Zdrowie

DHA – czym jest i jakie ma działanie?

DHA – czym jest i jakie ma działanie?

Kwas DHA to jeden z kwasów, który należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Ma on wyjątkowe właściwości lecznicze i jego obecność w organizmie, jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Zdaniem specjalistów jego odpowiednia dawka w naszej codziennej diecie może zmniejszyć ryzyko rozwoju alzheimera, chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej, a także depresją. Okazuje się również, że DHA ma wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego, może przyczynić się do zmniejszenia objawów chorób reumatoidalnych. Trzeba jednak uważać, ponieważ zdaniem niektórych osób spożywanie kwasu DHA w nadmiarze może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Co jeszcze warto wiedzieć na temat DHA?

DHA – rak prostaty i jelita grubego

Wiele specjalistów jest zdania, że kwasy tłuszczowe, które należą do grupy omega-3 mogą być wykorzystywane w profilaktyce leczenia raka piersi, płuc, jelita, a także prostaty. Ma to być możliwe, dlatego, że mają one silne działanie przeciwzapalne. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją badania, które sugerują związek kwasów DHA z rozwojem niektórych rodzajów nowotworów. Naukowcy alarmują, że spożywanie za wysokich dawek kwasów DHA może przyczynić się do zwiększenia ryzyko rozwoju najbardziej agresywnej postaci raka prostaty. Jednak ci sami naukowcy twierdzą, że prowadzenie diety bogatej w ryby i owoce morza nie jest szkodliwa i niebezpieczna dla zdrowia mężczyzn.

Kwasy DHA – zawał serca

Jak już wspomnieliśmy, spożywanie kwasów DHA ma korzystny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Ten kwas ma wpływ na ciśnienie tętnicze, stabilizując jego poziom, a także chroni nas przed sklejaniem się płytek krwi. Tak więc spożywanie odpowiedniej ilości kwasów DHA może zapobiec powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Dodatkowo zadaniem tego związku, jest obniżanie poziomu złego cholesterolu, a także jednoczesne podwyższanie poziomu dobrego. To sprawia, że spożywanie kwasów DHA zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie również innych chorób, takich jak choroba wieńcowa, czy zawały serca. Badania wykazały, że jedzenie nawet jednego posiłku rybnego na tydzień zmniejsza ryzyko zawału serca nawet o 50 procent.

Kwas DHA dla mózgu

Badania wykazały, że kwas DHA może zmniejszyć ryzyko występowania udaru. Naukowcy z Uniwersytetu w Stanie Luizjana przekonują, że kwas DHA może chronić mózg nawet po incydencie mózgowo-naczyniowym. Badania wykonano na myszach, a wykazały one, że podanie kwasów DHA po trzech godzinach po udarze sprawia, że urazy w mózgu są mniejsze nawet o 40 procent. Podanie kwasu nieco później sprawia, że uszkodzenia w mózgu były nieco większe, ale nadal o 50 procent mniejsze niż u gryzoni, które nie otrzymały dawki DHA. Te badania potrzebują jeszcze dokładnego potwierdzenia. Warto jednak wiedzieć, że kwas DHA zmniejszał obrzęk mózgu, a także prowadził do zwiększenia stymulacji produkcji substancji, która jest odpowiedzialna za ochronę tkanki nerwowej przed uszkodzeniem.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwia17 czerwca, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudia9 maja, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalacze7 maja, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone