Nasz organizm zaczyna wytwarzać ciepło i jest to czas kiedy zostaje spalany tłuszczy i kalorie. Jest to potrzebne, by zachować odpowiednią temperaturę ciała. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to proces, który jest bardzo ważny dla osób na diecie oraz aktywnych fizycznie. Dziś przekonamy się jakie są rodzaje termogenezy i jak ją wzbudzać.
Jak działa termogeneza?
Jednym z rodzajów termogenezy, jest termogeneza posiłkowa. Zaczyna ona funkcjonować, kiedy spożywamy jakiś posiłek i organizm potrzebuje energii, by go strawić, a powoduje to wzrost temperatury ciała. Podczas tego procesu spala się niewielka ilość kalorii. Warto jednak wiedzieć, że są produkty, które wspomagają termogenezę i zwiększają jej działanie. Nazywane są one termogenikami. Takie produkty sprawiają, że organizm potrzebuje znacznie więcej energii do ich strawienia niż w innych przypadkach. A jak działa termogeneza? W tym procesie bierze udział współczulny układ nerwowy. Organizm, do którego wpłynęły termogeniki zostaje pobudzony, stymulując współczulny układ nerwowy, a dzięki temu do pracy zostaje pobudzony metabolizm. W tym czasie zaczyna się trawienie termogeników, które wymagają większej energii, dzięki czemu po części są one od razu spalane. Plusem takich produktów jest to, że wzmacniają one uczucie sytości, zmniejszając nasz apetyt i dając poczucie pełności. Takie produkty koniecznie powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie.
Jakie są naturalne termogeniki?
W codziennej diecie możemy zawrzeć, jak najwięcej termogeników. Wiele z nich to warzywa i owoce. Są to więc produkty bogate w witaminy i minerały. W diecie nie może zabraknąć witaminy C, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu i wspomaga produkcję L-karnityny, której zadaniem, jest transport tłuszczy do mitochondriów, gdzie zostają one strawione. Warto wiedzieć również, że jednym z najlepszych termogeników, jest błonnik, który wspomaga pracę układu trawiennego i zapewnia uczucie sytości na długo, a dodatkowo, jest źródłem wielu witamin i minerałów. Termogenikiem, są również pektyny, których zadaniem jest blokowanie dostępu tłuszczy do komórek, dzięki czemu nie mogą one zostać zmagazynowane. Jakie jeszcze termogeniki mogą znaleźć się w naszej codziennej diecie?
- Fasola,
- Rośliny strączkowe,
- Soja,
- Pomidory,
- Fasolka szparagowa,
- Papryka,
- Sałata,
- Szpinak,
- Bakłażan,
- Soczewica,
- Marchewka,
- Kalafior,
- Seler,
- Ogórek,
- Pomarańcze,
- Mandarynki,
- Maliny,
Termogeniki w postaci suplementów diety?
Na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju termogeników, które wspomagają spalanie tłuszczu. Jakie najlepiej wybrać? Jednym z najlepszych test kofeina, jednak nie można jej stosować za często. W nadmiarze może być niebezpieczna dla zdrowia. Warto więc zastanowić się, jakie jeszcze termogeniki są dostępne w postaci suplementów diety.
- Tabletki z wyciągiem z imbiru,
- Tabletki z kapsaicyną,
- Wyciąg z zielonej herbaty,
- L –karnityna.2
Facebook
RSS