?

Chociaż warzywa psiankowate są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, wiele osób twierdzi, że są szkodliwe i należy ich unikać. Większość tych twierdzeń wydaje się skupiać wokół grupy substancji występujących w psiankach zwanych alkaloidami.

Alkaloidy to substancje zawierające azot, zwykle występujące w liściach i łodygach warzyw psiankowatych. Często są bardzo gorzkie i działają jako naturalny środek odstraszający owady, działający obronnie dla roślin.

Ale jadalne części tych roślin zawierają również trochę alkaloidów. W konsekwencji wiele osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne eliminuje z diety psiankowate, wierząc, że są one sprzeczne z ich problemami zdrowotnymi.

Jednak badania nie wykazały jeszcze, że warzywa psiankowate przyczyniają się do chorób autoimmunologicznych.

Eliminowanie warzywa psiankowate

Jeśli jesteś zdrowy i nie reagujesz negatywnie na warzywa psiankowate, nie ma większego powodu, aby ich unikać. Są bogate w składniki odżywcze i oferują wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych .

Z drugiej strony, jeśli masz chorobę autoimmunologiczną, taką jak nieswoiste zapalenie jelit, lub uważasz, że Twój organizm może nieprawidłowo reagować psiankowate, możesz rozważyć usunięcie ich z diety, aby ocenić swoje reakcje.

Jeśli zdecydujesz się to zrobić, całkowicie wyeliminuj wszystkie psiankowate i produkty zawierające te warzywa na co najmniej 4 tygodnie. Pamiętaj, aby w tym czasie śledzić objawy które pojawiały się przy ich spożywaniu.

Po tym okresie eliminacji powinieneś zacząć ponownie wprowadzać do swojej diety warzywa psiankowate pojedynczo. Nie wprowadzaj w tym czasie żadnych innych poważnych zmian w diecie. Po ponownym wprowadzeniu warzyw psiankowate porównaj nasilenie objawów występujących w okresach eliminacji i ponownego włączania ich do diety.

Jeśli objawy były mniejsze podczas eliminacji i pogarszały się po ponownym wprowadzeniu warzyw, możliwe że więcej benefitów przyniesie ich eliminacja. Jeśli objawy nie różniły się w nasileniu między dwoma okresami, powinieneś poszukać innych sposobów leczenia objawów i kontynuować spożywanie warzyw psiankowate, aby zwiększyć wartość zdrowotną swojej diety.

Podsumowanie

Warzywa psiankowate zawierają wiele ważnych składników odżywcze i zapewniają tym samym wiele korzyści zdrowotnych. Większość ludzi zdecydowanie powinna urozmaicać nimi diecie. Jeśli jednak czujesz negatywne objawy przy ich spożywaniu, szczególnie jeśli występują u Ciebie negatywne objawy zdrowotne powiązane ze stanami zapalnymi (alergie, zapalenie jelit), powinieneś zrezygnować z ich spożywania.

Jeśli czujesz, że jesteś wrażliwy na te warzywa, zamiast tego możesz jeść inne owoce i warzywa w ramach zdrowej diety.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone