Zdrowie

Czym jest glukoza i insulina?

Czym jest glukoza i insulina?

Rola glukozy i insuliny jest bardzo ważna dla organizmu człowieka. Większość osób jest w stanie powiedzieć, czym są te związki oraz jaką odgrywają rolę. Jednak ze względu na to, że mają one tak duże znaczenie dla zdrowia, warto sobie przypomnieć, czym jest glukoza i insulina i jakie mają one zadania w organizmie człowieka.

Połączenie tych związków oraz ich wzajemne relacje mają wpływ na zdrowie i działanie metabolizmu. Są to związki niezwykle ważne, dlatego w tym artykule w sposób prosty i zrozumiały postaramy się wytłumaczyć czym one są, jaki mają związek i dlaczego są tak ważne dla zdrowia.

Czym jest glukoza?

Glukoza jest cukrem gronowym, który jest cukrem prostym najważniejszym dla ludzkiego organizmu. Glukoza obecna jest w miodzie, owocach, sokach owocowych, a w tych produktach występuje ona w stanie wolnym. Jednak organizm najczęściej pobiera glukozę z przemiany węglowodanów złożonych. W organizmie dochodzi do procesu rozkładu węglowodanów złożonych, a w wyniku tego procesu wydzielana jest glikoza, a ona dostarczana jest do krwi, a następnie do wszystkich komórek w organizmie człowieka. Glukoza jest szczególnie ważnym cukrem dla każdego organizmu żywego, ponieważ stanowi ona podstawowe źródło energii. Jest ona potrzebna do wytwarzania ciepłoty ciała, prawidłowej pracy mięśni, a także do regulacji pracy organów  wewnętrznych. A dodatkowo glikoza jest składnikiem żywieniowym dla mózgu i tkanki nerwowej. Okazuje się, więc że do utrzymania prawidłowej pracy całego organizmu, konieczne jest utrzymanie glukozy na odpowiednim poziomie. Warto wiedzieć, że poziom glukozy we krwi jest regulowany z udziałem hormonów wydzielanych przez trzustkę.

Czym jest insulina?

Insulina to hormon o budowie białkowej. Hormon ten jest produkowany przez trzustkę, a dokładniej przez komórki trzustki, które zwane są również komórkami B. Insulina ma niezastąpione działanie na ludzki organizm. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że insulina odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmy. Jej największą rolą, jest wpływanie na metabolizm węglowodanów. Głównym bodźcem do wydzielania insuliny, jest wysokie stężenie glukozy.

Insulina i glikoza – jaki mają związek?

Glikoza, kiedy dostanie się do układu krwionośnego, krążyć będzie po nim do czasu, aż pojawi się insulina. Dla glikozy insulina jest jak klucz, który otwiera jej drzwi do komórek organizmu. Kiedy insulina dociera do komórek, ma ona za zadanie aktywować transport glukozy. Pozwala ona na przeniknięcie glukozy przez ściany komórkowe do komórek w organizmie. Dopiero z udziałem insuliny, glukoza jest w stanie dostarczyć do komórek człowieka niezbędną do życia energię. Insulina, powodując przeniesienie się glukozy do komórek, przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone