Ostatnimi czasy diety redukcyjne coraz bardziej zyskują na popularności. Świetna figura na lato, na sylwestra, na imprezę – to wszystko wymaga uważniejszego spojrzenia na własny talerz i większego zaangażowania w świat „fit”. Sztandarowym przykładem diety, jest dieta 1000 kcal, najczęściej wyszukiwana i uważana za najbardziej skuteczną.
Jak wygląda taka dieta? Ile można schudnąć i jak długo można ją stosować?
Dieta 1000 kcal opiera się zazwyczaj na produktach niskokalorycznych i wysoko objętościowych, ponieważ jest to znaczna redukcja spożywanego jedzenia w ciągu dnia. Warto wtedy spożywać produktu objętościowe, żeby „oszukać” mózg, że tak naprawdę jest tego więcej. Do tego typu jedzenia zaliczają się zupy (na wodzie, nie śmietanie), duże ilości warzyw oraz niskowęglowodanowych owoców (jak owoce jagodowe), mleka roślinne bez cukru i przygotowywane z nich koktajle. Produkty zawierające sporo błonnika również będą bardzo istotne, ponieważ „wypełnią żołądek” i dadzą lepsze poczucie sytości. Przy takiej diecie najczęściej zalecanych jest 5 posiłków, żeby nie doprowadzać się do uczucia głodu, dzięki regularnemu jedzeniu. Można oczywiście jeść i 3 posiłki – najważniejsze jest to, żeby ich suma wynosiła około 1000 kilokalorii. W trakcie stosowania tej diety konieczne jest picie odpowiedniej ilości wody, czyli od 2 do 2,5 litrów. Można wliczyć do tego herbatę i zioła (jeśli są pite regularnie). Można stosować różne herbatki na lepsze trawienie, przemianę materii i przyspieszenie retencji wody, w celu poprawy efektów takiej diety.
Ile można schudnąć? To zależy od organizmu. Teoretycznie może być to od 3 do 6 kilogramów w ciągu miesiąca, ale warto wziąć pod uwagę swój metabolizm i stan zdrowotny w tym przypadku.
Ile można stosować taką dietę? Najlepiej stosować ją nie dłużej niż miesiąc. Później dobrze jest skonsultować się z dobrym dietetykiem.
Na co należy uważać? Na wszelkie jednostki chorobowe, problemy hormonalne i różne stany fizjologiczne. Jeśli nie masz 18 lat, jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś już po 60 – ta dieta nie będzie odpowiednia. W przypadku jakiegokolwiek obciążenia genetycznego, również nie warto stosować tej diety. Długotrwale prowadzona dieta 1000 kcal może prowadzić do zaburzeń odżywiania, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń wzrostu, utraty miesiączki i wielu innych.
Ilość przyjmowanych kilokalorii powinna rozkładać się równomiernie, mniej więcej według schematu:
Śniadanie -> 200-300 kcal
II śniadanie -> 100-150 kcal
Obiad -> 300-350 kcal
Podwieczorek -> 100-150 kcal
Kolacja -> 200-250 kcal
Przykładowy jadłospis:
1. dzień
Śniadanie – Kanapki:
Chleb żytni – 1 kromka
Masło – pół łyżeczki
Pomidor – 1 mały
Szynka z indyka – 2 plasterki
II śniadanie:
Serek wiejski lekki – 1 opakowanie
Obiad – Ryż z jabłkiem:
Ryż – pół szklanki
Jabłko – 1 małe
Cynamon – szczypta
Podwieczorek:
Śliwki suszone – 3 szt.
Orzechy – 4 szt.
Kolacja – jogurt z owocami:
Jogurt 0% tłuszczu – 1 opakowanie
Maliny – ½ szklanki
Pomarańcza – połowa
2. dzień
Śniadanie – jajko z warzywami:
Jajko – 1 szt.
Chleb żytni – 1 kromka
Kapusta kiszona – 1 szklanka
II śniadanie:
Banan – średni
Obiad – pierś kurczaka w ziołach:
Pierś kurczaka – 1/3 piersi
Brokuły – pół główki
Masło – 1 łyżeczka
Podwieczorek:
Wafle ryżowe – 2 sztuki
Daktyle – 2 sztuki
Kolacja – ryżanka:
Ryż – 1/3 szklanki
Mleko 0% – ½ szklanki
Rodzynki – łyżka
Płatki migdałowe – łyżka
3. Dzień
Śniadanie – jajecznica:
Jajka – 2 sztuki
Jarmuż – garść
Ogórek kiszony – 2 sztuki
II śniadanie:
Kefir 0% tłuszczu – 1 opakowanie
Obiad:
Wątróbka – ½ sztuki
Kapusta kiszona – szklanka
Podwieczorek:
2 wafle ryżowe
Kolacja:
Serek wiejski lekki – 1 opakowanie
Dżem bez cukru – 1 łyżeczka
Facebook
RSS