Zdrowie

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

Otyłość jest uznawana za chorobę przewlekłą dwudziestego pierwszego wieku. Spotykana jest ona nie tylko u osób dorosłych, ale co przerażające, także u dzieci. Otyłość u dzieci może być wypadkową wielu czynników. Może być ona uwarunkowana genetycznie, dieta w ciąży lub dziecka po porodzie jest nieprawidłowo zbilansowana, lub rodzice i dziecko prowadzą nieprawidłowy styl życia. Warto więc dowiedzieć się bliżej jakie przyczyny prowadzą do otyłości. Jest to ważne, by Twoje dziecko nie zostało dotknięte przez tą ciężką i niebezpieczną chorobę cywilizacyjną.

Otyłość u dzieci – uwarunkowana genetycznie

Dzieci mogą odziedziczyć skłonności do przybierania na wadze. Ryzyko rozwoju otyłości jest znacznie większe u dzieci, których jedno lub dwoje rodziców jest otyłe. Istnieje duże ryzyko, że kobiety, które były otyłe przed zajściem w ciążę i w czasie kolejnych dziewięciu miesięcy, urodzą grube dziecko. Otyłość uwarunkowana genetycznie najczęściej dotyczy dziewczynek. Uważa się, że ryzyko nadwagi spowodowane u dziecka przez otyłość rodziców może sięgać nawet do trzydziestu procent.

Uwarunkowania genetyczne w kształtowaniu się wagi i ciała dziecka są najbardziej widoczne w okresie dorastania. Okazuje się, że dzieci, które były otyłe w okresie pokwitania, są narażone na otyłość również w życiu dorosłym. Tutaj również można zobaczyć działanie genów. Jeżeli dziecko ma nadwagę przez złą dietę, ma większe szanse schudnąć, niż dziecko, którego rodzice również mają problemy z otyłością.

Otyłość u dzieci – dieta w ciąży

Masa urodzeniowa dziecka zależy głównie od tego, co spożywa kobieta będąc w ciąży. Takie problemy, jak:

  • Cukrzyca w ciąży,
  • Nadwaga,
  • Braki żywieniowe.

Mogą sprawić, że układ pokarmowy dziecka może się rozregulować. Może dojść do zaburzenia pracy ośrodków mózgowych, które są odpowiedzialne za przesyłanie uczucia sytości i głodu. Nie można przejadać się ani nie dojadać w ciąży, ponieważ oba te zjawiska są bardzo niebezpieczne dla dziecka, które rozwija się w organizmie kobiety. Zbyt mała i zbyt duża masa urodzeniowa może zwiększyć ryzyko rozwoju otyłości u dziecka w przyszłości.

Otyłość u dzieci – niezdrowy tryb życia

O tym, czy Twoje dziecko będzie narażone na otyłość decyduje również styl życia całej waszej rodziny. Jeżeli zazwyczaj wolny czas spędzacie przed telewizorem, nie jesteście aktywni fizycznie i sięgacie po przekąski wysokokaloryczne, to zwiększa się ryzyko nadwagi u dziecka. Warto również pamiętać, by nieco zwolnić tempo swojego życia. Życie w pośpiechu również nie jest zdrowe, ponieważ posiłki spożywa się w pośpiechu, a to również przyczynić się może do zwiększenia masy ciała.

Jeżeli planujecie powiększyć rodzinę, to warto zainteresować się tym, w jaki sposób zadbać o zdrową dietę. Problemy z otyłością w ciąży najlepiej konsultować z dietetykiem lub lekarzem.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalaczewrzesień 18, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwiaczerwiec 17, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudiamaj 9, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczemaj 6, 2021

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Klaudialuty 18, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone